Ubuntu Unity 21.04 сега е достапен со Yaru-Unity7 и овие други новости

Убунту единство 21.04

Овој напис мора да го започнеме со извинување до развивачите кои стојат зад оваа верзија заснована на системот на Canonical. Иако пишувавме за ова откако пишувавме за Ubuntu, Кубунту, Студио Убунту, Ксубунту и Убунту Буџи, вистината е дека Убунту единство 21.04 Hirsute Hippo е достапна од малку порано. Но, денес е ден во кој протагонисти се официјалните вкусови, а Единството ќе биде (очекувано) во иднина, но сè уште не е.

Значи, додека чекаме Ubuntu MATE и Lubuntu да ги напишат своите белешки за објавување, имаме време да ги ставиме најистакнатите вести дека пристигнаа заедно со Ubuntu Unity 21.04, но не пред да се сети дека Canonical ја напушти работната површина со објавувањето на Ubuntu 17.10, во кој момент се врати на ГНОМ што го користи денес. Лошото е што не врне по вкус на сите, имаше корисници кои претпочитаа единство и овој неофицијален вкус (сепак) постои од и за тие корисници.

Определување на Ubuntu Unity 21.04

 • Сега се базира на 21.04 (логично, но тие го споменуваат).
 • Линукс 5.11.
 • Поддршката не се споменува, но треба да биде до јануари 2022 година.
 • Нова тема Yaru-Unity7.
 • Нова икона за транспарентен фрлач.
 • Нова позадина базирана на Ubuntu 21.04 Hirsute Hippo.
 • Воведена е нова тема за Плимут.
 • Поправени грешки: Поправен монитор за систем на gnome, недостасува известување со промени во јачината на звукот и осветленост, повторно се додадени и поправени прекинувања.

Заедно со UbuntuDDE, Ubuntu Cinnamon и Ubuntu Web, ова е еден од вкусовите што е работи да стане дел од семејството Каноник, и е развиен од истата како и веб-верзијата. На почетокот, овие вкусови треба да имаат етикета „Ремикс“, но не ја носи ниту верзијата Deepin Desktop Edition, нешто што лично ме изненадува.

Но, она што е важно, барем за фановите на Unity, е што Ubuntu Unity 21.04 е сега достапен и можете да преземете од овој линк.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.