Audacity 3.4.0: Што има ново во најновата објавена верзија?

Audacity 3.4.0: Што има ново во најновата објавена верзија?

Audacity 3.4.0: Што има ново во најновата објавена верзија?

Смелост Тоа е, без сомнение, една од омилените апликации на нашата веб-страница на Ubunlog, и затоа обично се обраќаме на многу од неговите изданија брзо и редовно. Да се ​​биде, последен пат го направивме тоа, кога лансирањето на претходна верзија Audacity 3.3.

И бидејќи, рече софтвер за уредување аудио со отворен код Пред неколку дена (02 ноември) ја објави долгоочекуваната следна верзија, т.е. «Audacity 3.4.0»Денес ќе ја искористиме можноста да се осврнеме на нејзините нови функции и да видиме што е толку интересно и корисно во една ваква одлична, бесплатна и отворена мултимедијална апликација.

дрскост-лого

Audacity е лесен за употреба, мулти-петека, меѓуплатформски аудио уредник и рекордер

Но, пред да започне овој пост за вестите за оваа нова верзија наречена „Аудасити 3.4.0“, Ви препорачуваме да го истражите претходното содржина поврзана со претходната верзија, на крајот од читањето:

дрскост-лого
Поврзана статија:
Audacity 3.3 пристигнува со FFmpeg 6, има подобрувања и многу повеќе

Audacity: многу популарна апликација за уредување и снимање аудио

Audacity 3.4.0: Мултимедијалната апликација сега има музички приказ

Важни нови функции во Audacity 3.4.0

Иако е точно дека, Audacity е корисен и многу комплетен аудио едитор, сè уште не е како софтвер за целосно дигитална аудио работна станица (DAW). Ардор. Сепак, секогаш е во постојан и чест развој и иновација.

и според официјално соопштение за лансирање од верзијата 3.4.0 Сега ги има следните важни и значајни нови функции:

Што има ново во смелоста 3.4.0

  1. Музички работни текови: Audacity инкорпорира нов музички приказ кој прикажува различни функции поврзани со музика, вклучително и можност за префрлање помеѓу нормално време (hh:mm:ss) и Beats & Measures (Beats & Measures) и можност за продолжување на времето. клипови за да ги усогласат со темпото на песната.
  2. Време истегнување: Отсега, можете да ја менувате должината на аудио клиповите без да го оштетите нивниот тон. За да го направите ова, држете го копчето Alt (или копчето Опција на macOS) додека лебдите над горната третина од работ на клипот за да го истегнете.
  3. Нов извозник: Додаден е нов прозорец за извоз на неговиот GUI со полесен пристап до опции како што се брзина на примерок и приспособено мапирање (за аудио 5.1 или 7.1). Дополнително, копчето „Преглед“ сега го користи мајчиниот истражувач на датотеки.

Други помали вести

Конечно, исто така вреди да се истакне други помали и не помалку важни промени, меѓу кои се оние што сега управуваат со MP3 датотеки, Audacity секогаш ќе користи заеднички стерео режим, за да се постигне најдобар можен квалитет. Исто така, друга поврзана со боите на спектрограмот, кои сега се перцептивно униформни и мапата на бои е именувана како Розеус. И, конечно, Вклучени се поедноставени стерео песни, а левиот и десниот канал сега секогаш имаат синхронизирани почетоци и завршувања на клиповите и иста брзина на примероци на двата канали.

Други помали вести

Додека, за преземање можете да го истражите неговото Секција за преземања соодветните во вашиот официјална веб-страница дин веб-страница на GitHub, за да можете да го пробате и да уживате во GNU/Linux, Windows и macOS.

Audacity 3.2.4: Што е ново во овие најнови верзии!
Поврзана статија:
Audacity 3.2.4: Што е ново во овие најнови изданија!

Апстрактни банер за објава

Краток преглед

Накратко, «Audacity 3.4.0» инкорпорира навремени, корисни и долгоочекувани вести за доброто на своите корисници. Затоа, сигурно ќе продолжи да биде прва, подобра опција од другите кои се поцврсти и подеднакво слободни, без разлика дали е комерцијален (платен) или не. Пред сè, затоа што денес, продолжува да биде бесплатна и мултиплатформска алтернатива, што овозможува да се користи од многу повеќе корисници во многу повеќе работни средини.

За крај, не заборавајте да ја споделите оваа забавна и интересна објава со другите, како и посетете го почетокот на нашата «сајт» en Español. Или, на кој било друг јазик (само со додавање 2 букви на крајот на нашата тековна URL адреса, на пример: ar, de, en, fr, ja, pt и ru, меѓу многу други) за да дознаете повеќе актуелна содржина. Исто така, можете да се придружите на нашиот официјален канал Телеграма за да истражите повеќе вести, упатства и ажурирања на Linux. Запад група, за повеќе информации за денешната тема.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.