Kubuntu Daily Builds веќе ја користи Elisa како стандарден плеер и вклучува нова икона за фрлачот на апликации

Елиса на Кубунту 20.04

На крајот на декември, заедницата на KDE напредни вашите планови за промена на музичкиот плеер / медиумската библиотека на Kubuntu. Во моментов, Куабунту 19.10 Еоан Ермин ја користи Кантата, која, ако добро се сеќавам, го замени АмароК, добар музички плеер, кој, од моја гледна точка, е многу неуреден. Сепак, тоа е коренот на другите одгледувачи како што е Клементин, од каде подоцна излезе. јагода. Најновата епизода во овој танц на медиа плеери ќе се емитува во април.

Најновата кубунту 20.04 LTS Фокална фоса дневна градба веќе ја вклучуваат и Елиса како стандарден плеер за музика. Daily Builds се верзии што Canonical или некој од нејзините официјални вкусови ги објавува секој ден и во нив можеме да ги видиме сите промени на кои работат. Затоа, сè додека не се случи трагедија, веќе ќе се потврди дека Елиса ќе ја замени Кантата, играч кој исто така изгледа многу добро, но има некои точки за подобрување, како што е неговиот кориснички интерфејс (ова е мислење на уредникот).

Kubuntu воведува ново лого во менито за апликации

Друга интересна промена што ја најдов кога ќе го пробам Кубунту 20.04 токму за да видам дали Елиса е веќе инсталирана по дифолт е онаа на икона за мени на апликација. Во Eoan Ermine имаме две опции, во зависност од темата што ја избираме: по дифолт, логото е логото на KDE, што е К на врвот на запчаникот, но логото на Плазма исто така се појавува во теми како Бриз. Во Фокална фоса, иконата ќе се смени во онаа на оперативниот систем, се додека тие не направат друга промена во иднина. Логото на Кубунту е она што го гледате на сликата од екранот, со исполнет круг во позадина и запчаник, но поделен на три и без К.

Ако сакате да ги испробате овие и повеќе промени, можете да ја преземете најновата Kubuntu Daily Build од овој линк. Најдобар начин да го направите ова е во кутиите на GNOME, бидејќи работи совршено за да се извршат сесии во живо без да се инсталира дополнителен софтвер, како на пр. Додатоци за гости од VirtualBox.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.