Новата верзија на IceWM 2.9.9 е веќе објавена

Лансирањето на новата верзија на IceWM 2.9.9 што е корективна верзија, бидејќи Успева да имплементира повеќе поправки на грешки отколку нови функции и подобрувања, но тоа не го остава настрана фактот дека се направени некои прилично добри промени, како што се подобрувања во операциите при менување на големини на прозорците, меѓу другото.

За оние кои не се запознаени со овој менаџер на прозорци, тие треба да го знаат тоа главната цел на проектот IceWM е да има менаџер на прозорци со добар изглед и истовремено лесен. IceWM може да се конфигурира преку едноставни текстуални датотеки што се наоѓаат во домашниот директориум на секој корисник, што го олеснува прилагодувањето и копирањето на конфигурацијата.

Менаџерот на прозорецот IceWM опционално вклучува лента со задачи, мени, мрежни мерачи и процесорот, проверете по е-пошта и гледајте.

Главни нови карактеристики на IceWM 2.9.9

Во оваа нова верзија направени се промени така што на процентите им е дозволено да имаат децимална точка во командите icesh „sizeto“ и „sizeby“.

Друга важна промена е тоа подобрено ажурирање на копчињата на работниот простор за PagerShowPreview. Дополнително на ова, при промените на прозорецот, само копчињата на засегнатата работна површина се прецртуваат, што се преведува во оптимизација со намалување на бројот на пати во кои копчињата на работната област треба повторно да се прикажуваат. , особено за голем број копчиња на работниот простор.

Исто така, се потенцира дека беа додадени нови комбинации на копчиња за операции за промена на големината на прозорецот, оваа промена ја подобрува командата sizeto со автоматско откривање и спречување проблеми со прво промена на големината, а потоа поместување на прозорец во истата команда.

Од другите промени кои се издвојуваат од оваа нова верзија:

 • Од оваа нова верзија, повеќе HTML ентитети се поддржани во icehelp.
 • Отстранета зависност од asciidoc и претпочита формат за обележување за рачно.
 • Додадени icesh и Markdown за генерирање на рачен html со CMake.
 • Сега е возможно автоматски да се откријат и спречат условите за ледена трка поврзани со движењето и големината на прозорецот
 • Поддржани се апликациите за приклучување на WindowMaker.
 • Ја подобри точноста на командата „sizeto“ во мразот
 • Додадени се нови команди „екстензии“ и „работен простор“ на icesh.

Конечно ако сакате да дознаете повеќе за сите спроведени промени во оваа нова верзија на IceWM 2.9.9, можете да ја проверите листата целосни измени на следниов линк.

Како да инсталирате IceWM на Ubuntu и деривати?

За оние кои се заинтересирани да можат да ја инсталираат оваа нова верзија на управувачот со прозорци IceWM на нивните системи, тие можат да го сторат тоа со отворање терминал и на неа ќе ја напишат следната команда:

sudo apt-get install icewm icewm-themes

Друг метод за инсталирање IceWM генерички, е со преземање и компајлирање на изворниот код на свој. Вреди да се спомене дека методот е едноставен и не бара да сте експерт за Linux за да можете да го направите тоа, само треба да имате малку трпение и со тоа ќе го инсталирате овој менаџер на прозорци.

За да можеме да ја извршиме инсталацијата, треба да отвориме терминал и во него ќе ја напишеме следната команда за да можеме да го добиеме изворниот код:

git clone https://github.com/bbidulock/icewm.git

Откако ќе се направи ова, сега ќе ја внесеме папката добиена со

cd icewm

И ние продолжуваме да ги извршуваме следните команди за да ја извршиме инсталацијата, секоја на крајот од претходната:

./autogen.sh

./configure

make

make DESTDIR="$pkgdir" install

И готово со тоа Сега можете да започнете да го користите овој менаџер во вашиот систем, тие само треба да ја затворат тековната корисничка сесија и да започнат нова, но да изберат IceWM. Што се однесува до конфигурацијата, можете да најдете многу упатства на Youtube.

Дури и на мрежата има неколку водичи, особено во Викија Убунту, каде што препорачуваат користење алатки како што се iceme, iceconf, icewmconf и icepref.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.