Shell Scripting – Упатство 03: Сè за скриптите и скриптирањето на школка

Shell Scripting - Упатство 03: Сè за Bash Shell Scripting

Shell Scripting – Упатство 03: Сè за скриптирање со Bash Shell

Продолжуваме со нашата серија на упатства за Шел скриптирање, денес ви ја претставуваме третата (Упатство 03) Од истото.

И бидејќи, во првите 2 се обраќаме Основи следење, Терминали, конзоли, школки и Bash Shell, Во оваа трета, ние конкретно ќе се фокусираме на знаењето на сè што е можно за датотеките наречени скрипти и техниката на Шел скриптирање.

Shell Scripting - Упатство 02: Сè за Bash Shell

Shell Scripting – Упатство 02: Сè за Bash Shell

И пред да започнете со ова Упатство 03 за „Шел скриптирање“, препорачуваме да го истражите следново поврзани содржини, на крајот од читањето на овој пост денес:

Shell Scripting - Упатство 01: The Shell, Bash Shell и Scripts
Поврзана статија:
Shell Scripting – Упатство 01: Терминали, конзоли и школки

Shell Scripting - Упатство 02: Сè за Bash Shell
Поврзана статија:
Shell Scripting – Упатство 02: Сè за Bash Shell

Упатство за скриптирање на школка 03

Упатство за скриптирање на школка 03

Датотеки со скрипти и јазик за скриптирање на школка

Со оглед на, Шел обезбедува робусна програмска средина на врвот на GNU/Linux, За да го искористите добро, мора да ја совладате употребата на скриптни датотеки и техниката на јазик за скриптирање на школка.

Разбирање на двата концепта на следниов начин:

Скриптите

Скриптите нејзините мали програми направени во која било школка, кои исто така не треба да се составуваат. Бидејќи, употребената школка ќе ги толкува ред по ред. Имено, Скрипта е датотека за автоматизација на задачи, обично се создава во а нормална текстуална датотека со традиционални и читливи командни линии. Поради што нудат а прилично чиста и јасна синтакса, што ги прави добра почетна точка за почеток во светот на програмирањето на GNU/Linux.

Следствено, со Скрипти или датотеки на Shell Scripts можеме да програмираме од мали и едноставни команди за специфични активности, како што е добивање на датумот на системот преку терминал; до трчање големи и напредни задачи или серија инструкции како на пример извршување на дополнителни резервни копии на датотеки/папки или бази на податоци преку мрежа.

Школка за скриптирање

Обично се дефинира како Шел скриптирање на техника на дизајнирање и производство на сценарио за школка на одреден оперативен систем. И за ова, тие најчесто се користат Едноставни уредувачи на текст (GUI/CLI). кои овозможуваат а лесно и директно ракување со кодот и добро разбирање на употребената програмска синтакса.

Затоа, на Шел скриптирање, во основа овозможува управување со а тип на интерпретиран програмски јазик. Бидејќи, додека нормалната програма треба да се компајлира, односно трајно да се конвертира во специфичен код пред да може да се изврши; Shell Scripting ни овозможува да креираме a програма (ShellScript) која останува во првобитната форма (речиси секогаш).

Накратко, Школка скриптирање дозволува:

 • Направете програми и задачи со поедноставни и помали кодови.
 • Управувајте со датотеките со изворниот код како обичен текст.
 • Интеракција со компоненти напишани на други програмски јазици.
 • Користете толкувачи наместо компајлери за да стартувате програми.
 • Генерирајте програми на едноставен, лесен и оптимален начин, иако со повисоки трошоци за обработка.

Во идниот број ќе навлеземе малку повеќе за скрипти и школка скрипти.

За Луа
Поврзана статија:
Луа, инсталирај го овој моќен јазик за скрипти на Ubuntu
за PowerShell
Поврзана статија:
PowerShell, инсталирајте ја оваа обвивка од командната линија на Ubuntu 22.04

Апстрактни банер за објава

Краток преглед

Накратко, со ова Упатство 03 за „Шел скриптирање“ Ние продолжуваме да обезбедуваме вредна содржина на теоретска основа од оваа серија на објави, на оваа техничка област на управување со ГНУ/Линукс терминал.

Ако ви се допадна содржината, коментирајте и споделете го. И запомнете, посетете го почетокот на нашата «сајт», покрај официјалниот канал на Телеграма за повеќе вести, упатства и ажурирања на Linux.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.