BleachBit 4.6.0: Објавена нова верзија и ова се нејзините нови функции

BleachBit 4.6.0: Објавена нова верзија и ова се нејзините нови функции

BleachBit 4.6.0: Објавена нова верзија и ова се нејзините нови функции

Пред неколку дена беше објавено објавувањето или објавувањето на најновата верзија на популарната програма за одржување и чистење на оперативниот систем (GNU/Linux, Windows и macOS) наречена BleachBit, и секако, немаше да дозволиме да помине под врата, односно нема да го игнорираме.

И оваа нова верзија наречена Кајгана Бит 4.6.0, навистина доаѓа натоварено со многу нови функции (подобрувања, корекции и промени), така што, најверојатно, тоа ќе биде одлична верзија која многу повеќе ќе ја зголеми употребата од страна на сегашните корисници и други нови. Во мојот личен случај, го користам постојано и не само графички, туку и преку терминал, за да го исчистам и корисничкиот простор и целиот датотечен систем на оперативниот систем од конзолата на Linux. Значи, следно, ајде да навлеземе во она што е ново.

за белилото 4.0.0

Но, пред да започне овој пост за вестите за «BleachBit 4.6.0», Ви препорачуваме да го истражите претходното Поврзана содржина, на крајот од читањето:

за белилото 4.0.0
Поврзана статија:
BleachBit 4.0.0, нова верзија на оваа програма за чистење

BleachBit 4.6.0: Сега со проширени можности за чистење

BleachBit 4.6.0: Сега со проширени можности за чистење

Што е ново во BleachBit 4.6.0

Генералниот

Накратко, и според вашите официјално соопштение за лансирање, меѓу многуте општи промени имплементирани во него се издвојуваат некои како на пр следните 10:

 1. Вклучено е чистење на неодамна затворените картички во Firefox, автоматско пополнување податоци во веб-прелистувачи базирани на Chromium и подлабоко или пошироко чистење на веб-прелистувачот Firefox.
 2. Додадено е поправка на грешки поврзани со пораките: „AttributeError“ и „Operational Error: Нема таква табела“ при чистење на Firefox.
 3. Сега е можно да се прикажат информации за дебагирање во CLI со користење на опциите --debug o --preset.
 4. Додадени подобрувања на ниво на организација на прикажаниот излез при користење на опцијата --help во CLI.
 5. Сега поддржува нови верзии на GIMP и додава откривање времетраење.
 6. Решен проблем со бришење на слободен простор на бразилски португалски јазик.
 7. Додадено е решение за безбедносната ранливост на DLL.
 8. Додадени наслови на некои од постоечките дијалози.
 9. Подобрен превод на повеќе жици.
 10. Поддршката за FileZilla е подобрена.

Само за верзија на Linux

Додека, специјално за верзијата на Linux, направени се неколку измени, меѓу кои вреди да се истакне следните 10:

 1. Чистење на списокот со неодамнешни документи во KDE 5 и подобрување на брзината на чистење на Firefox.
 2. Чистење на Microsoft Edge. Покрај Firefox, Thunderbird и Google Chrome во формат Flatpak.
 3. Додадена е промена за задржување на иконите за обележувачи додадени во Firefox.
 4. Сега е можно да се прикаже неговата икона за бренд на некои фрлачи на апликации.
 5. Програмата сега го известува корисникот кога работи како root на Wayland.
 6. Додадена е зависност од python3-psutil за време на инсталацијата.
 7. Додадена е промена за да се задржат датотеките xauth во /tmp.
 8. Поправено откривање на невалидни .desktop датотеки.
 9. Додадено е контекстуално мени за распарчување за KDE.
 10. Поправена е грешката „Дозволата е одбиена: /proc/“.
за Sweeper
Поврзана статија:
Sweeper, алатка за чистење на нашиот Ubuntu систем

Апстрактни банер за објава

Краток преглед

Накратко, „BleachBit 4.6.0“ Тоа е одлично ажурирање полно со многу корисни промени кои ја прошируваат и подобруваат употребливоста на наведената популарна софтверска алатка за одржување и чистење. Така, како и обично, на нас зависи да ги поддржиме користејќи ја оваа алатка, а исто така да ги повикаме другите да соработуваат со развојот и финансирањето на една ваква одлична апликација за Linux.

За крај, не заборавајте да ја споделите оваа забавна и интересна објава со другите, како и посетете го почетокот на нашата «сајт» en Español. Или, на кој било друг јазик (само со додавање 2 букви на крајот на нашата тековна URL адреса, на пример: ar, de, en, fr, ja, pt и ru, меѓу многу други) за да дознаете повеќе актуелна содржина. Исто така, можете да се придружите на нашиот официјален канал Телеграма за да истражите повеќе вести, упатства и ажурирања на Linux. Запад група, за повеќе информации за денешната тема.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.