Инсталирајте возачи на AMD Radeon на Ubuntu

AMD Radeon

За оние кои се корисници на ATI / AMD видео драјвери или некој AMD процесор со интегриран графички процесор, ќе знаете дека, AMD ги дистрибуира возачите официјално на вашите производи за подобрување на перформансите на системот од нив, единствената лоша страна е што тоа го прави како приватен софтвер.

За разлика од двигателите кои заедницата за слободен софтвер ни ги нуди директно, но за жал има многу разлика во перформансите. Затоа, бесплатните драјвери оставаат многу посакувани во однос на перформансите при тешка употреба на графичкиот процесор.

Иако од гледна точка на многумина нема никаква разлика, за оние корисници кои ги користат своите компјутери за играње игри или некоја забавна активност што вклучува употреба на видео, тие можат да ја забележат разликата при користење на бесплатни или приватни возачи.

Овој пат ќе ги користиме сопственичките двигатели од AMD во нашиот систем. Инсталирањето на овие е едноставна, само ќе треба да го преземеме соодветниот пакет на нашиот систем и инсталирајте го. Но, пред да го сториме тоа, ќе мора да прегледаме некои точки од нашиот систем за да ја извршиме оваа задача.

Претходни чекори за инсталирање на Radeon Drivers во Убунту

Пред да продолжите со преземање на возачот, потребно е да проверете ги спецификациите на соодветниот двигател како што е, верзијата на Xorg што ја поддржува, како и сите дополнителни зависности што може да ги побара.

Да знаете што Верзија на Xorg инсталиравме во системот, со следнава команда можеме да дознаеме:

X -version

Имајќи ги информациите за Xorg, продолжуваме да ги разгледуваме деталите и спецификациите и да откриеме дали верзијата на Xorg е компатибилна. Ние исто така ќе мораме извршете превентивна резервна копија на нашата конфигурација Xorg, од која било причина, потребно е да знаеме каде го зачувуваме, во мојот случај го оставам во истата папка со името на наставката .заштита за да го идентификувам:

sudo cp /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.backup

Како да ги инсталирате драјверите за AMD во Ubuntu

Прво ќе мораме одете на официјалната страница на AMD за преземање на драјверите за нашата видео картичка. Врската е ова.

Ако не знаете што чип има, со следнава команда го прикажува хардверот што го има вашиот компјутер, само треба да го идентификувате:

sudo lspci

Youе ги фрли сите уреди што сте ги поврзале со PCI

Или со оваа друга команда:

lspci | grep VGA

Значи, ќе мора да ви фрли нешто слично на ова:

01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] [Radeon R5 (PCIE)]

Во мојот случај имам AMD процесор со интегриран Radeon R5 GPU.

Со оваа информација, продолжуваме со преземање на соодветниот двигател за нашиот систем.

Брзо ќе мора да го ажурираме нашиот систем, можеме да го спроведеме овој чекор со овие две команди, отвораме терминал и запишуваме:

sudo apt update
sudo apt upgrade

На крајот од преземањето на пакетот, продолжуваме отпакувајте ја датотеката .tar. На крајот од процесот, ќе се појави папка со некои .deb датотеки, нешто слично на сликата.

Ние продолжуваме да отвораме терминал и ние се ставаме во директориумот каде што беа датотеките на папката што порано се отпакувавме, во мојот случај го оставив во папката "Преземања".

cd Descargas
cd amdgpu-pro

И конечно продолжуваме да инсталираме на сопствениците на возачи со:

./amdgpu-pro-install -y

Во мојот случај важи вака, за некои, тие ќе имаат само датотека .run или .sh, што се појави кога ја отпакуваа датотеката .tar.

Пред да го инсталираат, тие ќе треба да му дадат дозволи за извршување со следнава команда:

sudo chmod +x tuarchivo.run.o.sh

И, конечно, тие го инсталираат, со следнава команда:

sudo sh ./tuarchivo.run.o.sh

И ќе продолжи да ја извршува инсталацијата, ќе мора да ја завршите инсталацијата во период од 5 до 10 минути. Конечно, ќе треба само да го рестартираме системот.

Како да ги деинсталирате драјверите на Radeon во Убунту

За корисниците на најактуелните драјвери, кои се Radeon или AMD GP, командата за деинсталирање е следнава:

amdgpu-pro-uninstall

За претходните верзии, возачите што се деинсталирани со fglrx е:

sudo apt-get purge xorg-driver-fglrx fglrx-*

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

30 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Франциско Ромеро dijo

  Туторијалот смрди.

  Тие не кажуваат што да прават за да изберат педикир со возачот. Убунту не знае што да прави и го оневозможува одлучувањето.

  Не сакаме двосмислени работи.

  1.    Дејвид Јехаил dijo

   Добро утро Франциско.
   Се обидувам да го направам што е можно поуниверзално, бидејќи не сите користиме ист чипсет.
   Во мојот случај имам лаптоп со Radeon R5 процесор и интегриран gpu, додека во друг имам веќе доста стар што е 3200 HD.

   Ако сакате нешто поконкретно, со задоволство ќе ви помогнам

   1.    Брајан Дијаз dijo

    Добро утро, Давид, знам дека публикацијата има подолго време, но би сакала да знам дали можеш да ми помогнеш во нешто, би сакал да знам дали има некој начин да се справам со заменливи графики во Убунту, бидејќи мислам дека наменската графичка картичка е секогаш вклучена и мојата батерија има тенденција да се презема побрзо отколку во прозорците, патем јас го користам елементарниот ОС како дистрибуција на линукс, не знам дали ми препорачувате некој друг, во мојот случај имам лаптоп со следново спецификации во врска со графичкиот дел
    ASUS A10 лаптоп X555DG-XX033T.
    AMD A10-8700P Radeon R6 процесор, 10 компјутерски јадра 4C + 6G 1,8ghz до 3,2ghz.
    Посветена видео картичка: AMD Radeon® ATI R6 M340DX DX двојна графика со 2GB DDR3.

