Извештај за развојот на Gnome Shell за мобилни уреди

GNOME-Шел-на-мобилен интерфејс

Работата е финансирана од германското Министерство за образование

Џонас Дреслер на проектот Gnome, неодамна објави извештај за работата спроведена во последните месеци за да се развие Gnome Shell за употреба на паметни телефони и таблети со екран на допир.

За програмерите, постојат посебни гранки на Gnome Shell и Mutter, кои ги составуваат постоечките промени поврзани со создавање на комплетна школка за мобилни уреди.

Објавениот код обезбедува поддршка за навигација со помош на гестови на екранот, додава тастатура на екранот, вклучува код за приспособливо прилагодување на елементите на интерфејсот на големината на екранот и обезбедува интерфејс оптимизиран за мали екрани за навигација низ функции.инсталирани апликации.

Главните промени претставени во извештајот

Во поднесениот извештај, се споменува континуираниот развој на 2D навигацијата со гестови, што за разлика од интерфејсот заснован на гестови на Android и iOS, GNOME има заеднички интерфејс за стартување апликации и се префрлате помеѓу задачите, додека Android користи поделба на три екрани (почетен екран, навигација со апликации и префрлување задачи) и iOS користи два (почетен екран и префрлување задачи).

Збирниот интерфејс имплементиран во GNOME го отстрани просторниот модел збунувачки и употреба на неочигледни гестови, како што се „повлечете, застанете и почекајте без да го отстраните прстот“, наместо тоа прикажува заеднички интерфејс за прегледување достапни апликации и префрлување помеѓу активни апликации, понудени, активирани со едноставни гестови лизгање (Може да се префрлите помеѓу сликичките на активните апликации со вертикално лизгање и скролувајте низ списокот со инсталирани апликации со хоризонтално лизгање.)

Напредокот во развојот на мобилниот Gnome shell

Пребарувањето го имплементира излезот на информации во колона, слично на пребарувањето во работната околина на GNOME.

На тастатурата на екранот, организирање на внесување со помош на гестови е целосно редизајниран, што е слично на организацијата на внесување практикувана во други мобилни оперативни системи (на пример, притиснато копче се ослободува откако ќе се притисне друго копче), плус интерфејсот за внесување емоџи е редизајниран. Распоредот на тастатурата е прилагоден за употреба на помали екрани, додадени се нови гестови за сокривање на тастатурата на екранот, како и автоматско криење кога се обидувате да лизгате.

Екранот со списокот на апликации е адаптиран достапни за работа во режим на портрет, предложен е нов стил за прикажување на каталогот, зголемени се вдлабнатините за да се олесни прислушувањето на паметните телефони. Обезбедени опции за пакет апликации.

Се предлага а интерфејс за брзо менување на поставките, комбинирано во паѓачко мени со интерфејс за прикажување листа на известувања. Менито се отвора со гест со повлекување од горе до долу и ви овозможува да отстраните поединечни известувања со хоризонтални гестови со повлекување.

Конечно, стрили дел од плановите што се имаат за во иднина:

 • Префрлете ги подготвените промени и новото API за контрола на гестови во мејнстримот на GNOME (закажано да се имплементира како дел од циклусот на развој на GNOME 44).
 • Создадете интерфејс за работа со повици додека екранот е заклучен.
 • Поддршка за итни повици.
 • Способност да се користи вградениот мотор за вибрации во телефонот за да се создаде ефект на тактилни повратни информации.
 • Интерфејс за отклучување на уредот со PIN-код.
 • Способност да се користат продолжени распореди на тастатурата на екранот (на пример, за поедноставување на внесувањето URL) и прилагодување на распоредот за терминалот.
 • Преработка на системот за известување, групирање известувања и повикување дејства од известувања.
 • Додајте фенерче на екранот за брзи поставки.
 • Поддршка за прегрупирање работни простори во режим на преглед.
 • Направени се промени кои ќе овозможат заоблени агли за сликички во режим на преглед, проѕирни панели и можност апликациите да цртаат во областа под горните и долните панели.

Вреди да се спомене дека моменталната состојба на развој може да се најде во ноќните изданија на GNOME OS. Исто така, конструкциите на postmarketOS се развиваат одделно, вклучувајќи ги и промените подготвени од проектот.

Fuente: https://blogs.gnome.org/


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Даниел Ринкон dijo

  Сметам дека овој оперативен систем за телефони е многу убав; Јас користам Debian со Gnome и е многу сличен, дали може да се инсталира или уште е во бета?