Инсталирајте ја работната околина на Unity на Ubuntu 18.04 LTS

единство_убунту18.04

од претходната верзија на Убунту направена е промена на околината во работната површина напуштање на проектот Единство нешто што на некои корисници не им се допаѓа, но не е толку лошо, само инсталирајте го повторно на системот за да продолжите да го користите.

Во овој нов запис Јас ќе споделам со вас начинот на кој можеме инсталирајте ја работната околина на Unity на Ubuntu 18.04 и добиени со користење на мета пакетот што го наоѓаме во официјалните складишта на Убунту.

Треба да напоменам дека инсталацијата на овој мета пакет освен вклучување на сите потребни пакети за извршување на Unity исто така, ќе се инсталира екранот за најавување на Lightdm, комплетниот интерфејс на Unity со глобално мени, стандардни индикатори, итн.

Затоа, некои работи ќе бидат заменети и ќе бидете прашани во процесот на инсталација, на пример, ако сакате да го замените gdm со Lightdm.

Како да инсталирате Unity Desktop на Ubuntu 18.04 LTS и деривати?

Да го инсталираме Unity на нашиот систем ние само треба да го бараме мета пакетот од софтверскиот центар на Убунту или можеме да се издржуваме со Синаптик, само побарајте „Единство“ и мора да го инсталираме оној што се појавува како „Единица работна површина“

Сега ако преферираш Можете исто така да го направите од терминалот со извршување на следнава команда:

sudo apt install ubuntu-unity-desktop -y

Со тоа ќе започне со преземање на сите потребни пакети, за време на процесот на конфигурација ние ќе се појави екран во кој ќе се прашува кој менаџер за најава го претпочитаат.

Ако оној на Gnome (gdm) или оној на Unity (Lightdm) веќе го избра оној што го претпочитате и откако ќе заврши инсталацијата, тие мора да го рестартираат својот систем.

лајдм или гдм

Само сега тие мора да изберат Единство на екранот за најавување на иконата за опрема и тие ќе можат да ја започнат својата корисничка сесија со оваа околина за работната површина.

Прилагодување на инсталацијата на Unity

Единство

Бидејќи сте во рамките на вашата корисничка сесија, ќе можете да забележите дека стандардната gtk тема на Ubuntu 18.04 е сè уште зачувана, така што можеме да пристапиме кон инсталирање на темата Numix.

Темата може да се најде од софтверскиот центар Убунту или ако сакате, само треба да отворите терминал и да ја извршите следната команда за да ја инсталирате:

sudo apt install numix-gtk-theme

Сега, исто така, за да можеме да ја прилагодиме нашата околина скоро од суштинско значење е да ја инсталираме алатката за допир на Unity, за ова ја извршуваме следнава команда на терминалот за да ја инсталираме на нашиот систем:

sudo apt install unity-tweak-tool

Откако ќе заврши инсталацијата со неа, ќе можеме да ги смениме темите за gtk, како и иконите за нашата работна околина по наш вкус.

Како да го деинсталирате Unity од Ubuntu 18.04 LTS и дериватите?

Во случај да сакате да ја отстраните работната околина од вашиот систем, Морам да ве потсетам дека пред да го сторите тоа мора да имате инсталирано друга околина на вашиот системАко не ја деинсталирате опкружувањето Gnome, можете безбедно да го направите овој процес.

Ова предупредување ви го давам бидејќи во спротивно ќе ја изгубите единствената околина што ја имате и ќе мора да работите во терминален режим.

За да ја деинсталирате околината, мора да ја затворите корисничката сесија на Unity и да се најавите во различно опкружување на ова или само треба да отворите TTY и извршете ја следнава команда:

sudo apt purge ubuntu-unity-desktop

Штом ова е готово, ако го изберете управителот за најавување на Unity, мора да ја конфигурирате претходната, во случајот Gnome, треба да ја извршите само следнава команда:

sudo dpkg-reconfigure gdm3

За Kubuntu, Xubuntu и другите едноставно го заменуваат gdm со оној од вашата дистрибуција.

Откако ова е направено, можеме да го отстраниме lightdm од нашиот систем со следнава команда:

sudo apt purge lightdm

И тоа е тоа за да ја завршиме само ја извршуваме оваа команда За да отстраните сите сирачиња пакети на системот:

sudo apt autoremove

Откако ова е направено, потребно е да го рестартираме нашиот компјутер за промените да стапат на сила и да можеме да ја започнеме нашата корисничка сесија со друга околина за работна површина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

7 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   МАНБУТУ dijo

  ДА ПРИБИВАТЕ СТАБИЛНИ Ажурирања ОВОЈ sudo add-apt-repository ppa: предложено единство7 одржувачи / единица7
  НАЈНОВИ Ажурирања и помогнете на овој нов вкус sudo add-apt-repository ppa: unit7maintainers / unit7-desktop
  И ОВОЈ КОЈ ГО СИ САКАМ НАЈДОБРИ ДОБИВАЕ КОРИСТЕТЕ NEMO НАМЕСТО НА NAUTILUS sudo add-apt-repository ppa: mc3man / bionic-prop AND NEMO sudo add-apt-repository ppa: mc3man / bionic-noprop

 2.   МАНБУТУ dijo

  ИСТО АКО САКАТЕ .ИСО СЛИКА
  https://unity-desktop.org/

 3.   МАНБУТУ dijo

  ДА ЈА ПОДОБРУВАМ ОВАА РЕЗОЗИТОРИЈА НА ЕКРАНОТ ХИПДИ
  sudo add-apt-repository ppa: arter97 / единство

 4.   Даниел Секера dijo

  Здраво, имам проблем, веќе имав инсталирано единство и кога ажурирав требаше само да одам во лентата за најавување и да изберам единство, но при ажурирање до 18.04 не можам да го користам, го избришав и инсталирав повторно, но сега го ја вчитува само работната површина, па се стартува и ме враќа да се најавувам и не ми дозволува да правам ништо, можам да користам други средини, но тие трошат многу меморија и компјутерот станува бавен

 5.   Иван dijo

  Јас навистина не разбрав ништо кога тие одлучија да го прекинат проектот за единство и работна површина. За мене и сигурен сум дека за многумина тоа е одлично биро! Дека тој ги имаше и ги има своите проблеми ок.! Сите тие го имаат тоа!

 6.   Алекс dijo

  Добро утро, јас сум Алекс,
  Имам ubuntu Ubuntu 18.04.3 LTS со 3gb рам и двојадрен процесор, инсталирав compizconf со коцкаст ефект и сега, ubuntu се рестартира сам по себе секој толку често.

  Ве молам, потребна ми е помош, инсталирајте „gnome-session-flashback“ за да имате дел само за компир затоа што прочитав дека на тој начин ќе избегнете проблеми со компатибилноста, но ништо, пробав да ставам компир во основен режим и ништо ... некој може да помогне !! благодарам!

 7.   МЕСЕЧЕНИЦА dijo

  Еј.
  Надградив од Ubuntu 16.04 на 18.04 и при инсталирање на Unity десктопот се е во ред освен едно... Не ја покажува сликата што ја сакам како позадина на работната површина. Останува црната позадина. Исто така, не покажува ниту една од стандардните позадини што доаѓаат со Unity. Што може да се должи?