    Однапред благодарност

    1.    Дејвид Јехаил dijo

     Можете да го направите тоа од BIOS-от, ова предизвикува да мора да го рестартирате лаптопот секогаш кога ќе го побарате ова.

     1.    Брајан Дијаз dijo

      Јас го инсталирав, но не знам каде во BIOS-от можам да го конфигурирам графикот пред да започнам.
      Ако можете да ми објасните, јас би го ценел тоа.
      Поздрав.


  2.    Диего dijo

   100% СЕ СОГЛАСУВААТ СЕ СРЕДЕН СТАР УБУНТУ СИТЕ ЛИНУКС Е ШОТ! СЕКОЕ ПОВЕЕ ПРОТИВ КОРИСНИКОТ. НЕ МОANАМ ДА ГО ИНСТАЛИРАМ УПУНТУ 16 10 СЕГА
   ПОСТАВУВАМ 1 СТАР УПУНТУ И ИНСТАЛИРАМ 1.
   ТИЕ СЕ НЕКОИ ДЕЦА ДПУТА, ВРАТАМ ВО ПРОЗОРИ

  3.    анонимни dijo

   Треба да има филтер за пристап до упатства засновани на нивото на образование. Да беше така, тие не би те оставиле да се појавиш, груб.

 2.   Јохан Хосуе dijo

  Сега за сега не вреди да се користат комерцијални драјвери, тие даваат повеќе проблеми од оние што ги решаваат, најдоброто нешто што можете да направите ако имате графичка картичка AMD е да додадете складиште со ажурирања на Mesa.

 3.   EDD dijo

  умм ... не сум експерт, но сега ќе имам проблеми со инсталирање на драјверот за мојот rx 480 во Ubuntu 16.04.3 (возачот е за 16.04.2) затоа што имаат проблеми ... како што читам тие не се компатибилни со верзијата 4.10 на јадрото.
  Повторувам, јас не сум познавач, но требаше да го направам мојот втор обид кога ќе обрнам внимание на таа белешка на страницата АМД, па ако некој може да ограничи со коментар од типот „мора да почекаш X време затоа што тие обично го земаат тоа период да го поправам со „канонски“ или нешто слично. Ви благодарам многу за упатството. Поздрав

 4.   Соли на Диего dijo

  Имам прашање, го преземав мојот двигател кој доаѓа во .deb датотека ... И кога го отпакувам, имам само две .tar датотеки и текстуална датотека. Како можам да го инсталирам? Јас користам основен оперативен систем.

 5.   j dijo

  салати од диего, ако е датотека со deb point, ја инсталиравте со gdebi, не ја распакувајте

 6.   Eder dijo

  Имам Lenovo G40-70 со AMD R5 M230 графичка картичка дали е можно да ја препознаам?

 7.   арналдо dijo

  здраво, дозволете ми да ви кажам дека го имам следниот проблем. имам павилјон КС 15-cd002la
  што носи AMD A-серија A10-9620P (четири-јадрен / 2500 MHz - 3400 MHz) што е apu. има видео картичка r5 како главна и r7. тие се заменливи графики. прашањето е што кубунту не го препознава графичкиот адаптер. Не можам да ја сменам резолуцијата на екранот, ниту пак да ја направам посветла. затоа решив да го инсталирам комерцијален двигател на AMD, но кога сакав да го инсталирам добив „Грешка: постојниот пакет xserver-xorg-core-lts-xenial е расипан“
  обидете се да го инсталирате од терминалот и го добивам ова:

  nanolivares @ nanolivares-HP-Pavilion-Laptop-15-cd0xx: ~ / Документи $ sudo dpkg -i fglrx_15.302-0ubuntu1_amd64_ub_14.01.deb
  [судо] лозинка за наноливни:
  Избирање на претходно неизбраниот пакет fglrx.
  dpkg: околу fglrx_15.302-0ubuntu1_amd64_ub_14.01.deb што содржи fglrx:
  xserver-xorg-core-lts-xenial конфликти со fglrx
  ќе се инсталира fglrx (верзија 2: 15.302-0ubuntu1).

  dpkg: грешка во обработката на датотеката fglrx_15.302-0ubuntu1_amd64_ub_14.01.deb (–инсталирај):
  спротивставени пакети - fglrx нема да се инсталира
  Се појавија грешки при обработката:
  fglrx_15.302-0ubuntu1_amd64_ub_14.01.deb

