Воведен Kubuntu Focus M2 Gen 4, со Intel Alder Lake и RTX 3060

Kubuntu Focus M2 Gen4

Пред нешто повеќе од две години, Kubuntu, заедно со MindShareManagement и Tuxedo Computers, презентирани Фокусот Кубунту. Беше интересен компјутер за некој што сака нешто моќно со претходно инсталиран Kubuntu, но не и најдобра опција за просечниот корисник. Беше како повеќето компјутери што доаѓаат со Linux: многу добро, многу убаво, но не и евтино. И сега има нова верзија, на Kubuntu Focus M2 Gen 4.

На хартија, а се чини дека во реалноста тоа е природна еволуција на претходната верзија. Меѓу новите функции вклучени во Kubuntu Focus M2 Gen 4, поточно ажурираниот, го имаме процесорот кој повторно е Intel i7, но оној во M2 е 12-та генерација и е 20% побрз. Што се однесува до RAM меморијата, новиот Focus поддржува до 64 GB (3200 Mhz).

Технички спецификации на Kubuntu Focus M2 Gen 4

 • Intel i7-12700H, 20% побрз од претходниот.
 • 1440p (QHD) екран на 165Hz и 100% покриеност во боја DCI-P3, со 205 DPI.
 • Графиката на NVIDIA е ажурирана на моделите Ti со високи перформанси, со новиот RTX 3060. Може да изберете и RTX 3070 Ti или 3080 Ti со до 16 GB VRAM.
 • iGPU се зголеми трипати, од 32 на 96.
 • Поголеми звучници со подобар бас.
 • Камерата сега е 1080MP 2p.
 • Батеријата е зголемена од 73 на 89 Whr.
 • Побрзо полнење со зголемување на PSU од 180W на 230W.
 • Основното складирање сега е 500 GB.
 • Kubuntu 22.04 LTS оперативен систем со плазма 5.24, и велат дека кернелот ќе биде Linux 5.17+, па се очекува кернелот да се ажурира со излегување на нови верзии.

Заинтересирани корисници можете да резервирате сега Kubuntu Focus M2 Gen 4 од овој линк за 1895 долари, но имајте на ум дека, барем во моментов, не нудат можност за избор на верзија на тастатурата, па се уште не е на шпански.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.