Интересни игри со отворен извор што можете да ги уживате на Linux

Linux игриДодуша, не е најчест, но зошто да не, корисниците на Линукс исто така сакаат игри. Исто така, не е тајна дека огромното мнозинство на компјутерски игри, ако не и сите, се достапни за Виндоус и многу од нив се појавуваат и за macOS, но оперативниот систем на Мајкрософт е најдобра опција за најсложените гејмери. За обичните гејмери, еве еден список на најдобри игри достапни за Linux.

Пред да започнам со списокот, би сакал да појаснам дека тој само ќе се појави наслови со отворен извор или со отворен извор. Логично, овие игри не можат да се натпреваруваат со големи студија, освен ако она што го бараме е да поминеме некое време во забава. Со ова објаснето, сега ќе разговараме за овие 11 игри што не можат да изостанат на ниту еден персонален компјутер од Линукс.

11 игри со отворен извор за Linux

Супер Тукс картинг

Мислам дека е јасно од каде потекнува идејата за оваа игра со трки со автомобили. Ако не се лажам, првата игра од ваков тип ја создаде Нинтендо и протагонист беше, како и скоро сè, славниот водоводџија Марио Марио (да, исто презиме и име). Оригиналната игра, постојано велам ако не се лажам, тоа е Super Mario Kart, така што името на верзијата со отворен извор за Linux беше јасно: SuperTuxKart.

За оние кои не знаат никаква игра од овој тип, ние се соочуваме со а игра со трки со автомобили, но не во нормални трки во кои ќе треба да се фокусираме на тоа да бидеме побрзи од нашите противници, туку во трки во кои исто така ќе мора да им наштетиме на нашите непријатели со оружје и предности што ќе ги добиеме на трките.

Ксонотични

Кога го купив мојот прв компјутер, се сеќавам дека меѓу првите работи што направив беше да видам како еволуираше светот на земјотресот. Јас веќе играв Quake на компјутер на брат и Quake 2 на пријател, па се нафатив да го тестирам Земјотрес 3 арена. Па, добра игра што ги обединува сите добри работи во врска со таа титула, па дури и повеќе, е Xonotic.

Всушност, Xonotic вклучува до 16 режими на игра различни, вклучувајќи ги Deathmatch и Capture of Flag. Оружјето вклучено во Xonotic е прилично футуристичко, што гарантира дека сè ќе биде прилично спектакуларно.

АД 0

Ако твоите се Стратешки игри, најдоброто (бесплатно) што можете да го играте во Linux се нарекува 0 АД. Во овој случај тоа е игра поставена во историски моменти, но мислам дека сè друго е многу слично на останатите стратешки игри на пазарот.

Хеџвирс

Се сеќавам пред неколку децении, кога сè уште го немав мојот прв компјутер, играв игра во која имаше два тима од 4 црви кои требаше да се убијат едни со други. Зборувам за Црви, каде контролиравме тим црви кои требаше да елиминираат други тимови од 4 црви користејќи секакви оружја, од бомби, експлозивни кози, удари или дури и воздушни напади.

Како и многу од игрите во кои се појавува Tux, Hedgewars е верзија со отворен извор на друга игра, во овој случај гореспоменатите црви. Главната разлика е во тоа протагонисти на Hedgewars се ежи (Еже на англиски јазик, па оттука и неговото име).

Темниот мод

The Dark Mod е игра во која ќе мораме контролира крадец дека треба да користите различни алатки за да избегнете закани и да напредувате низ сценаријата. Она што го гледаме е слика во прво лице на сè што се случува, нешто што сме навикнати да го гледаме во FPS или игри со стрелачи во прво лице.

Вокселанд

Следејќи малку со клоновите, следната игра на оваа листа е Voxelands, во овој случај наслов базиран на познатиот (иако лично не ми е јасно зошто) Minecraft.

Битката за Веснот

Јас, кој морам да признаам дека не сум голем fanубител на игри со стратегија, уживав најмалку во две игри од овој тип: Warcraft II и XCOM. Јас и самиот сум изненаден од бројот на часови што ги поминав играјќи игра стратегија заснована на кривина бидејќи е втора од двете што ги спомнав, особено поради фактот што дејството се врти наизменично, како да е шах.

Битка за Веснот е стратешка игра заснована на кривина, но фантастичен амбиент. Играчите треба да контролираат низа карактери, секој со свои карактеристики, сè додека не ја постигнеме целта на сцената или да го победиме непријателот.

