GNOME, новости во апликации, библиотеки и екстензии оваа недела

Оваа недела во GNOME

Се наоѓаме во неделата број 42 од 2023 година и оваа бројка се совпаѓа со 118-та откако иницијативата This Week In GNOME, TWIG за пријатели, започна пред повеќе од две години. Како што објаснивме во некои други прилики, тоа е нешто за што беше многу добро GNOME и практично секој корисник на Линукс, бидејќи многу програмери од трети страни решија да ја изнесат својата работа на виделина и сите ние имаме корист. Има некои толку добри што стануваат дел од гном круг.

Нема врска со GNOME, но исто така е нешто што тие го објавуваат секоја недела и ние тежнееме да го повторуваме, затоа го објаснуваме овде и исто така ќе го направиме следната недела во посоодветна статија: оваа недела нема да има статија за KDE. Ова го кажа Нејт Греам без да даде дополнителни објаснувања, така што оние што го претпочитаат KDE наместо GNOME, денес немаат статија со „слатки“. Ајде да одиме со што има ново оваа недела во GNOME.

Оваа недела во GNOME

 • Првата точка е за VTE, малку долга што ќе се обидеме да ја сумираме. VTE, библиотеката за терминални емулатори базирани на GTK, забележа значителни подобрувања во перформансите и нови техники за цртање. Шифрирањето на баферот за лизгање сега користи LZ4 за побрза обработка на податоците. Управувањето со низа со знаци и атрибути ја подобри поддршката за двонасочен текст. Различните оптимизации за операциите на низата и распределбата на меморијата ги подобрија вкупните перформанси. Компајлерот е поедноставен со вклучување на код и отстранување на обвивките C од кодот C++. Новата апстракција на цртежот му дозволува на GTK 3 да користи Каиро, додека GTK 4 користи природни јазли за рендерирање со GtkSnapshot. Линиското цртање сега има корист од рендерерот OpenGL на GTK, намалувајќи ја употребата на баферот за рамки надвор од екранот. Се очекува подобрувањата на распоредот на кадрите да го отстранат тековното ограничување од 40 fps.
 • Tracker е индексирач на датотечниот систем, систем за складирање метаподатоци и алатка за пребарување, а неговата алатка за извлекување го подобри SECCOMP песокот.
 • Додадена е поддршка за динамичниот портал за лансирање во ASHPD Demo на верзијата 0.4.1.

ASHPD

 • overskride е апликација за Bluetooth и доби големо ажурирање оваа недела за да ја олесни интеракцијата со уредите со Bluetooth. Она што го прави е испраќање и примање датотеки, меѓу другото:

прескокнуваат

 • Една година подоцна, xdg-desktop-portal-gtk 1.15.0 пристигна со овие нови функции:
  • Месон ги заменува Autotools како систем за градење.
  • Имплементациите на порталот кои зависат од приватните интерфејси на GNOME, како што се заднина, скриншот/кастинг од екранот и далечинска работна површина, се отстранети за да се елиминираат зависностите.
  • Поставките на календарот gsettings-desktop-schemas сега се вклучени во имплементацијата на порталот Settings. Политиката за верзијата исто така е променета, а непарните мали броеви на верзии веќе не се посебни.
 • Крстозборот сега има подобар избор за мрежи на крстозбори, а неговиот развивач го искористи за да додаде карактеристика што ја бараше долго време: истакнување на фрагменти.
 • Ажурирано знаменцето за ажурирање на Debian Linux за Gnome Shell45. Индикатор за ажурирање за дистрибуции базирани на Debian Linux. Дополнително, проверува дали има ажурирања и исто така го прикажува статусот на следните пакети (како во Synaptic):
  • Достапни се ажурирања.
  • Нови пакети во складиштето.
  • Локални/застарени пакети.
  • Преостанати конфигурациски датотеки.
  • Автоматски отстранливи пакети.
 • Автоматските активности прикажува преглед на активности кога нема прозорци или ги крие кога има нови прозорци. Во најновата верзија, Auto Activities v19 е пренесен на ESM, што го прави компатибилен со GNOME Shell 45. Покрај малите промени, сега користи графички контроли Libadwaita како AdwSpinRow.

Автоматски активности v19

Написот оваа недела во GNOME завршува со потсетување дека регистрацијата за #GNOMEAsia2023 е отворена (линк) и дека фондацијата GNOME има нов извршен директор, Холи Милион.

И ова беше цела оваа недела во GNOME.

Слики и содржина: ВРАЧКА:


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.