Пред 17 години ОДФ стана стандарден

Пред 27 години ОДФ стана стандарден

На 30 ноември 2006 година, пред точно 17 години, ОДФ стана стандард. Ова е формат на датотека што природно се користи од канцеларискиот пакет со отворен код LibreOffice и неговиот претходник OpenOffice.

Форматот ODF ги вклучува екстензиите .odt (Текстуални документи), .ods (Книги со табеларни пресметки), .odp (слајд шоу) и .odg (Графика или илустрации)

Што е ODF формат

ODF е акроним за Отворен формат на документ и Се заснова на отворени стандарди управувани од OASIS, Организацијата за унапредување на стандардите за структурирани информации (Организација за унапредување на стандардите за структурирани информации)

Овој формат има спецификации за текстуални документи, табеларни пресметки, презентации, графикони и цртежи. Со тоа што го отворија, неговите креатори се обидоа да се погрижат различните канцелариски пакети да можат меѓусебно да функционираат, намалувајќи ја зависноста на корисниците од одреден неслободен софтвер.

Покрај LibreOffice и OpenOffice, форматот е поддржан од Microsoft Office, Google Docs, Softmaker Office, OnlyOffice и WPS Office.

карактеристики

Покрај тоа што е отворен и интероперабилен, ODF ги има следните карактеристики:

 • Врз основа на XML: Употребата на проширлив јазик за означување го олеснува креирањето, манипулирањето и обработката на документите користејќи стандардни алатки за уредување и веб дизајн.
 • Безбедност: Форматот овозможува примена на дигитални потписи за да се обезбеди интегритетот и вистинитоста на документот.
 • Пристапност: ODF ја вклучува способноста за опишување слики и дополнителни информации за лицата со попреченост да можат подобро да ја разберат содржината.
 • Продолжување: Форматот може да расте со нови функции без да се менува основната структура.

Патеката со која ОДФ стана стандард пред 27 години

За ODF да стане стандард, беше неопходен долг процес на соработка, преглед и одобрување кој започна во 2002 година и беше надгледуван од различни ентитети за стандардизација.

За да се постигне ова, OASIS го свика Техничкиот комитет за канцелариски документи на OASIS (OASIS ODF TC), со мисија да ги развие и усоврши спецификациите на идниот стандард. Групата вклучуваше експерти од индустријата, претставници на организации заинтересирани за создавање канцелариски документи и специјалисти за отворени стандарди.

Откако помина низ гореспоменатите процеси на преглед, ODF стана стандард одобрен од различни организации.

Му благодарам на Мануел што ме извести за грешката во пресметките


2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Мануел Круз dijo

  Почитувани, провери го датумот, ако е 30 години тогаш би била 1996 година.

  1.    Диего Герман Гонзалес dijo

   Ви благодарам. Сега го поправам.