ОпенТТД

OpenTTD е a римејк на играта Transport Tycoon Deluxe од 1995 година во кој ќе треба да управуваме со метрополитен систем за транспорт. Целта на играта е да се изгради транспортна мрежа со употреба на разни видови возила, како што се возови, бродови, авиони и камиони. Покрај тоа, ќе добиеме пари со правење на некои испораки, пари што можеме да ги искористиме за да изградиме подобра и поефикасна инфраструктура.

Тајни христијани на Марио

Зборот „Тајна“ се појавува во насловот на оваа игра, но не е тајна дека таа ја има базирана на сагата Марио Брос. Добрата работа во врска со овој наслов во споредба со другите е што тој нуди подобро искуство со платформата и многу повеќе работени загатки од другите слични игри.

Пингус

Пингус е клон на друга многу позната компјутерска игра наречена Лемингс. И во Пингус и во играта на која се базира оваа титула, нашата цел е да ги натераме пингвините да го прават она што од нив се бара да го сторат на секое ниво. Ние ќе дејствуваме како еден вид „бог“ кој треба да ги води за да ги постигнат своите цели.

АстроМенаса

И не можевме да ја завршиме оваа листа без да додадеме А. игра со брод. AstroMenace многу потсетува на бродските игри што би можеле да ги најдеме во аркадите од 90-тите, но со важни разлики кои доаѓаат во форма на подобрувања од сите видови, нешто што е особено забележливо во графиката и звукот.

Која е вашата омилена игра со отворен извор за Linux?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

13 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хозе Енрике Монтерозо Бареро dijo

  Останува уште малку тука. Направете Windows програми компатибилни со Linux. Или направете слични програми. Затоа користам Windows 7 и Linux ...

 2.   Ричард Видела dijo

  Проблемот не е во сиромашниот пингвин, ако не и производителите на софтвер што се фокусираат само на виндоулар. Но дома не зависиме од прозорците правиме се со ГНУ / Линукс !!!

 3.   Пау dijo

  Јас исто така би ги ставил на пример Widelands, FreeCiv, FlightGearSimulator, LiChess, Pioneer Space Sim, wz2100, UFO AI, Speed ​​Dreams ..

  1.    Гонзало dijo

   Со Steam се чини дека работите се менуваат

   1.    Кристијан dijo

    Исто така Freeorion и Warzone 2100

 4.   МАНУЕЛ dijo

  Фотографиите не се гледаат.

 5.   3nc0d34d dijo

  исто така Црвено затемнување, иако е застарено

 6.   CJ dijo

  Основните карпи дијаманти
  https://www.artsoft.org/

 7.   Карлос Флорес dijo

  Преземете ја Astro Menace сега.
  Може ли некој да ми помогне да го инсталирам (сè уште не знам команди)

 8.   Герсон Селис dijo

  Која е користа од препорачувањето игри ако тие не кажуваат каде да ги најдат и како да ги инсталираат? на пр. Secret Maryo Chronicles и Dark Mod не се во продавницата Gnome (софтвер Убунту)

  1.    Julулијан Велиз dijo

   Полесно е да се инсталира со Flatpak. https://flathub.org/apps/details/com.viewizard.AstroMenace

   Инсталирате:
   Обавезно следете го упатството за поставување пред да го инсталирате
   flatpak инсталира flathub com.viewizard.AstroMenace
   Стартувај:
   flatpak работи com.viewizard.AstroMenace

 9.   Луис Фуентес dijo

  хром bsu, opentyrian, седум кралства, sauerbraten / cube2, xonotic, nexuiz, supertuxkart, minetest, битка за весник, 0 реклами, брзина соништа / факели, под челично небо, пропаст3, враќање во замокот волфенштајн, земјотрес 3, досбокс, скаммвм, ретроарх, делфин, парчиња 2, итн. winehq со класиците до 2007 година и пареа што се крева со протонска игра на потпората.

 10.   гејмер Linux dijo

  Жал ми е, но не се согласувам со коментарот дека играчите кои бараат многу треба да се воздржат од Linux, бидејќи светот на видео игрите еволуираше многу и добро во Linux, секогаш можеме да прибегнеме кон емулатор и да имаме многу добро искуство со игри. Јас сум гејмер на Linux