  кога го проверувам хардверот преку терминалот, гледам дека само R7 картичката ме открива
  nanolivares @ nanolivares-HP-Pavilion-лаптоп-15-cd0xx: ~ $ lspci
  00: 00.0 Мост на домаќинот: Напредни микро уреди, Inc. [AMD] Уред 1576
  00: 00.2 IOMMU: Напредни микро уреди, Inc. [AMD] Уред 1577
  00: 01.0 VGA компатибилен контролер: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD / ATI] Carrizo (rev ca)
  00: 01.1 Аудио уред: Напредни микро уреди, Inc. [AMD / ATI] Kabini HDMI / DP Audio
  00: 02.0 Мост на домаќинот: Напредни микро уреди, Inc. [AMD] Уред 157b
  00: 02.2 PCI мост: Напредни микро уреди, Inc. [AMD] Уред 157c
  00: 02.3 PCI мост: Напредни микро уреди, Inc. [AMD] Уред 157c
  00: 02.4 PCI мост: Напредни микро уреди, Inc. [AMD] Уред 157c
  00: 03.0 Мост на домаќинот: Напредни микро уреди, Inc. [AMD] Уред 157b
  00: 03.1 PCI мост: Напредни микро уреди, Inc. [AMD] Уред 157c
  00: 08.0 Контролер на криптирање: Напредни микро уреди, Inc. [AMD] Уред 1578
  00: 09.0 Мост на домаќинот: Напредни микро уреди, Inc. [AMD] Уред 157d
  00: 09.2 Аудио уред: Напредни микро уреди, Inc. [AMD] Уред 157а
  00: 10.0 УСБ-контролер: Напредни микро уреди, Inc. [AMD] FCH USB XHCI контролер (rev 20)
  00: 11.0 SATA контролер: Напредни микро уреди, Inc. [AMD] FCH SATA контролер [режим AHCI] (rev 49)
  00: 12.0 УСБ-контролер: Напредни микро уреди, Inc. [AMD] FCH USB EHCI контролер (rev 49)
  00: 14.0 SMBus: Напредни микро уреди, Inc. [AMD] FCH SMBus контролер (rev 4a)
  00: 14.3 ISA мост: Напредни микро уреди, Inc. [AMD] FCH LPC Bridge (rev 11)
  00: 18.0 Мост на домаќинот: Напредни микро уреди, Inc. [AMD] Уред 1570
  00: 18.1 Мост на домаќинот: Напредни микро уреди, Inc. [AMD] Уред 1571
  00: 18.2 Мост на домаќинот: Напредни микро уреди, Inc. [AMD] Уред 1572
  00: 18.3 Мост на домаќинот: Напредни микро уреди, Inc. [AMD] Уред 1573
  00: 18.4 Мост на домаќинот: Напредни микро уреди, Inc. [AMD] Уред 1574
  00: 18.5 Мост на домаќинот: Напредни микро уреди, Inc. [AMD] Уред 1575
  01: 00.0 Неназначена класа [ff00]: Realtek Semiconductor Co., Ltd. Уред 522a (rev 01)
  02: 00.0 Етернет контролер: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111 / 8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet контролер (rev 15)
  03: 00.0 Мрежен контролер: Realtek Semiconductor Co., Ltd. Уред d723
  04: 00.0 Контролер на екранот: Напредни микро уреди, Inc. [AMD / ATI] Topaz XT [Radeon R7 M260 / M265] (rev ff)
  Вреди да се спомене дека ниту од управувачот на возачот не можам да го сменам возачот.

  Се надевам дека можат да ми помогнат. поздрав до сите

  1.    Нестор dijo

   Здраво Арналдо, го имам истиот лаптоп како тебе, би сакал да знам како си го активирал Wi-Fi и дали можеш да ја конфигурираш графичката картичка, бидејќи не успеав да ги конфигурирам обете.
   Имам ubuntu 18.04, ќе ги ценам вашите коментари nes_306@hotmail.comwhatsapp: +50371161575
   Благодарам однапред

 8.   Рад самодоволен dijo

  Имам radeon 6300 HD во скутот и Debian 8 го игнорира како OpenSuse, Ubuntu и Linux Mint да го направат најдоброто од нив, но сепак и целото видео има слаби перформанси и не го користам кругот за играње, туку за работа и учење. Сепак, стариот Виндоус го прави видеото одлично да функционира ... Како и да е, ако работите со возачите во дистрибуцијата на Linux не се подобрат и станат полесни за корисниците, Виндоус ќе продолжи да владее, а сиромашните без возачи немаат друг избор освен да се вратат на тоа ... НИ ТРЕБА РАБОТИ ЗА ПОДОБРИ И ДА БИДЕМЕ ПОЛЕСНИ ВО СЕКОЈ ЛИНУКС, ВЕЛАМ ГНУ / ЛИНУКС ...

 9.   santiago dijo

  Пукав во с

 10.   Алексис Мартинез dijo

  Подобро одете на страницата на производителот, го имам radeon r5 APU и со неколку едноставни чекори го инсталирав со .deb

 11.   Марсело dijo

  Здраво
  Имам Dell со a
  Напредни микро уреди, Inc. [AMD / ATI] Carrizo (rev c9)
  Може ли некој да ми каже што треба да направам?
  благодарение
  Marcelo

 12.   јвсанчис dijo

  Добро утро Давид. Ви благодарам за напорот да им помогнете на нови лица како мене.
  Следејќи ги вашите чекори, гледам дека имам AMD (AM / (KABINI) Radeon HD 8210.
  Ова е она што излегува на терминалот:
  00: 01.0 VGA-компатибилен контролер: Напредни микро уреди, Inc. [AMD / ATI] Kabini [Radeon HD 8210]
  Би сакал да ги ажурирам комерцијалните двигатели за Ubuntu 18.04 за да видам дали го подобрува мојот лаптоп.
  Но, кога одам на страницата за преземање ИСПИТУВАМ. Не знам кој пакет да го преземам
  Можете ли да ми помогнете.
  Благодарам

 13.   HD Сантос dijo

  Која верзија или кој ГНУ е што го инсталирате во АМД со интегриран r5? Кој е најновиот GNUlinux кој нуди најдобра поддршка за картички со исти карактеристики? во форумот Mint прочитав дека само двигатели со отворен извор можат да се користат во Mint18 и во Mint17 со отворен извор со fglrx

