Водици 44 е веќе пуштен во продажба и ова се неговите новости

епифанија

Epiphany е бесплатен веб-прелистувач кој го користи моторот за рендерирање WebKit за работната околина на GNOME.

На фрлање на новата верзија на веб-прелистувачот GNOME Web 44 попознат како Epiphany заедно со стабилната гранка на WebKitGTK 2.40.0 порта на моторот на прелистувачот WebKit за платформата GTK.

За оние кои не се свесни за Epiphany, треба да знаете дека моментално е познат како Gnome Web и ова е бесплатен веб прелистувач кој користи мотор за рендерирање WebKit за работната околина на Gnome, бидејќи повторно ги користи рамки и поставки на Gnome.

WebKitGTK се карактеризира со тоа што дозволува употреба на сите карактеристики на WebKit преку програмски интерфејс ориентиран кон Gnome врз основа на GObject и може да се користи за интеграција на алатки за обработка на веб во која било апликација, од употреба во специјализирани анализатори на HTML / CSS, до создавање на целосно функционални веб-прелистувачи. Од познатите проекти кои користат WebKitGTK, може да се забележат Мидори и стандардниот прелистувач на Гном „Водици“.

Главни вести за Водици 44

Во оваа нова верзија на Богојавление 44 што е претставена, на транзиција кон користење на GTK 4 и libadwaita, во кои информативните панели се заменуваат со скокачки менија (popover), дијалог-кутија и банери, како и тоа Менито на јазичето е заменето со AdwTabButton а дијалогот „За“ беше заменет со AdwAboutWindow.

Друга од промените што се истакнува е преработена поддршка за дистрибуција на Elementary OS, како и додадена поставка за конфигурирање на страницата што се прикажува при отворање на нова картичка.

Од друга страна, можеме да најдеме и а проширена поддршка за WebExtension browserAction API и додадени се поставки за WebExtensions, плус поддршка за дуплирање на јазиче со притискање на копчето за освежување на страницата со средното копче на глувчето.

Контексното мени секогаш ја прикажува ставката Mute Tab и префрлена да се користи првенствено EGL наместо GLX.

За делот од промените на WebKitGTK 2.40.0:

 • Поддршката за GTK4 API е стабилизирана.
 • Вклучена е поддршка за WebGL2. Имплементацијата на WebGL го користи слојот ANGLE за да ги преведе повиците на OpenGL ES на OpenGL, Direct3D 9/11, Desktop GL и Vulkan.
 • Додадена е поддршка за синтеза на говор користејќи Flite.
 • Го вклучивте API-то за управување со таблата со исечоци, кое работи во асинхрон режим.
 • Додадено е API за барање дозволи за одредени веб-можности.
 • Додадено е API за враќање на прилагодените вредности на пораките на скриптата во асинхрон режим.
 • Управуваше со сигналот WebKitDownload::decide-destination асинхроно.
 • Додадено е ново API за извршување на JavaScript.
 • Обезбедена можност за извоз на webkit://gpu излез во JSON формат.
 • Поправени проблеми со голема распределба на меморијата при вчитување содржина.

Како да инсталирате Водици на Убунту и деривати?

За оние кои се заинтересирани да ја инсталираат оваа нова верзија на Водици стрМожете да го направите со овозможување складиште на универзумот или со составување на изворниот код на прелистувачот на вашиот систем.

За да го овозможите складиштето прво, отворете го софтверскиот центар, потоа треба да кликнете на „уреди“, а потоа на „извори на софтвер“. Откако ќе се отвори, проверете го полето што вели „универзум“ затвори и ажурирај

По само отворете терминал и во него треба да ја напишат само следнава команда:

sudo apt install epiphany

Друг метод за инсталација е со составување на изворниот код прелистувач. За ова, тие мора да го добијат изворниот код на Водици 42 од следниот линк.

Или од терминал можат да го преземат со:

wget https://download.gnome.org/sources/epiphany/44/epiphany-44.0.tar.xz

Факт г.Тие мора да го отпаднат штотуку добиениот пакет, да пристапат до добиената папка и извршете ја компилацијата со извршување на следниве команди:

mkdir build && cd build
meson .. 
ninja
sudo ninja install

Уште еден од методите За да можете да ја инсталирате оваа нова верзија на прелистувачот, тоа е со помош на пакетите на Flatpak и доволно е само да ја имате дополнителната поддршка во вашиот систем.

За да можете да ја извршите инсталацијата, едноставно отворете терминал и во него ќе ја напишеме следнава команда:

flatpak install flathub org.gnome.Epiphany

Откако ќе го направите ова, ќе можете да го користите новиот веб-прелистувач инсталиран на вашиот систем, само побарајте го стартерот во менито со апликации или од терминалот напишете ја следнава команда за да ја стартувате апликацијата:

flatpak run org.gnome.Epiphany

Конечно, ако имате друг вкус на Ubuntu и ја инсталирате околината, прелистувачот е вклучен во апликациите на Gnome.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.