Возачите NVIDIA 440.100 и 390.138 веќе се ослободени и тие можат да поправат некои грешки

Пред неколку дена NVIDIA ги објави новите верзии на своите двигатели NVIDIA 440.100 (LTS) и 390.138 кои беа објавен со цел да се решат некои ранливости опасно што може да ги зголеми вашите привилегии во системот.

Оваа нова верзија на Nvidia 440.100 возачи исто така ги поддржува новите GeForce GTX 1650 Ti, GeForce GTX 1650 Ti со Max-Q, GeForce графички процесори RTX 2060 со Max-Q и Quadro T1000 со Макс.

За конфигурација X11 додава безличен алијас за уредите „Конектор-N“, што може да се користи во опцијата ConnectedMonitor за да се емулира врската на мониторот без информации за достапните методи на поврзување.

Додека верзијата 390.138 додава поддршка за Linux кернелот 5.6 и Oracle Linux 7.7 и Додадена е поддршка за синхронизација PRIME за системи со јадрото Linux 5.4.

Понатаму, се споменува дека започна со тестирање на бета верзијата на новата гранка 450.x, дека вклучува разни подобрувања Од кои се издвојува додадената Поддршка за GPU A100-PCIE-40GB, A100-PG509-200, A100-SXM4-40GB, GeForce GTX 1650 Ti, GeForce RTX 2060 со Max-Q и Quadro T1000 со Max-Q.

Во прилог на В.ulkan API сега поддржува директно гледање на дисплеите поврзани преку DisplayPort Мулти-струен транспорт (ДП-МСТ).

На страната на VDPAU, додадена е поддршка за 16-битни видео површини и можноста за забрзување на декодирањето на 10/12 битни HEVC потоци.

За апликациите OpenGL и Vulkan, додадена е поддршка за режимот за напредно острење на слики.

И исто така Означена е додадена поддршка за PRIME синхронизација да прикаже преку друг графички процесор во системот користејќи го двигателот x86-video-amdgpu. Дисплеите поврзани со графичкиот процесор NVIDIA може да се користат во улога на "Обратен ПРИМЕН" за прикажување на резултатите од друг графички процесор на повеќе-графички процесорски системи.

Од другите промени:

 • Додадена е поддршка за наставката OpenGL glNamedBufferPageCommitmentARB.
 • Библиотеката libnvidia-ngx.so е додадена со имплементација на поддршка за технологијата NVIDIA NGX.
 • Подобрена дефиниција на уредите поддржани од Vulkan на системи со сервер X.Org.
 • Библиотеката libnvidia-fatbinaryloader.so, чијашто функционалност е дистрибуирана во другите библиотеки, е отстранета од испорака.
 • Алатките за динамичко управување со енергијата се прошируваат со можност за исклучување на напојувањето со видео меморија.
 • Отстранета опција за конфигурирање на X-серверот IgnoreDisplayDevices.

На дел од ранливоста решени се споменати следново:

 • CVE - 2020‑5963 е ранливост во меѓупроцесната комуникација на API на возачот CUDA што може да доведе до одбивање на услугата, извршување на висок код или губење на информации.
 • CVE - 2020‑5967 е ранливост во контролорот УВМ предизвикана од состојба на трка што може да доведе до одбивање на услугата.

Како да инсталирате драјвери за NVIDIA 440.31 на Ubuntu и деривати?

За да го инсталираме овој двигател, ќе одиме на следниот линк каде ќе го преземеме.

Забелешка: пред да извршите каква било постапка, важно е да ја проверите компатибилноста на овој нов двигател со конфигурацијата на вашиот компјутер (систем, јадро, Linux-заглавија, верзија Xorg).

Бидејќи ако не, можете да завршите со црн екран и во ниеден момент ние не сме одговорни за тоа бидејќи ваша одлука е да го сторите тоа или не.

Симни сега ајде да продолжиме да создаваме црна листа за да избегнеме конфликт со новите возачи:

sudo nano /etc/modprobe.d/blacklist-nouveau.conf

И во него ќе го додадеме следново.

blacklist nouveau

blacklist lbm-nouveau

options nouveau modeset=0

alias nouveau off

alias lbm-nouveau off

Направено ова сега, ние ќе го рестартираме нашиот систем, така што црната листа ќе стапи на сила.

Откако системот ќе се рестартира, сега ќе го запреме графичкиот сервер (графички интерфејс) со:

sudo init 3

Во случај да имате црн екран при стартување или ако сте го запреле графичкиот сервер, сега ќе пристапиме до TTY со внесување на следната клучна конфигурација „Ctrl + Alt + F1“.

Ако веќе имате претходна верзија, Препорачливо е да извршите деинсталација за да избегнете можни конфликти:

Треба само да ја извршиме следнава команда:

sudo apt-get purge nvidia *

И сега е време да се изврши инсталацијата, за ова ќе дадеме дозволи за извршување со:

sudo chmod +x NVIDIA-Linux*.run

И ние извршуваме со:

sh NVIDIA-Linux-*.run

На крајот од инсталацијата, ќе треба само да го рестартирате компјутерот, така што сите промени ќе се вчитаат при стартување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.