 14.   Јован dijo

  Па, имам проблем, инсталирав lubuntu 18.04 lts и не го добив драјверот за графика во стар лаптоп compaq presario 700 го симнав драјверот за графичката картичка, тој е во формат zip и не знам какви чекори имам да изведам за да можам да го инсталирам и Дека екранот изгледа добро на лаптопот, дали може да ми дадете кабел и да ми дадете добро објаснување како да го направам тоа

  1.    Давид Нарањо dijo

   Здраво, Хуан.
   Претпоставувам дека вашата картичка е постар модел од Radeon 4xxx, така што датотеката што ја преземавте мора да биде отпакувана и да резултира со датотека ".run" на која мора да дадете дозволи за извршување.
   Однапред морам да ви кажам дека сите овие „двигатели“ на картички на овие модели не се компатибилни со новите верзии на Xorg, па колку што се сеќавам тие се компатибилни само со Xorg 1.12.
   Како и да е, да ја извршите оваа датотека.
   Можете да го направите ова со средно кликнување на датотеката и кликнување на "својства".
   Lookе ја барате полето што вели „извршна датотека“, означете го и излезете.
   Сега само од терминалот мора да ја извршите командата:
   sudo. / appartfile.run »
   И со тоа треба да можете да инсталирате.
   Јас би препорачал користење на драјвери за меса.

 15.   Хозе Висенте Санчие Маркес dijo

  Добро утро Давид. Ви благодариме за несебичната помош на ПОДДРOODИОТ.
  Ова е мојот послужавник земен од терминалот:
  компатибилен контролер: Напредни микро уреди, Inc. [AMD / ATI] Kabini [Radeon HD 8210]
  Јас разбирам дека тоа е Radeon HD 8210
  Но, не знам кој драјвер да инсталира
  Сега го прочитав во УБУНЛОГ ова:
  AMDGPU-PRO се ажурира со поддршка за најновите верзии на Ubuntu - Ubunlog
  https://ubunlog.com/amdgpu-pro-se-actualiza-con-soporte-para-las-ultimas-versiones-de-ubuntu/?utm_source=feedburner&utm_medium=%24%7Bfeed%2C+email%7D&utm_campaign=Feed%3A+%24%7BUbunlog%7D+%28%24%7BUbunlog%7D%29
  Може ли да инсталирам ето или ќе направам хаос
  Фала многу, Дејвид
  Ако претпочиташ да одговориш на мојата е-пошта, совршено

 16.   Матијас dijo

  Добро утро Давид, многу добро упатство. Те прашувам, сакам да го инсталирам Kubuntu на AMD A4-4000 APU (3GHz) со AMD Radeon HD 7480D графика. Инсталаторот што го имам на USB започнува добро и се појавува екранот за инсталација. Кога ќе изберам „Инсталирај го Кубунту“, поминуваат неколку секунди и компјутерот се рестартира. Инсталирав на уште два компјутери и работеше добро, но не и на овој. Дали тоа можат да бидат двигателите на видеата? Што можам да направам? Ако можете да ми помогнете, тоа би било одлично. Благодарам многу!

  1.    Давид Нарањо dijo

   Здраво, добро утро Матијас.
   Она што го кажуваш е чудно, дали си пробал друг УСБ?

 17.   Дејвид пачеко dijo

  Здраво!!
  Ми треба малку помош ... Јас би требало да користам Readon 3000, веќе го преземав возачот како што велиш, датотеката .run беше декомпресирана, но за време на извршувањето, терминалот покажува дека не може да се се пристапи, бидејќи датотеката не постои или директориумот е наведен ...

  Додадено на тоа, не можев да ја потврдам верзијата на xorg, користам ubuntu 18.04.3 lts со работна површина на buddy GNOME, не знам колку влијае ова ...

  Се надевам дека ќе можеш да ми помогнеш

 18.   Христос dijo

  Здраво, пред сè ви благодарам за придонесите и содржината!

  Од друга страна имам проблем ... инсталирав Linuxux mint 19.3 (базиран на ubuntu) на мојот лаптоп кој има графичка AMD HD 7340 (igp) и ми е невозможно да го инсталирам, пробав со се, е има некој начин да инсталирате нешто за да ја присилите инсталацијата или барем да препознаете дел од графичката?

  Ви благодарам многу!

 19.   Гратиман dijo

  Ayudaaa!, Имам лаптоп ASUS со наменска графичка картичка што е Raedon RX 550X, на страницата AMD нема Linux двигател за овој модел, само за Виндоус, што можам да направам? Useабе ми е да имам наменска графичка картичка ако во моментот на играње ја користам интегрираната и со ова е комплетно ѓубре, ниту да го поврзувам со екран затоа што ниту во HD не ја добивам резолуцијата, благодарение на однапред за помошта.

 20.   Алберто dijo

  Здраво,

  Па, мое лично искуство после можеби +40 часа пред мојот компјутер.

