Како да ја инсталирате GIMP 2.9, најновата верзија во развој, на Ubuntu

GIMP 2.9.4Дали го познавате ГИМП? Кое глупаво прашање што само го поставив, нели? Во моментов, еден од најпопуларните уредници на слики со отворен извор има v2.8.18 во својата најнови верзија, но тоа е само во неговата официјална или стабилна верзија. Во моментот тие веќе се тестираат GIMP 2.9.x, некои верзии во развој кои официјално ќе бидат објавени порано отколку подоцна и кои веќе можеме да ги тестираме ако сакаме.

Но, пред да инсталираме развојна верзија, треба да земеме предвид неколку работи, првото е тоа што „во развој“ или „бета“ значи веројатно ќе наидеме на некои баговите кои не се присутни во верзијата што е достапна сега во стандардните складишта на Убунту. Второто е дека, логично, за да инсталираме GIMP 2.9.x ќе мора да го сториме тоа со додавање складиште, нешто што не им се допаѓа на многу корисници на Linux.

Како да инсталирате GIMP 2.9.x и идните развојни верзии на Ubuntu

Како што само објаснивме, да го инсталирате Верзии за развој на ГИМП ќе мора да го сториме тоа од складиште кое ќе треба да го додадеме на нашите извори. Новите верзии ќе бидат достапни за Ubuntu 16.04 и подоцна, односно 16.10 и 17.04. Willе го инсталираме следејќи ги овие чекори:

 1. Отвораме терминал и ја пишуваме следнава команда:
sudo add-apt-repository ppa:otto-kesselgulasch/gimp-edge
 1. Следно, ги ажурираме пакетите и го инсталираме GIMP со следнава команда:
sudo apt update && sudo apt install gimp

Едноставно, нели? Лично, не сакам многу да инсталирам складишта и софтвер што е во фаза на тестирање заради она што го спомнавме, прво поради тоа што има уште еден извор за освежување, а потоа, или можеби уште поважно, заради користење софтвер што ќе ни претстави повеќе проблеми отколку стабилни верзии., поради што тие се нарекуваат стабилни.

Дали сте инсталирале GIMP 2.9.x? Што мислите за овие развојни верзии на одличниот уредник на слики GIMP?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   ХантерS21 dijo

  При извршување на командата sudo add-apt-repository ppa: otto-kesselgulasch / gimp-edge ми фрла грешка откако ќе се најавам „sudo: add-apt-repository: нарачката не е пронајдена“. Би сакал да го знам решението за ова.

  Поздрав од Мексико, сакам да ја посетувам страницата секој ден.