Инсталирајте го емулаторот PS1 PCSX-Reloaded на Ubuntu

Интерфејс PCSX-Reloaded

PCSX е повторно вчитан

PCSX е повторно вчитан е крос-платформски емулатор на PlayStation 1 со кои можеме да уживаме во нашите на нашиот компјутер. За разлика од другите емулатори што можете да ги најдете на мрежата, PCSX има едноставен и интуитивен интерфејс.

Да се ​​биде на овој начин добра опција да уживате во нашите игри од удобноста на нашиот компјутер. Овој емулатор има своја верзија на PS1 BIOS-отЗатоа, некои од карактеристиките нема да бидат функционални за вас. Пример е можноста да се користат мемориски картички.

Ова е единствениот недостаток, па ако сакате да уживате во сите придобивки на овој емулатор, ќе мора да го набавите BIOS-от на PS1 на мрежата, од правни причини не можам да ви кажам како, но со малку пребарување можете да го најдете во мрежата и по ваша дискреција.

Како да инсталирате PCSX-Reloaded на Ubuntu

Ако сте корисник на најактуелната верзија на Ubuntu или претходните верзии до 16.04, можете да ја направите инсталацијата директно од официјалните складишта на Убунту. Овој процес важи и за дистрибуциите базирани на Убунту.

sudo apt-get update

sudo apt-get install pcsxr

Преземете и компајлирајте PCSX-Reloaded од изворниот код

Ако поради некоја причина не го најдовте пакетот PCSX во складиштата, ќе го пронајдам можете да го преземете емулаторот од овој линк.

Треба само да се осигураме ги имаат потребните зависности за да нема проблеми при извршувањето на програмата.

Ние ги инсталираме зависностите со:

sudo apt-get install gawk mawk gcc gcc-multilib gcc-4.5 gcc-4.5-base gcc-4.5-locales gcc-4.5-multilib gcc-4.5-plugin-dev intltool intltool-debian gettext gettext-base liblocale-gettext-perl libgettext-ruby1.8 perl perl-base perl-modules libperl5.10 pkg-config libxml2 libxml2-dev libxml2-utils python-libxml2 libglib2.0-0 libglib2.0-bin libglib2.0-data libglib2.0-dev libgtk2.0-0 libgtk2.0-bin libgtk2.0-common python-gtk2 libgtk2.0-dev libglade2-0 libglade2-dev python-glade2 libsdl-sge-dev libsdl-perl libsdl-ruby libsdl-ruby1.8 libsdl-gfx1.2-dev libsdl-ttf2.0-dev libsdl-console-dev libsdl1.2-dev libsdl-image1.2-dev libsdl-mixer1.2-dev libsdl-net1.2-dev libsdl-sound1.2-dev gstreamer0.10-sdl libsdl-ocaml-dev libsdl-pango-dev libguichan-sdl-0.8.1-1 zlib-bin zlib1g zlib1g-dev libxvmc1 libxv-dev libxv1 libxcb-xv0 libxcb-xtest0 subversion libtool nasm libbz2-dev automake autoconf libxxf86vm-dev x11proto-record-dev libxtst-dev libgmp3-dev libcdio-dev libsndfile1-dev

Сега продолжуваме само да ја отпакуваме датотеката и од терминалот се поставуваме на папката што останува. Да ја инсталираме програмата на нашиот систем.

reset && cd $HOME
cd Descargas
cd pcsrx-1.9.93
autoreconf -f -i && ./configure --enable-opengl && make && sudo make install && sudo ldconfig && reset

Како да конфигурирате PCSX-Reloaded

Откако ќе заврши инсталацијата на емулаторот на системот, ние го бараме и извршуваме емулаторот од менито на нашиот систем. Првото нешто ќе биде да го конфигурирате емулаторот според нашиот систем. Можеме да го сториме тоа од графичкиот интерфејс на емулаторот во менито со опции Конфигурација -> Приклучоци и BIOS-от.

Поставки засновани на PCSX

PCSXR

 

Овде можеме да ги направиме прилагодувањата што можеби ќе ги бараме, од промена на верзијата на видео-двигателот, приклучоците за звук, прилагодување на џојстиците, игрите за игри и / или мапи со тастатури.

Во Опција за играчка, ние го правиме прилагодување на мапи со клучеви Во зависност од нашиот избор, можете да ги оставите стандардните поставки за контролорите PS1 или да ги прераспоредите според ваша погодност.

Во опцијата BIOS, ова е местото каде што можете да го смените BIOS-от со кој ќе работи емулаторот, како што споменав претходно, емулаторот по дифолт носи сопствен BIOS-от, но во оваа опција можеме да испробаме некои што се на мрежата.

Ги завршивме поставките сами Ние кликнуваме Затвори за да бидат зачувани.

Конечно, за да извршите игра во менито со опции под „Датотека“, ја вчитуваме датотеката за да започнеме да уживаме во нашиот омилен наслов.

PCSX ни нуди можност за водење на нашите наслови во различни формати како што се:

 1. Од Извршните работи на играта.
 2. Од оригиналното ЦД
 3. Од ISO-датотека, bin, img, mdf.

Конечно, ако во текот на играта треба да ја зачуваме, имаме две опции:

 • Првиот е класичен што играта ни го нуди директно, за да го зачуваме во слот за мемориска картичка.
 • Второто, го нуди емулаторот што ни овозможува да ја зачуваме играта, каде што е, како да е замрзната играта и со можност да ја продолжиме, како да сме ја направиле само пауза.

Ова го правиме со притискање на копчето ESC и потоа одиме во менито Eмулатор-> Зачувај држава. И да ја продолжиме играта во Eмулатор-> состојба на оптоварување.

PCSX-Reloaded е несомнено добра опција во однос на забавата со игри од 90-тите до 2000-тите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

7 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Омар Торн dijo

  Емануел Пето Гутиерез ќе игра Хари Потер 1

  1.    Емануел Пето Гутиерез dijo

   Штета што нема реакција „ме вклучува“

  2.    Омар Торн dijo

   Емануел Пето Гутиерез ме започна

 2.   Леонард Суарез dijo

  Но, дали е потребно да се инсталира вино?

 3.   Ерик Араја dijo

  ДЕЦА, апликацијата кога монтирате игра, станува црна и апликацијата се затвора. Што можам да направам ??? Сакам да играм дино криза 2.

 4.   Силвио Курбело Калосо dijo

  Ако сум монголски гомна

 5.   Силвио Курбело Калосо dijo

  си го цица мојот ебен кур