  1-ви: преземете ги старите драјвери. Нема корист за преземање на најновиот, бидејќи јадрото ќе рече: НЕ БЛАГОДАРАМ!
  wget –реферер https://www.amd.com/es/support https://drivers.amd.com/drivers/linux/amdgpu-pro-18.40-673869-ubuntu-16.04.tar.xz

  2-ри: извлечете ја датотеката "tar -Jxvf amdgpu-pro-18.40-673869-ubuntu-16.04.tar.xz"

  3-та: инсталирајте ја најчестата команда: "./amdgpu-pro-install -y"

  и тоа е сè

  Па, во мојот случај имав nvidia + radeon, така беше навистина потешко, но за nvidia беше премногу лесно, само избришете ги старите драјвери и инсталирајте повторно: «sudo apt-get install nvidia-455
  »

  И резултатите се тука (клинфо):
  root @ nvidia: / home / nvidia # клинфо
  Број на платформи 2
  Име на платформата NVIDIA CUDA
  Продавач на платформа NVIDIA корпорација
  Верзија на платформа OpenCL 1.2 CUDA 11.2.109
  Профил на платформата FULL_PROFILE
  Платформа Екстензии cl_khr_global_int32_base_atomics cl_khr_global_int32_extended_atomics cl_khr_local_int32_base_atomics cl_khr_local_int32_extended_atomics cl_khr_fp64 cl_khr_byte_addressable_store cl_khr_icd cl_khr_gl_sharing cl_nv_compiler_options cl_nv_device_attribute_query cl_nv_pragma_unroll cl_nv_copy_opts cl_nv_create_buffer cl_khr_int64_base_atomics cl_khr_int64_extended_atomics cl_khr_device_uuid
  Додаток на функцијата Платформски екстензии NV

  Име на платформата AMD забрзана паралелна обработка
  Продавач на платформа Напредни микро уреди, Inc.
  Верзија на платформа OpenCL 2.0 AMD-APP (2117.10)
  Профил на платформата FULL_PROFILE
  Екстензии на платформата cl_khr_icd cl_amd_event_callback cl_amd_offline_devices
  Додаток на функцијата Платформски екстензии AMD

  Име на платформата NVIDIA CUDA
  Број на уреди 3
  Име на уредот GeForce GTX 1050 Ti
  Продавач на уреди NVIDIA Corporation
  ID на продавач на уред 0x10de
  Верзија на уредот OpenCL 1.2 CUDA
  Верзија на возачот 460.32.03
  Верзија на уредот OpenCL C OpenCL C 1.2
  Тип на уред GPU
  Профил на уредот FULL_PROFILE
  Топологија на уреди (NV) PCI-E, 04: 00.0
  Максимални пресметани единици 6
  Максимална фреквенција на часовникот 1506MHz
  Пресметајте способност (НВ) 6.1
  Поделба на уредот (јадро)
  Максимален број на под-уреди 1
  Поддржани типови на партиции Нема
  Максимални димензии на работната ставка 3
  Максимални големини на работни ставки 1024x1024x64
  Максимална големина на работната група 1024
  Преферирана големина на работната група повеќекратно 32
  Големина на искривување (NV) 32
  Преферирани / природни големини на вектори
  јаглен 1/1
  краток 1/1
  int 1/1
  долг 1/1
  половина 0/0 (н / а)
  плови 1/1
  двојно 1/1 (cl_khr_fp64)
  Полупрецизна поддршка со подвижна точка (n / a)
  Единствена прецизност Поддршка на подвижна точка (јадро)
  Денормали Да
  Бесконечност и NANs Да
  Круг до најблиската да
  Круг на нула Да
  Круг до бесконечност Да
  IEEE754-2008 споен много-додаток Да
  Поддршката е емулирана во софтверот бр
  Правилно заокружена операција поделба и sqrt Да
  Двојна прецизност Поддршка на подвижна точка (cl_khr_fp64)
  Денормали Да
  Бесконечност и NANs Да
  Круг до најблиската да
  Круг на нула Да
  Круг до бесконечност Да
  IEEE754-2008 споен много-додаток Да
  Поддршката е емулирана во софтверот бр
  Правилно заокружена операција поделба и sqrt бр
  Адреса битови 64, Литл-Ендијан
  Големина на глобална меморија 4236312576 (3.945GiB)
  Поддршка за корекција на грешка бр
  Максимална распределба на меморијата 1059078144 (1010MiB)
  Унифицирана меморија за домаќинот и уредот бр
  Интегрирана меморија (NV) бр
  Минимално порамнување за кој било тип на податоци 128 бајти
  Усогласување на основната адреса 4096 бита (512 бајти)
  Тип на меморија на глобална меморија Читај / запиши
  Големина на меморија за глобална меморија 294912
  Глобална мемориска кеш линија 128 бајти
  Поддршка за слика Да
  Максимален број на примероци по јадро 32
  Максимална големина за 1D слики од тампон 268435456 пиксели
  Макс 1D или 2D низа на слики со големина 2048 слики
  Макс. 2Д големина на слика 16384 × 32768 пиксели
  Максимална 3Д големина на слика 16384x16384x16384 пиксели
  Максимален број на читани лакови на слики 256
  Максимален број на лакови за сликање 16
  Локален тип на меморија Локално
  Големина на локална меморија 49152 (48KiB)
  Регистри по блок (NV) 65536
  Макс. Константна големина на тампон 65536 (64KiB)
  Максимален број на постојани лакови 9
  Максимална големина на аргументот на јадрото 4352 (4.25KiB)
  Својства на редот
  Извршување надвор од ред Да
  Профилирање Да
  Претпочитајте синхронизација на корисникот за прекин бр
  Резолуција на тајмер за профилирање 1000ns
  Можности за извршување
  Извршете ги OpenCL јадрата Да
  Извршете ги мајчините јадра бр
  Тајмаут за извршување на јадрото (NV) Бр
  Истовремено извршување на копија и извршување на јадрото (NV) Да
  Број на мотори за асинктирање на копирање 2
  големина на тампон printf () 1048576 (1024KiB)
  Вградени јадра
  Достапен уред Да
  Компајлерот е достапен Да
  Достапен линкер Да
  Екстензии Уред cl_khr_global_int32_base_atomics cl_khr_global_int32_extended_atomics cl_khr_local_int32_base_atomics cl_khr_local_int32_extended_atomics cl_khr_fp64 cl_khr_byte_addressable_store cl_khr_icd cl_khr_gl_sharing cl_nv_compiler_options cl_nv_device_attribute_query cl_nv_pragma_unroll cl_nv_copy_opts cl_nv_create_buffer cl_khr_int64_base_atomics cl_khr_int64_extended_atomics cl_khr_device_uuid

