ReactOS: Каков е статусот на овој проект со отворен код?

ReactOS: Каков е статусот на овој проект со отворен код?

ReactOS: Каков е статусот на овој проект со отворен код?

Во текот на оваа 2023 година во неколку наврати се осврнавме на некои вести поврзани со Мајкрософт и Виндоус, кои на еден или друг начин се поврзани со Linuxverse (Слободен софтвер, отворен код и GNU/Linux). Сепак, никогаш не сме зборувале во ниту еден пост за проектот со отворен код наречен ReactOS, кој често се нарекува Windows Clone со отворен код.

И бидејќи 2023 година веќе завршува, а развивачите и администраторите на наведениот проект најавија во текот на овој месец ноември некои важни информации (во вашиот билтен 103), денес ќе ја посветиме оваа публикација на познавањето на некои важни работи, минати и сегашни, за споменатиот оперативен систем. Која се карактеризира со тоа што е слична и базирана на стара верзија на Windows.

Мајкрософт ги учи своите корисници како да инсталираат Linux: наша анализа

Мајкрософт ги учи своите корисници како да инсталираат Linux: наша анализа

Но, пред да започнете со овој пост за овој интересен бесплатен и отворен ОС проект сличен на Windows наречен „ReactOS», препорачуваме да истражите претходно Поврзани содржини за Microsoft, Windows и Linux, на крајот од читањето:

Мајкрософт ги учи своите корисници како да инсталираат Linux: наша анализа
Поврзана статија:
Мајкрософт ги учи своите корисници како да инсталираат Linux: Моја анализа

ReactOS: Бесплатен и отворен оперативен систем базиран на Windows NT

ReactOS: Бесплатен и отворен оперативен систем базиран на Windows NT

5 точки на општо знаење за ReactOS

Од читањето и анализата на содржината и документацијата што ги нуди официјална веб-страница од ReactOS Можеме накратко да го истакнеме следново 5 важни точки за тоа:

 1. Се обидува да создаде отворена и бесплатна замена за оперативниот систем Microsoft Windows, кој пак е компатибилен со постоечкиот хардвер и софтвер.
 2. Се заснова на старата архитектура на Windows NT. Што ви овозможува да креирате и нудите добра поддршка за постоечките апликации и двигатели, додека одржувате добро Компатибилност со MS Server 2003.
 3. Делот за кориснички режим на ReactOS е речиси целосно заснован на WINE. И поради оваа причина, тимовите на двата проекта тесно соработуваат од самиот почеток, барајќи меѓусебна соработка, а не конкуренција.
 4. Тој не сака да се натпреварува или да го замени оперативниот систем Линукс, туку да биде друга алтернатива во опсегот на опции, со приоритет да биде добра прва опција. замена за корисниците на Windows, поради неговата визуелна сличност, употреба и компатибилност со мајчин софтвер на Windows.
 5. Го задржува својот оригинален пристап, и покрај тоа што е во долг и бавен развојен процес, кој се состои од тоа што може успешно и лесно да ги извршува повеќето двигатели и апликации за Windows во моментот. Покрај тоа, нуди сигурна, лесна, отворена, сигурна и пренослива работна средина.

5 актуелни и важни точки за овој проект

За време на ова годишен 2023, програмерите на овој проект споделија со нивната заедница и пошироката јавност 2 опширно билтени (број 102 y број 103) со многу вредни информации, каде што се издвојуваат:

 1. Фокусот ќе биде задржан во врска со приоритетот за следење на тековното темпо и начин на работа, каде што и развивачите и соработниците на ReactOS работат истовремено на многу делови од проектот, при што Кернелот е најприоритетна област. Покрај тоа, други како што се одредени апликации основите и основните работи (Paint и Notepad) и Уредувач на методи за внесување (IME). Билтен 102
 2. Во текот на тековната година, ќе продолжи да биде најновата верзија на располагање ReactOS 0.4.14, од 16 декември 2021 година, што делумно ќе се должи на фактот дека проектот ReactOS сега ќе се фокусира повеќе на обезбедување квалитетни изданија со поголеми и поважни подобрувања, со што ќе се отфрли претходната каденца на мали квартални изданија. Билтен 102
 3. Поради доцнење поради развојни проблеми, верзија на ReactOS 0.4.15. Сепак, напредокот постигнат преку нови и најнови конструкции за развој понудени Билтен 103
 4. Ќе се даде приоритет на ажурирање на Локален дебагер на јадрото (KDBG) да додадете нови функции и поправени грешки што им олеснуваат на програмерите и тестерите сигурно да дебагираат ReactOS. Билтен 103
 5. Способноста за подигање на зголемена количина на понов хардвер заедно со поновите верзии на Windows ќе продолжи да се подобрува во тековните изданија на AMD64. Билтен 103

Тековни слики од екранот

Тековни слики од екранот - 1

Тековни слики од екранот - 2

Тековни слики од екранот - 3

до истражете и видете повеќе актуелни слики од екранот Во поголема големина и квалитет, можете да кликнете на следново линк.

Проектот ReactOS е имплементација со отворен код на архитектурата NT, со цел да се создаде оперативен систем сличен на NT. Доаѓа со подсистем WIN32, поддршка за NT драјвери и неколку корисни апликации и алатки. ReactOS ги комбинира моќта и јаките страни на NT Kernel, познат по својата екстензивност, преносливост, доверливост, робусност, перформанси и компатибилност, со поддршка за Win32. ReactOS Wiki: Компатибилност

Windowsfx (Linuxfx): Чудна дистрибуција во стилот на Windows 11
Поврзана статија:
Windowsfx (Linuxfx): Чудна дистрибуција во стилот на Windows 11

Апстрактни банер за објава

Краток преглед

На кратко, проектот „ReactOS» со бавно, но сигурно темпо, тој останува активен, актуелен и во тек, настојувајќи да ја консолидира својата почетна и главна цел за постигнување создаде бесплатна и отворена замена на оперативен систем за Microsoft Windows, кој пак е компатибилен со постоечкиот и актуелниот хардвер и софтвер. Значи, да се надеваме дека ќе продолжат да напредуваат и подобруваат, не само за нивните сегашни и идни корисници, туку и за сè што е поврзано со Linuxverse.

Конечно, не заборавајте да ги споделите овие корисни информации со другите, како и посетете го почетокот на нашата «сајт» en Español. Или, на кој било друг јазик (само со додавање 2 букви на крајот на нашата тековна URL адреса, на пример: ar, de, en, fr, ja, pt и ru, меѓу многу други) за да дознаете повеќе актуелна содржина. Исто така, можете да се придружите на нашиот официјален канал Телеграма за да истражите повеќе вести, упатства и ажурирања на Linux. Запад група, за повеќе информации за денешната тема.


2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Диего Герман Гонзалес dijo

  Добрата работа за слободниот софтвер е што секој може да прави што сака. Со оглед на тоа, јас стојам на моето мислење дека тоа е губење време и труд. Wine и Proton на Linux обезбедуваат подобри резултати и повеќето апликации за Windows постепено ќе мигрираат во облакот, што ќе го направи оперативниот систем ирелевантен.

  1.    Хозе Алберт dijo

   Да, потполно се согласувам. Сепак, не го гледам овој проект како лош, бидејќи, во иднина, можеби голем дел од она што тие го создаваат и е навистина корисно, би можело да се имплементира на GNU/Linux Distros. И секој проект има своја публика, и мора да има повеќе од еден корисник на Windows кој ги трие рацете за овој проект да вроди со плод и да не мора да се префрли на Linux. хахаха