Вестон 11.0 пристигнува со подобрувања во управувањето со бои, во RDP и многу повеќе

Вејленд со Вестон

Целта на Вестон е да обезбеди висококвалитетна база на кодови и работни примери за користење на Wayland во десктоп околини и вградени решенија,

По осум месеци развој беше најавено објавувањето на стабилната верзија на композитниот сервер Вестон 11.0, кој се развива со технологии кои придонесуваат за појава на целосна поддршка за протоколот Wayland во Enlightenment, GNOME, KDE и други кориснички средини.

Wayland се состои од протокол (во голема мера комплетен) и референтна имплементација наречена Вестон. За рендерирање, Вестон може да користи OpenGL ES или софтвер (библиотека пиксман). Во моментов клиентите се ограничени на OpenGL ES наместо целосен OpenGL затоа што "libGL користи GLX и сите зависности од X". Проектот развива и верзии GTK + и Qt кои му даваат на Вејленд наместо на Х.

Развојот на Вестон е фокусиран на обезбедување висококвалитетна база на кодови и примери за работа да се користи Wayland во работна околина и вградени решенија.

Главните нови карактеристики на Вестон 11.0

Во ова ново издание на Вестон 11.0, главната промена во бројот на верзијата на Вестон се должи на промените на ABI кои ја нарушуваат компатибилноста наназад.

За делот на промените кои се направени и од оние што се издвојуваат од Вестон 11.0 е тековната работа на инфраструктура за управување со бои што овозможува конверзија на бои, гама корекција и профили на боја. Вклучувајќи ја и можноста за поставување на ICC профилот за мониторот и рефлексија на sRGB боите на него. Се појави и поддршка за префрлување на мониторот во режим HDR, но формирањето на HDR содржина сè уште не е имплементирано.

Друга промена што се истакнува во оваа нова верзија е таа додадена поддршка за протоколот за бафер со еден пиксели, што овозможува создавање бафери со еден пиксели кои вклучуваат четири 32-битни RGBA вредности. Користејќи го протоколот за прикажување, композитниот сервер може да ги скалира баферите со еден пиксел за да создаде рамномерно обоени површини со произволна големина.

Покрај тоа направени се подготовки за имплементација во една од следните изданија за поддршка за извршување симултани повеќекратни задни делови, на пример, за излез преку KMS и RDP.

Од друга страна, исто така е нагласено дека DRM заднината ги постави темелите за идна поддршка за мулти-GPU конфигурации, покрај неколку подобрувања за поддршка на RDP заднината за далечински пристап до содржината на екранот и направена е работа. перформансите на back-end DRM.

Од другите промени кои се издвојуваат од оваа нова верзија:

 • Преработена имплементација на weston_buffer.
 • Приклучоците cms-static и cms-colord се застарени.
 • Отстранета поддршка за повеќе работни простори и скалирање на десктоп-школка.
 • Ја отстрани поддршката за протоколот wl_shell и ја замени со xdg-shell.
 • Отстранет fbdev заднина, наместо тоа треба да користи KMS backend.
 • Отстранети се компонентите weston-launch, launcher-direct, weston-info и weston-gears и наместо тоа треба да ја користите библиотеката libsea и wayland-info.
 • Стандардно, својството KMS max-bpc е поставено.
 • Несреќа се случува кога слободната меморија на системот е исцрпена.

Конечно ако сте заинтересирани да знаете повеќе за тоа, деталите можете да ги проверите во следнава врска.

Како да инсталирате Weston 11.0 на Ubuntu и деривати?

Па, за оние кои сте заинтересирани да можат да ја инсталираат оваа нова верзија на Вестон, тие мора да имаат инсталирано Wayland на нивниот систем.За да го инсталираме, треба само да отвориме терминал и во него ќе го напишеме следново:

pip3 install --user meson

Готово, сега ќе ја преземеме новата верзија на Вестон 11.0 со следнава команда:

wget https://wayland.freedesktop.org/releases/weston-11.0.0.tar.xz

Ние ја отпакуваме содржината со:

tar -xvf weston-11.0.0.tar.xz

Ние пристапуваме до папката креирана со:

cd weston-11.0.0

И ние ја извршуваме компилацијата и инсталацијата со:

meson build/ --prefix=...

ninja -C build/ install

cd ..

На крајот, се препорачува да го рестартирате компјутерот за да започнете со промените во новата корисничка сесија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.