  Име на уредот GeForce GTX 1050 Ti
  Продавач на уреди NVIDIA Corporation
  ID на продавач на уред 0x10de
  Верзија на уредот OpenCL 1.2 CUDA
  Верзија на возачот 460.32.03
  Верзија на уредот OpenCL C OpenCL C 1.2
  Тип на уред GPU
  Профил на уредот FULL_PROFILE
  Топологија на уреди (NV) PCI-E, 05: 00.0
  Максимални пресметани единици 6
  Максимална фреквенција на часовникот 1392MHz
  Пресметајте способност (НВ) 6.1
  Поделба на уредот (јадро)
  Максимален број на под-уреди 1
  Поддржани типови на партиции Нема
  Максимални димензии на работната ставка 3
  Максимални големини на работни ставки 1024x1024x64
  Максимална големина на работната група 1024
  Преферирана големина на работната група повеќекратно 32
  Големина на искривување (NV) 32
  Преферирани / природни големини на вектори
  јаглен 1/1
  краток 1/1
  int 1/1
  долг 1/1
  половина 0/0 (н / а)
  плови 1/1
  двојно 1/1 (cl_khr_fp64)
  Полупрецизна поддршка со подвижна точка (n / a)
  Единствена прецизност Поддршка на подвижна точка (јадро)
  Денормали Да
  Бесконечност и NANs Да
  Круг до најблиската да
  Круг на нула Да
  Круг до бесконечност Да
  IEEE754-2008 споен много-додаток Да
  Поддршката е емулирана во софтверот бр
  Правилно заокружена операција поделба и sqrt Да
  Двојна прецизност Поддршка на подвижна точка (cl_khr_fp64)
  Денормали Да
  Бесконечност и NANs Да
  Круг до најблиската да
  Круг на нула Да
  Круг до бесконечност Да
  IEEE754-2008 споен много-додаток Да
  Поддршката е емулирана во софтверот бр
  Правилно заокружена операција поделба и sqrt бр
  Адреса битови 64, Литл-Ендијан
  Големина на глобална меморија 4236312576 (3.945GiB)
  Поддршка за корекција на грешка бр
  Максимална распределба на меморијата 1059078144 (1010MiB)
  Унифицирана меморија за домаќинот и уредот бр
  Интегрирана меморија (NV) бр
  Минимално порамнување за кој било тип на податоци 128 бајти
  Усогласување на основната адреса 4096 бита (512 бајти)
  Тип на меморија на глобална меморија Читај / запиши
  Големина на меморија за глобална меморија 294912
  Глобална мемориска кеш линија 128 бајти
  Поддршка за слика Да
  Максимален број на примероци по јадро 32
  Максимална големина за 1D слики од тампон 268435456 пиксели
  Макс 1D или 2D низа на слики со големина 2048 слики
  Макс. 2Д големина на слика 16384 × 32768 пиксели
  Максимална 3Д големина на слика 16384x16384x16384 пиксели
  Максимален број на читани лакови на слики 256
  Максимален број на лакови за сликање 16
  Локален тип на меморија Локално
  Големина на локална меморија 49152 (48KiB)
  Регистри по блок (NV) 65536
  Макс. Константна големина на тампон 65536 (64KiB)
  Максимален број на постојани лакови 9
  Максимална големина на аргументот на јадрото 4352 (4.25KiB)
  Својства на редот
  Извршување надвор од ред Да
  Профилирање Да
  Претпочитајте синхронизација на корисникот за прекин бр
  Резолуција на тајмер за профилирање 1000ns
  Можности за извршување
  Извршете ги OpenCL јадрата Да
  Извршете ги мајчините јадра бр
  Тајмаут за извршување на јадрото (NV) Бр
  Истовремено извршување на копија и извршување на јадрото (NV) Да
  Број на мотори за асинктирање на копирање 2
  големина на тампон printf () 1048576 (1024KiB)
  Вградени јадра
  Достапен уред Да
  Компајлерот е достапен Да
  Достапен линкер Да
  Екстензии Уред cl_khr_global_int32_base_atomics cl_khr_global_int32_extended_atomics cl_khr_local_int32_base_atomics cl_khr_local_int32_extended_atomics cl_khr_fp64 cl_khr_byte_addressable_store cl_khr_icd cl_khr_gl_sharing cl_nv_compiler_options cl_nv_device_attribute_query cl_nv_pragma_unroll cl_nv_copy_opts cl_nv_create_buffer cl_khr_int64_base_atomics cl_khr_int64_extended_atomics cl_khr_device_uuid

