Pale Moon 31.2 е веќе објавен и ова се неговите новости

На објавување на новата верзија на веб-прелистувачот Pale Moon 31.2 верзија во која се направени некои важни промени, како што се ажурирани отфрлања на заглавието на кориснички агент, отстранети (CSP) ограничувања, поправени грешки и друго.

За оние кои не се запознаени со прелистувачот, треба да знаат дека тоа е вилушка од кодот на firefox да се обезбедат подобри перформанси, да се зачува класичниот интерфејс, да се минимизира потрошувачката на меморија и да се обезбедат дополнителни опции за прилагодување.

Проектот се придржува до класичната организација на интерфејсот, без промена на интерфејсот Australis вграден во Firefox 29 и со обезбедување на широки можности за прилагодување. Оддалечените компоненти вклучуваат DRM, Social API, WebRTC, прегледувач на PDF, известувач за падови, код за собирање статистика, родителски контроли и лица со посебни потреби

Бледа месечина 31.2 Главни нови карактеристики

Во оваа нова верзија која е претставена од Pale Moon 31.2 ажурирани заглавија на кориснички агент специфична локација. Проблемите со преземањето на Google Fonts, како и веб-страниците на Citi Bank и MeWe, беа решени со редефинирање на корисничкиот агент.

Покрај ова се забележува и дека Ограничувањата на политиката за безбедност на содржината веќе не важат (PSC) на слики и документи испратени во „податоци:“ блокови (претходно ограничувањето се применуваше на сите барања, што не беше во согласност со однесувањето на Chrome).

Друга промена што се издвојува во новата верзија е таа обезбеди прелиминарна поддршка за изградба за уреди базирани на Apple на ARM M1 и M2 процесорите (Apple Silicon), како и додадена поддршка за изградба во Visual Studio 2022.

Од друга страна, се споменува дека CSS својството на „white-space“ сега ја поддржува вредноста на „break-space“, кој одредува дека секоја низа празни места што доведува до прелевање на линијата треба да се прекине.

Додадена е функцијата Intl.RelativeTimeFormat() за форматирање на времето во текстуалното претставување земајќи ги предвид особеностите на различни јазици.

И што друго поправаше регресија што негативно влијаеше на перформансите на системи слични на Unix поради неправилно ракување со нишките.

Последно, но не и најмалку важно, треба да се спомене дека во рок од неколку часа од ова објавување, лансирањето на корективна верзија, „Бледа месечина 31.2.1“ во кој ова е мало ажурирање надвор од опсегот за да се одговори на фактот дека конечните изданија не го вклучија планираното ажурирање на библиотеката на NSS.

Од другите променикои се издвојуваат од оваа нова верзија:

 • Додадена е поддршка за одредување на асинхрониот режим при декларирање фабрички методи.
 • Подобрена поддршка за „лепливи“ CSS елементи во табелите.
 • Ограничувањето на големината на купот е зголемено на 2 MB.
 • Имплементацијата на функцијата toString е ажурирана за да се усогласи со новите спецификации на JavaScript.
 • Многу библиотеки понудени во главната дистрибуција се ажурирани. Библиотеката на NSS е ажурирана на верзијата 3.52.8.

Конечно ако сте заинтересирани да знаете повеќе за тоа за оваа нова верзија, можете да ги проверите деталите На следниот линк.

Како да инсталирате веб-прелистувач Pale Moon на Ubuntu и деривати?

За оние кои се заинтересирани да можат да го инсталираат овој веб прелистувач на нивната дистрибуција, тие само треба да отворат терминал во вашиот систем и тип која било од следниве команди.

Прелистувачот има складишта за секоја верзија на Ubuntu што сè уште има тековна поддршка. И во оваа нова верзија на прелистувачот веќе има поддршка за Ubuntu 22.04. Тие само треба да го додадат складиштето и да го инсталираат со внесување на следниве команди:

echo 'deb http://download.opensuse.org/repositories/home:/stevenpusser/xUbuntu_22.04/ /' | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/home:stevenpusser.list
curl -fsSL https://download.opensuse.org/repositories/home:stevenpusser/xUbuntu_22.04/Release.key | gpg --dearmor | sudo tee /etc/apt/trusted.gpg.d/home_stevenpusser.gpg > /dev/null
sudo apt update
sudo apt install palemoon
 

Сега за корисници кои се на верзијата на Ubuntu 20.04 LTS извршете го следново:

cho 'deb http://download.opensuse.org/repositories/home:/stevenpusser/xUbuntu_20.04/ /' | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/home:stevenpusser.list
curl -fsSL https://download.opensuse.org/repositories/home:stevenpusser/xUbuntu_20.04/Release.key | gpg --dearmor | sudo tee /etc/apt/trusted.gpg.d/home_stevenpusser.gpg > /dev/null
sudo apt update
sudo apt install palemoon

За кои и да се Корисници на Ubuntu 18.04 LTS тие ќе ги извршат следниве команди во терминалот:

echo 'deb http://download.opensuse.org/repositories/home:/stevenpusser/xUbuntu_18.04/ /' | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/home:stevenpusser.list
curl -fsSL https://download.opensuse.org/repositories/home:stevenpusser/xUbuntu_18.04/Release.key | gpg --dearmor | sudo tee /etc/apt/trusted.gpg.d/home_stevenpusser.gpg > /dev/null
sudo apt update
sudo apt install palemoon

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.