Веб-апликации на Ubuntu Touch: како лесно да ги инсталирате

Веб-апликации на Ubuntu Touch

Иако има свои недостатоци, Ubuntu Touch е солиден оперативен систем. Canonical/UBports го дизајнираше да биде тешко да се скрши, делумно со тоа што спречи инсталирање на пакети од официјалните складишта. Кој сака вакво нешто нека влече Либертин, со кој ја имате безбедноста која стандардно доаѓа со можностите на десктоп софтверот. Негативна страна е што не работи на PineTab, а на пазарот е веќе две години. Овој таблет користи многу веб-апликации, а во оваа статија ќе објасниме како инсталирајте веб-апликации на Ubuntu touch.

Веб-прелистувачите се сложени и целосни програми и понекогаш не ни треба сè што тие нудат за да користиме некоја апликација. На пример, лентата за URL и менијата. Тоа е она што обично се прави кога инсталираме веб-апликација, а веб-апликациите во Ubuntu Touch се намалена Morph. Лесен начин за инсталирање на овие типови апликации на оперативниот систем што го започна Canonical е да се користи Вебер.

Веб-апликации на Ubuntu Touch со Webber

Инсталирањето на WebApps на Ubuntu Touch со Webber е многу едноставно, но имаше моменти кога не беше толку лесно поради недостаток на информации и затоа што понекогаш не функционираше. Минати времиња. Да се ​​направи тоа сега е едноставно како:

 1. Ние инсталираме Вебер. Можеме да го бараме во OpenStore.
 2. Откако ќе се инсталира, го отвораме прелистувачот Morph и ја отвораме веб-страницата што сакаме да ја претвориме во WebApp, како на пр. Фотопеја или YouTube.
 3. Откако ќе ја отвориме мрежата, го допираме менито за хамбургери и потоа Сподели.

Мени за споделување во прелистувачот Morph

 1. Во менито за споделување, избираме Webber.

Изберете Вебер

 1. Со избирање на Webber ќе се отвори апликацијата и опциите. На пример, какво име сакаме да и дадеме, иконата, да избира помеѓу фавиконот, сликањето или обичајот и другите опции што се во менито „Персонализирај“, каде меѓу другото можеме да ја прикажеме или сокриеме лентата . Кога ќе завршиме, што обично го оставам стандардно, кликаме Креирај.

Мени на Вебер

 1. Ќе се појави предупредување кое ни кажува дека апликацијата не е безбедна. Кликнеме на „Ги разбирам ризиците“.

Прифатете предупредување за опасна апликација

 1. Ќе се појави порака како следнава, што покажува дека апликацијата е правилно инсталирана.

Порака што се појавува при инсталирање на WebApps на Ubuntu Touch

И тоа би било се. Доколку немало проблем, новата апликација ќе се појави во фиоката за апликации, до која се пристапува со лизгање од лево или со допирање на иконата на Ubuntu.

Веб-апликациите во Ubuntu Touch се појавуваат во фиоката за апликации

Деинсталирајте ги апликациите

За да деинсталираме апликација во Ubuntu Touch, без разлика дали е WebApp или не, треба да ја отвориме фиоката за апликации, да направиме долго притиснете на неговата икона и почекајте да се отвори OpenStore. Деинсталирањето ќе го завршиме со допирање на иконата за корпа за отпадоци што се појавува во горниот десен агол.

Со ова можеме да имаме практично секакви апликации. На пример, гореспоменатите YouTube и Photopea, вториот е многу добар и популарен уредник на слики.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.