  Име на уредот GeForce GTX 1050 Ti
  Продавач на уреди NVIDIA Corporation
  ID на продавач на уред 0x10de
  Верзија на уредот OpenCL 1.2 CUDA
  Верзија на возачот 460.32.03
  Верзија на уредот OpenCL C OpenCL C 1.2
  Тип на уред GPU
  Профил на уредот FULL_PROFILE
  Топологија на уреди (NV) PCI-E, 07: 00.0
  Максимални пресметани единици 6
  Максимална фреквенција на часовникот 1506MHz
  Пресметајте способност (НВ) 6.1
  Поделба на уредот (јадро)
  Максимален број на под-уреди 1
  Поддржани типови на партиции Нема
  Максимални димензии на работната ставка 3
  Максимални големини на работни ставки 1024x1024x64
  Максимална големина на работната група 1024
  Преферирана големина на работната група повеќекратно 32
  Големина на искривување (NV) 32
  Преферирани / природни големини на вектори
  јаглен 1/1
  краток 1/1
  int 1/1
  долг 1/1
  половина 0/0 (н / а)
  плови 1/1
  двојно 1/1 (cl_khr_fp64)
  Полупрецизна поддршка со подвижна точка (n / a)
  Единствена прецизност Поддршка на подвижна точка (јадро)
  Денормали Да
  Бесконечност и NANs Да
  Круг до најблиската да
  Круг на нула Да
  Круг до бесконечност Да
  IEEE754-2008 споен много-додаток Да
  Поддршката е емулирана во софтверот бр
  Правилно заокружена операција поделба и sqrt Да
  Двојна прецизност Поддршка на подвижна точка (cl_khr_fp64)
  Денормали Да
  Бесконечност и NANs Да
  Круг до најблиската да
  Круг на нула Да
  Круг до бесконечност Да
  IEEE754-2008 споен много-додаток Да
  Поддршката е емулирана во софтверот бр
  Правилно заокружена операција поделба и sqrt бр
  Адреса битови 64, Литл-Ендијан
  Големина на глобална меморија 4236312576 (3.945GiB)
  Поддршка за корекција на грешка бр
  Максимална распределба на меморијата 1059078144 (1010MiB)
  Унифицирана меморија за домаќинот и уредот бр
  Интегрирана меморија (NV) бр
  Минимално порамнување за кој било тип на податоци 128 бајти
  Усогласување на основната адреса 4096 бита (512 бајти)
  Тип на меморија на глобална меморија Читај / запиши
  Големина на меморија за глобална меморија 294912
  Глобална мемориска кеш линија 128 бајти
  Поддршка за слика Да
  Максимален број на примероци по јадро 32
  Максимална големина за 1D слики од тампон 268435456 пиксели
  Макс 1D или 2D низа на слики со големина 2048 слики
  Макс. 2Д големина на слика 16384 × 32768 пиксели
  Максимална 3Д големина на слика 16384x16384x16384 пиксели
  Максимален број на читани лакови на слики 256
  Максимален број на лакови за сликање 16
  Локален тип на меморија Локално
  Големина на локална меморија 49152 (48KiB)
  Регистри по блок (NV) 65536
  Макс. Константна големина на тампон 65536 (64KiB)
  Максимален број на постојани лакови 9
  Максимална големина на аргументот на јадрото 4352 (4.25KiB)
  Својства на редот
  Извршување надвор од ред Да
  Профилирање Да
  Претпочитајте синхронизација на корисникот за прекин бр
  Резолуција на тајмер за профилирање 1000ns
  Можности за извршување
  Извршете ги OpenCL јадрата Да
  Извршете ги мајчините јадра бр
  Тајмаут за извршување на јадрото (NV) Бр
  Истовремено извршување на копија и извршување на јадрото (NV) Да
  Број на мотори за асинктирање на копирање 2
  големина на тампон printf () 1048576 (1024KiB)
  Вградени јадра
  Достапен уред Да
  Компајлерот е достапен Да
  Достапен линкер Да
  Екстензии Уред cl_khr_global_int32_base_atomics cl_khr_global_int32_extended_atomics cl_khr_local_int32_base_atomics cl_khr_local_int32_extended_atomics cl_khr_fp64 cl_khr_byte_addressable_store cl_khr_icd cl_khr_gl_sharing cl_nv_compiler_options cl_nv_device_attribute_query cl_nv_pragma_unroll cl_nv_copy_opts cl_nv_create_buffer cl_khr_int64_base_atomics cl_khr_int64_extended_atomics cl_khr_device_uuid

