Инсталирајте ја новата верзија на пакетот за цртање и илустрација на Krita 4.0

Krita 4

Krita е популарен уредник на слики дизајниран како пакет за цртање и дигитална илустрација, Крита е слободен софтвер дистрибуирани под лиценцата GNU GPL, се заснова на библиотеките на платформата KDE и е вклучена во пакетот Калигра.

Интерфејсот на апликацијата е прилично интуитивен и во прилог на дека за оние кои го знаат Фотошоп ова ќе биде доста познато. Krita ни овозможува да се справуваме со PSD-датотеки, таа исто така има компатибилност со OCIO и OpenEXR, може да манипулира со прегледот за да испита HDR слики, како додаток на ова ни овозможува да управуваме со целата боја преку LCMS за ICC и OpenColor IO за EXR.

Вчера излезе новата верзија на Кирта доаѓање на Кирта 4.0 со што добиваме нови важни промени и исто така неколку поправени грешки на овој пакет.

Исклучително е важно да се потенцира тоа оваа нова верзија на Крита додава нов вектор и формат на текст така што програмерите го коментираат тоа И покрај тоа што Kirta 4.0 правилно ги увезе овие вектори и текстови од Kirta 3.0, тој не е 100% компатибилен. па може да има некои промени.

Затоа го препорачуваат следново:

Направете копија од документите направени во Крита 3 за да ги тестирате при отворање во Крита 4 без страв дека ќе го изгубите оригиналот.

Во некои случаи, транзицијата е едноставно невозможна, ако сакате да продолжите да работите на одреден документ направен во Крита 3, можете (во копија од него) да ги трансформирате векторските слоеви во слоеви на цртање и потоа да ги отворите во Крита 4.

Во сите оперативни системи можете да ги користите двете верзии на Krita, 3 и 4 без да мора да деинсталирате една од друга. За да спречите конфликти (бидејќи тие ги користат истите директориуми, се препорачува да користите: Во Windows zip-датотеката, во Linux апликациите и во OSX „сликите на дискот“, преземени во различни директориуми од апликациите.

Во рамките на најважните промени што ќе ја најдеме во оваа нова верзија, ја наоѓаме SVG и алатки за текст, како и двигател на Python.

Тие додадоа нови комплети четки Во оваа верзија, оваа нова игра сега доаѓа како пакет.

Четки за Крита

Од друга страна, ние додадете алатка и слој од типот на маска за боење како и маски за четки кои ни овозможуваат да ги удвоиме советите и параметрите на секоја четка со кои можеме да добиеме различни и поинтересни резултати.

Во рамките на другите промени што ги најдовме:

 • Интерфејсот е подобрен
 • Тие додадоа нови скрипти
 • Маски во боја кои оптимизираат сликање на цртежи.
 • Алатката Четки сега има преглед на Четки, зголемен број на пиксели за боја и други подобрувања.
 • Додадена е мрежата на пиксели, во која ако доволно зумирате, можете да ја видите големината на пикселот на цртежот.
 • Додадена е изометрична мрежа, нова перспектива за креациите.
 • Нова алатка за филтри, која ја заменува старата и е многу побрза и поефикасна.

Ако сакате подетално да ги знаете промените направени во оваа нова верзија на Кирта 4.0, можете да ги прегледате во овој линк.

Како да инсталирате Kirta 4.0 на Ubuntu и деривати?

Ако сакате да ја инсталирате новата верзија на овој пакет, ние мора да додадеме складиште во нашиот систем, за тоа ќе бараме употреба на терминал, ние го извршуваме со внесување на ctrl + alt + t во исто време, само сега мора да ги додадеме следните редови:

sudo add-apt-repository ppa:kritalime/ppa

Потоа продолжуваме со ажурирање на нашата листа на складишта:

sudo apt update

И, конечно, продолжуваме да ја инсталираме жалбата на нашиот компјутер:

sudo apt install krita

Ако веќе го имате складиштето, единственото нешто што треба да направите е да направите надградба:

sudo apt upgrade

Како да инсталирате Krita 4.0 на Ubuntu од апликација?

Ако не сакате да го пополните вашиот систем со складишта, ние исто така имаме можност да ја инсталираме апликацијата од апликација, единственото нешто што мора да го направиме преземете ја следната датотека и дајте дозволи за извршување за да ја инсталирате.

sudo chmod +x krita-4.0.0-x86_64.appimage
./krita-4.0.0-x86_64.appimage

И со тоа ја инсталиравме Крита во нашиот систем.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Мојфер Нигткрелин dijo

  Здраво, знам дека мојот коментар е ирелевантен, но во секој случај ќе го сторам тоа.
  Треба да извршувам програма наречена Aigesub, до верзијата U17.10, таа работеше добро, во U18.04 сè уште работеше, додека кога се префрлувам на U18.10 не можам повеќе да ја користам.
  Затоа, многу го користам за да направам преводи. и сакам повеќе да го користам во Убунту, бидејќи во W10 не ми се допаѓа.

  Во врска со Крита, сакам да го сменам јазикот што доаѓа стандардно на шпански, видов многу складишта, затоа секогаш доаѓам да проверам тука.
  И благодарам

  Врска до Aegisub http://www.aegisub.org/

 2.   Алекс dijo

  Со сета почит, не го правам тоа, не знам што грешам

 3.   Франциско Алонсо dijo

  Krita е најдобрата бесплатна алатка за цртање и дизајн што ја знам досега. Го сакам затоа што ви овозможува да го уредувате интерфејсот на менито за брз пристап до функциите што најмногу ги користите и има многу ресурси и прирачници за учење нови техники.
  Имам таблета за пенкало XP-Pen Deco LW ( https://www.xp-pen.es/product/1175.html ), ми требаа неколку дена да го сфатам, многу добра чувствителност.