Игри за терминал на Убунту

Игри за терминалот

Loversубителите на Linux обично поголемиот дел од нашето време го поминуваат користејќи го терминалот. Отпрвин може да биде малку вртоглавица да се користи, но на крајот станува верен придружник со кого знаеме дека можеме да сториме сè, од создавање датотеки, испраќање е-пошта, проверка на времето и многу повеќе.

Со горенаведеното јасно, зошто да не поминете некое време играјќи од него? Очигледно нема да бидат модерни игриНиту најсовремена, ниту пак ќе има импресивна графика, токму спротивното. Но, без никакво сомневање се класици или варијанти на класици кои никогаш не излегуваат од мода поради тоа колку предизвикуваат зависност.

Игри за терминал на Убунту

Во оваа мала листа не се сите оние што би можеле да бидат, бидејќи има многу игри за терминалот и тие би ја направиле оваа листа бесконечна. Inе се обидам да покажам, според мене некои од најдобрите игри за терминалот на Линукс. Командите за нивно инсталирање што ќе бидат прикажани ќе бидат за Ubuntu. Ако ги сакате во други дистрибуции, само треба да го замените „sudo apt“ при инсталирање на играта со соодветната команда како што се „yum“ или „dnf“ како што е соодветно.

Нинвајдери

Снимки за нинвадери

Кој не се сеќава на играта каде што користите авион (или нешто слично) за да убиете вонземјани? Од мала секогаш сум бил fanубител на оние игри каде што треба да убиваш вонземјани.

За да ја инсталирате оваа фантастична и зависност игра, само треба да го отворите терминалот и да напишете:

sudo apt install ninvaders

За да ја стартувате играта, само треба да ја наречете по име:

ninvaders

nЗмијата

Снимка на екранот nsnake

Друг клон на зависност зависност, познат на целиот свет (без исклучоци). Ова е типична игра со змии што ќе ја најдете во старите телефони на Нокиа или во онаа објавена оваа година. Змијата ќе порасне кога ќе успеете да ја задржите да не гризе сама или да не се судри во theидот.

За да инсталирате nSnake, напишете ја следнава команда во терминалот:

sudo apt install nsnake

За да го започнете, само треба да го наречете со неговото име:

nsnake

Нијанса

Панталалзо де Тинт

Ова е клон (од илјадници што постојат) за можеби најпопуларната и зависна игра во историјата на видео игрите, Тетрис.

За да ја инсталирате оваа варијанта на нијанса, мора да ја користите следнава команда:

sudo apt install tint

За да го започнете, треба само да напишете:

tint

Pacman4Console

Снимка на екранот од pacman4console

Кој не знае или поминал денови играјќи го популарниот пакман? Со оваа варијанта можете да ја забавувате истата од терминалот за Linux со инсталирање на Pacman4Console.

За да го инсталираме, одиме на терминалот и пишуваме:

sudo apt install pacman4console

За да го започнеме, го нарекуваме по име. Во овој случај, мора да запомните да го максимизирате прозорецот бидејќи неговата резолуција е прилично мала:

pacman4console

Друга одлична верзија на Pacman е MyMan. Има многу подобра резолуција. Во следното линк Можете да ја преземете потребната датотека и таму ќе ни покаже како да ја инсталираме.

Месечината кабриолет

Слика на мама со кабриолет

Играјќи ја оваа игра, мора да го поминете времето скокајќи и пукајќи. Овие две работи ќе ве натераат да играте со часови и часови. Единствено, но што може да се стави е неговата висока зависност.

За да го инсталираме, ќе извршиме во терминалот:

sudo apt-get install moon-buggy

За да ја започнеме играта, ќе го напишеме нејзиното име:

moon-buggy

Линукс Лунарен лендер

Ова е забавна игра. En el tienes que volar en un módulo lunar durante su última etapa de descenso con una cantidad limitada de combustible en los tanques.

Оваа игра може да се симне од нејзината страница Гитхуб на следното линк.

Нудоку

Kick nudoku

Нудоку е терминална игра што го копира стилот Судоку. Режимот на игра Нудоку бара играчот, преку логика, да пополни мрежа 9 × 9 со броеви од 1 до 9. Имате различни нивоа на тежина, од едноставни до напредни нивоа.

За да го инсталирате, само треба да отидете на нејзината страница GitHub и преземете го.

Екстра

Тоа не е единствена игра, туку колекција со широк спектар на игри за терминалот што вклучува некои од споменатите погоре. За да ја преземете, треба да го следите само следново линк и разгледајте го описот. Таму ќе ја најдете датотеката за преземање.

Со ова ја затворам оваа мала листа. Се обидов да покажам малку од сè, но претпоставувам дека луѓето ќе играат или ќе запознаат други кои не се именувани. Ако некој знае повеќе игри за терминалот, не двоумете се да ги оставите во коментари.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.