  Име на платформата AMD забрзана паралелна обработка
  Број на уреди 1
  Име на уредот AMD Athlon (tm) 64 X2 процесор со два јадра 4200+
  Автентичен продавач на уреди АМД
  ID на продавач на уред 0x1002
  Верзија на уредот OpenCL 1.2 AMD-APP (2117.10)
  Верзија на возачот 2117.10 (sse2)
  Верзија на уредот OpenCL C OpenCL C 1.2
  Процесор за тип уред
  Профил на уредот FULL_PROFILE
  Име на плоча на уред (AMD)
  Топологија на уреди (AMD) (n / a)
  Максимални пресметани единици 2
  Максимална фреквенција на часовникот 1000MHz
  Поделба на уредот (јадро, cl_ext_device_fission)
  Максимален број на под-уреди 2
  Поддржани типови на партиции подеднакво, според броењето, според афинитетниот домен
  Поддржани афинитетни домени L2 кеш меморија, L1 кеш меморија, следната партиција
  Поддржани типови на партиции (лок) подеднакво, по броење, по афинитетен домен
  Поддржани афинитетни домени (екстензии) L2 кеш меморија, L1 кеш меморија, следно расцепливо
  Максимални димензии на работната ставка 3
  Максимални големини на работни ставки 1024x1024x1024
  Максимална големина на работната група 1024
  Преферирана големина на работната група повеќекратно 1
  Преферирани / природни големини на вектори
  char 16/16
  краток 8/8
  int 4/4
  долг 2/2
  половина 2/2 (н / а)
  плови 4/4
  двојно 2/2 (cl_khr_fp64)
  Полупрецизна поддршка со подвижна точка (n / a)
  Единствена прецизност Поддршка на подвижна точка (јадро)
  Денормали Да
  Бесконечност и NANs Да
  Круг до најблиската да
  Круг на нула Да
  Круг до бесконечност Да
  IEEE754-2008 споен много-додаток Да
  Поддршката е емулирана во софтверот бр
  Правилно заокружена операција поделба и sqrt Да
  Двојна прецизност Поддршка на подвижна точка (cl_khr_fp64)
  Денормали Да
  Бесконечност и NANs Да
  Круг до најблиската да
  Круг на нула Да
  Круг до бесконечност Да
  IEEE754-2008 споен много-додаток Да
  Поддршката е емулирана во софтверот бр
  Правилно заокружена операција поделба и sqrt бр
  Адреса битови 64, Литл-Ендијан
  Големина на глобална меморија 4011077632 (3.736GiB)
  Поддршка за корекција на грешка бр
  Максимална распределба на меморијата 2147483648 (2GiB)
  Унифицирана меморија за домаќинот и уредот Да
  Минимално порамнување за кој било тип на податоци 128 бајти
  Усогласување на основната адреса 1024 бита (128 бајти)
  Тип на меморија на глобална меморија Читај / запиши
  Големина на меморија за глобална меморија 65536
  Глобална мемориска кеш линија 64 бајти
  Поддршка за слика Да
  Максимален број на примероци по јадро 16
  Максимална големина за 1D слики од тампон 65536 пиксели
  Макс 1D или 2D низа на слики со големина 2048 слики
  Макс. 2Д големина на слика 8192 × 8192 пиксели
  Максимална 3Д големина на слика 2048x2048x2048 пиксели
  Максимален број на читани лакови на слики 128
  Максимален број на лакови за сликање 64
  Тип на локална меморија Глобална
  Големина на локална меморија 32768 (32KiB)
  Макс. Константна големина на тампон 65536 (64KiB)
  Максимален број на постојани лакови 8
  Максимална големина на аргументот на јадрото 4096 (4KiB)
  Својства на редот
  Извршување надвор од ред Бр
  Профилирање Да
  Претпочитајте синхронизација на корисникот за прекинување Да
  Резолуција на тајмер за профилирање 1ns
  Офсет на тајмерот за профилирање од епоха (AMD) 1612669084651338327ns (нед. 7 февруари 04:38:04 2021 година)
  Можности за извршување
  Извршете ги OpenCL јадрата Да
  Стартувај мајчини јадра Да
  Верзии на SPIR 1.2
  големина на тампон printf () 65536 (64KiB)
  Вградени јадра
  Достапен уред Да
  Компајлерот е достапен Да
  Достапен линкер Да
  Екстензии Уред cl_khr_fp64 cl_amd_fp64 cl_khr_global_int32_base_atomics cl_khr_global_int32_extended_atomics cl_khr_local_int32_base_atomics cl_khr_local_int32_extended_atomics cl_khr_int64_base_atomics cl_khr_int64_extended_atomics cl_khr_3d_image_writes cl_khr_byte_addressable_store cl_khr_gl_sharing cl_ext_device_fission cl_amd_device_attribute_query cl_amd_vec3 cl_amd_printf cl_amd_media_ops cl_amd_media_ops2 cl_amd_popcnt cl_khr_spir cl_khr_gl_event

  Однесување на NULL платформата
  clGetPlatformInfo (NULL, CL_PLATFORM_NAME,…) Нема платформа
  clGetDeviceIDs (NULL, CL_DEVICE_TYPE_ALL,…) Нема платформа
  clCreateContext (NULL,…) [стандардно] Нема платформа
  clCreateContext (NULL,…) [друго] Успех [NV]
  clCreateContextFromType (NULL, CL_DEVICE_TYPE_CPU) Нема платформа
  clCreateContextFromType (NULL, CL_DEVICE_TYPE_GPU) Нема платформа
  clCreateContextFromType (NULL, CL_DEVICE_TYPE_ACCELERATOR) Нема платформа
  clCreateContextFromType (NULL, CL_DEVICE_TYPE_CUSTOM) Нема платформа
  clCreateContextFromType (NULL, CL_DEVICE_TYPE_ALL) Нема платформа

 21.   Биг1 dijo

  Ви оставам прирачник што го работев откако страдав толку многу со обете брендови за да можам да го направам NVIDIA + RADEON да работи во истиот Убунту:

  Чекори за инсталирање на Ubuntu 20 со Nvidia + AMD

  1. Инсталирајте го серверот Ubuntu 20.04.2.0 LTS (Focal Fossa)

  https://releases.ubuntu.com/20.04/ubuntu-20.04.2-live-server-amd64.iso

  2. Еднаш започнато

  apt-get update && time apt-get dist-upgrade

  3. Рестартирајте ги и инсталирајте ги драјверите на AMD

  wget --referer https://www.amd.com/en/support/kb/release-notes/rn-amdgpu-unified-linux-20-45 https://drivers.amd.com/drivers/linux/amdgpu-pro-20.45-1188099-ubuntu-20.04.tar.xz

  tar xJf amdgpu-pro-20.45-1188099-ubuntu-20.04.tar.xz

  ./amdgpu-pro-install --opencl=legacy,pal --headless --no-dkms

  4. Рестартирајте ги и инсталирајте ги драјверите на Nvidia

  sudo ubuntu-drivers autoinstall
  # Забелешка: проверете со nvidia-smi
  # Ако не е правилно инсталирано, извршете:
  sudo apt install nvidia-driver-455

  5. Рестартирајте го и инсталирајте го клинфо
  apt install clinfo

  трча clinfo за да провери дали се откриени и двата графика