Акира, нов уредник за векторски графики за Linux

Пред неколку дена Беше откриено изданието за прегледи на Акира, што е уредник на векторски графики се фокусираше на користење графички дизајнери и веб-дизајнери за создавање дизајни на интерфејси.

Главната цел на Акира е да стане соодветен софтвер и насочени кон веб-дизајнери и графички дизајнериБидејќи веб-дизајнот е несомнено уникатна гранка на графички дизајн што имплементира многу аспекти како што се мрежно врамување, прототипирање, креирање икони и многу повеќе.

Кога веб-дизајнер бара производи на Adobe, Photoshop е типичен за манипулација со слика и уредување, додека Illustrator е одличен за работи како жични рамки што можат да се извршуваат како SVG.

Со тоа Акира е одлична за секој дизајнер што користи Linux како главен оперативен систем, но не може да пристапи до софтверски пакет како Adobe.

Од друга страна крајната цел на проектот е да се создаде професионална алатка за дизајнери на интерфејси, нешто слично на Sketch, Figma или Adobe XD, но се фокусираше на користење на Linux како главна платформа.

За разлика од Glade и Qt Creator, новиот уредник не е дизајниран да генерира код или работни интерфејси користејќи специфични пакети со алатки, но наместо тоа има за цел да реши повеќе општи задачи, како што се креирање дизајни на интерфејси, визуелизации и векторски графики.

Акира не се преклопува со Inkscape, бидејќи Inkscape првенствено е фокусиран на дизајнот на печатење, а не на развојот на интерфејсот, а исто така се разликува по својот пристап кон организирање на работниот тек.

карактеристики

Од карактеристиките на Акира, се забележува дека секоја форма е претставена како посебен преглед со две нивоа на уредување: првото ниво (уредување на формата) се активира при избор и обезбедува алатки за типични трансформации, како што се ротација, промена на големината, итн..

Второто ниво (уредувајте рута) овозможува движење, додавање и отстранување на јазли од патеката на обликот користејќи криви на Безиер, како и затворање или кршење патишта.

Акира користи свој формат ".akira" за да зачува датотеки, што е zip-датотека со SVG-датотеки и локално складиште за git со промени. Извозот на слика во SVG, JPG, PNG и PDF е поддржан.

Програмата еНапишано е на вала јазик со употреба на библиотеката ГТК и дистрибуирани според лиценцата GPLv3.

Изградбите се подготвуваат во форма на пакети за Elementary OS и во универзалните формати на snap и flatpak.

Интерфејсот е дизајниран според упатствата подготвени од проектот на оперативниот систем Elementary OS и се фокусира на високи перформанси, интуиција и модерен изглед.

Како да инсталирате Akira на Ubuntu и деривати?

Како што споменавме на почетокот, важно е да се напомене дека Акира сè уште е во фаза на развој а тековните понудени компилации може да содржат грешки.

Но, за оние кои се заинтересирани Знаејќи го проектот, тестирајќи го или дури и ако можете да го поддржите, можете да ја преземете и инсталирате Akira користејќи кој било од методите што ги споделуваме подолу.

Општо за секоја дистрибуција што се базира на последните две LTS верзии на Ubuntu веќе мора да ја има поддршката на Snap и со тоа ќе можат да ја инсталираат Акира.

Во случај на оние што се Корисниците на основните оперативни системи можат да ја преземат и инсталираат апликацијата директно од AppCenter.

Сега, враќајќи се на другите, треба само да отвориме терминал и во него ќе ја напишеме следнава команда:

sudo snap install akira --edge

Во далечинскиот управувач што го немате инсталирано и овозможено снабдување на вашиот систем, можете да го направите ова со внесување на следново:

sudo apt update

sudo apt install snapd

И подготвени со него, можете да ја извршите претходната команда за инсталирање на Akira.

Конечно, друг едноставен метод да може да се инсталира Акира во нашиот систем е со помош на пакети Флатпак, за ова мора да ја имаме инсталирано и овозможено оваа поддршка.

За да го инсталираме Akira од Flatpak, треба само да отвориме терминал и во него ќе го напишеме следново:

flatpak remote-add flathub-beta https://flathub.org/beta-repo/flathub-beta.flatpakrepo
flatpak install akira

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Алонсо Рохас dijo

    Замислувам Акира работеше истовремено со ГИМП, веб и графички дизајнери ќе се слават на оваа алатка. Поздрав