Водич за инсталација на Linux Mint 18.2 Sonya

Linux Mint 18.2 Соња

Linux Mint 18.2 Соња

Веќе имаме неколку недели откако е објавен новата верзија на Linux Mint една од најпопуларните дистрибуции на Линукс која се базира на нејзината филозофија која е „да испорача модерен, елегантен и удобен оперативен систем што е истовремено моќен и лесен за употреба“.

Linux Mint 18.2 Sonya е кодното име на новата верзија на оваа дистрибуција на Linux врз основа на Убунту, со подобрувања за пренос на датотеки OBEX, тој исто така ја додава новата верзија на Xplayer и многу други нови функции.

Барања за инсталирање на Linux Mint 18.2 Sonya

 • 512 MB RAM меморија (се препорачува 1 GB).
 • 9 GB слободен простор на дискот (препорачуваат 20 GB).
 • Графичка картичка 800 × 600 минимална резолуција (се препорачува 1024 768).
 • ДВД-уред или USB-порт

Како да инсталирате Linux Mint 18.2 Sonya

Proceedе продолжиме да преземаме од ISO официјална страница на системот, Препорачувам преземање преку врската со Torrent или Magnet.

Откако ќе заврши преземањето, можете да го запалите ISO на ДВД или на некој USB. Методот да се направи тоа од ДВД:

 • Прозорци: Изо може да го снимиме со Imgburn, UltraISO, Nero или која било друга програма дури и без нив во Windows и подоцна ни дава можност да десен клик на ISO.
 • Linux: Тие можат да ја користат особено онаа што доаѓа со графички средини, меѓу нив се и Брасеро, k3b и Xfburn.

УСБ-медиум за инсталација

 • Виндоус: Тие можат да користат Универзален USB инсталер или Linux Live USB Creator, и двата се лесни за употреба.

Linux: Препорачаната опција е да ја користите командата dd, важно е да проверите во кој уред е поставен USB-то за да продолжите да ги снимате податоците на него:

dd bs = 4M ако = / патека / до / Linuxmint. Изолација на = / dev / sdx && синхронизација

Откако ќе ги подготвиме нашите медиуми, треба само да го конфигурираме BIOS-от, така што компјутерот може да се подигне од конфигурираната единица за инсталација.

Почетниот екран на инсталерот Linux Mint 18.2 изгледа вака:

Linux Mint 18.2 Соња

Linux Mint 18.2 Соња

Тука ќе мора изберете ја првата опција што е тоа на "Започнете Linux MintОва е стандардната опција и затоа ако не изберете која било, таа ќе започне со оваа.

Сега ќе започне да вчитува сè што е потребно за инсталација на Linux Mint 18.2 Sonya, на крајот од овој процес ќе ни покаже на екранот дека има икона во форма на ЦД што вели „Инсталирајте Linux Mint”, Doubleе кликнеме двапати на оваа икона за да го стартуваме инсталерот.

Linux Mint 18.2 Соња

Linux Mint 18.2 Соња

Кога го стартувате инсталерот, тоа ќе го побара од нас ајде да го избереме јазикот на кој ќе биде инсталиран новиот систем Linux Mint. Во овој пример избирам шпански.

Linux-mint-18-3

Linux-mint-18-3

Продолжуваме со копчето "Продолжи".

На следниот екран ќе ни предложи да инсталираме софтвер од трета страна, mp3, блиц, сопственички драјвери за графика, wifi итн.

Linux-Mint-18-

Linux-Mint-18-

Сега во овој дел Usе ни го покаже видот на инсталација и поделба на дисковите.

Можеме да видиме низа опции:

 • Избришете го целиот диск за да инсталирате Linux Mint
 • Инсталирајте Linux Mint заедно со другите оперативни системи ако веќе имате
 • Повеќе опции, тоа ќе ни овозможи да управуваме со нашите партиции, да ја менуваме големината на тврдиот диск, да ги бришеме партициите итн. Препорачана опција ако не сакате да изгубите информации.

После таму ќе избереме партиција за инсталирање на Linux Mint или ќе го избереме целосниот хард диск. Во случај на избор на партиција, ќе мора да му дадеме соодветен формат, останувајќи вака.

Внесете партиција "ext4" и точка на монтирање како корен "/".

линукс нане

линукс нане

Тоа нè предупредува дека секоја партиција што претходно постоела ќе биде избришана (што во нашиот случај не претставува проблем бидејќи претходно немаше ништо). Кликнуваме на продолжување.

Usе ни покаже екран со резиме на партиции. Кликнете на продолжување.

При изборот на режимот за инсталација, тој ќе ве замоли да ги потврдите промените и да го сторите тоа, само треба да кликнете на копчето "Продолжи".

Додека системот е инсталиран, тој ќе бара од нас да конфигурираме некои опции, како што е локацијата во која треба да се гео-лоцираме и да ни понуди специфични конфигурации за нашата локација:

Linux-mint-18-2

Linux-mint-18-2

Во конфигурацијата на тастатурата ќе пребаруваме по јазик и тип на тастатура.

Сега во последниот дел ќе побара од нас да создадеме лична корисничка сметка со лозинка соодветно Исто така, можеме да избереме дали сакаме да се идентификуваме секој пат кога системот ќе започне или ако сакаме системот да започне автоматски без да бараме автентикација.

Откако ќе заврши конфигурацијата, ќе треба само да почекаме да заврши процесот на инсталација и да се појави легенда која ве известува дека инсталацијата завршила.

Justе мора само да се рестартираме.

Кога ќе го рестартирате системот, ќе можете да го внесете корисничкото име и лозинката што ги создадовте за време на инсталацијата.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Rubén dijo

  Благодарам на сите многу добро објаснети, јас го инсталирав во Acer Aspire One, со стар процесор Атом и беше одличен, нетбукот се оживеа.