Ubuntu Unity Remix подготвува верзија за Raspberry Pi 4

Убунту единство за малина Пи

Како што треба да знае некој од нашите читатели, Ubuntu е оперативен систем развиен од Canonical и е достапен во уште 7 вкусови. Наскоро, ако некој или сите од нив се успешни, може да се случи да имате уште повеќе како Ubuntu Cinnamon, UbuntuDDE, UbuntuED, Ubuntu Web и Единство на Ubuntu тие работат за тоа. Секој вкус има свои карактеристики, како што е графичкото опкружување и неговите апликации, но тоа е последново што ги прави вестите повторно од друга причина.

Единство на Ubuntu Тој започна неговото прво стабилно издание како „Ремикс“ минатиот мај. Сега, поточно, вчера на 14 октомври, тие објавија алфа верзија на Ubuntu Unity Remix 20.04.1 за малина Пи 4, што е верзија базирана на Фокална фоса што може да се инсталира на познатата плоча од малина. Во моментов, единствените верзии на Ubuntu што можеме официјално да ги инсталираме се Ubuntu Server, Ubuntu Core и Ubuntu MATE.

Ubuntu Unity исто така доаѓа на Raspberry Pi

Ubuntu Unity 20.04.1 Alpha 1 сега е достапен за Raspberry Pi 4B, 3B + и 3B (arm64). Вклучува i386-рака што поставува емулирана околина на Debian i386 (9). Ова треба да ви помогне да извршите 32-битни програми на вашиот Raspberry Pi од терминалот.

Во порака за порака дадете повеќе информации, бидејќи вреди да се користат Етчер за снимање на сликата на картичката microSD, која треба рачно да ја проширите меморијата користење алатка како GParted и некои проблеми и нивни решенија, како што е забрзувањето на хардверот, но со мали грешки, на првиот почеток ќе се види екранот во Плимут, што е решено со притискање на ESC, за да не работи WiFi на првиот почеток поради позната грешка со која веќе се справуваат или дека сеприсутноста може да покаже грешки што можат безбедно да се игнорираат.

Ако сте заинтересирани, можете да ја преземете сликата од овој линк.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.