Како да инсталирате GNOME 3.20 на Ubuntu 16.04

инсталирајте графичка околина ubuntu ГНОМ 3.20

Минатиот четврток, 21 април, официјално беше промовиран Ubuntu и сите негови официјални вкусови. Како што сите знаете, стандардната верзија на Ubuntu ја користи графичката околина Canonical Unity. Иако не можам да кажам дека не ми се допаѓа премногу, можам да ги разберам сите оние кои претпочитаат друга графичка околина, нешто што, всушност, е исто така мој случај, што е моја можност за Ubuntu MATE. Иако општото графичко опкружување се нарекува единство, Ubuntu користи многу апликации со корисничкиот интерфејс на GNOME и во оваа статија ќе ве научиме како да инсталирате GNOME 3.20 на Ubuntu 16.04.

Ubuntu 16.04 го користи GNOME 3.18 во најголем дел: GTK 3.18 заедно со GNOME Shell 3.18, GM 3.18 и GNOME 3.18.x за повеќето апликации. Некои од исклучоците се управувачот со прозорци Наутилус, користен од ГНОМЕ 3.14 и Софтверски центар и GNOME Calendar веќе користат GNOME 3.20.x. Ако сакате да ажурирате што е можно повеќе до најновата верзија, само треба да продолжите да читате.

Инсталирајте го GNOME 3.20 на Ubuntu 16.04

Со цел да го инсталирате GNOME 3.20 треба да го користите складиштето за GNOME 3. Имајте на ум дека ова складиште сè уште нема сè ажурирано, но апликации како што се сирење, Богојавление, Евинце, Дискос и некои други се. Наутилус, Гедит, Мапи, Системски монитор, Терминал, ГТК +, Контролен центар, ГНОМЕ Шел и ГДМ се ажурирани на верзијата 3.20.

За да го инсталирате GNOME 3.20, треба да го направите следново:

 1. Отвораме терминал и ги запишуваме следниве команди:
sudo add-apt-repository ppa:gnome3-team/gnome3-staging
sudo apt update
sudo apt dist-upgrade
 1. Пред да потврдите, Неопходно е да се потврди дека пакетите што ќе ги отстранат нема такви од кои зависиме.
 2. Иако можете да внесете ново графичко опкружување со одјавување и избор на ново од екранот за најавување, најдобро е да го рестартирате, а потоа да го изберете новото опкружување.

Како да се вратите на ГНОМ 3.18

Ако не ни се допаѓа тоа што го гледаме или има нешто што не е извршено правилно, секогаш можеме да се вратиме назад. За да го направите ова, ќе отвориме терминал и ќе ја напишеме следнава команда:

sudo apt install ppa-purge && sudo ppa-purge ppa:gnome3-team/gnome3-staging

Имајте на ум она што го кажавме претходно: можеме да се вратиме на ГНОМ 3.18, но Пакетите што ги отстранивме (доколку ги има) при инсталирање на GNOME 3.20 нема повторно да се инсталираат. Тие пакети ќе треба повторно да се инсталираат рачно.
Дали успеавте да ја инсталирате графичката околина GNOME 3.20 на Ubuntu? Што мислиш?


19 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Алберто dijo

  Како можам да го сменам ова ажурирање?

 2.   Фелипе dijo

  Како можам да направам gnome да работи за мене? применуваат командни линии, но gnome не се применува

  1.    Fr3d0 (@fredorogo) dijo

   само рестартирајте и пред да се најавите веднаш до вашето корисничко име е симболот за единство, кликнете таму и изберете gnome, ставете ја вашата лозинка и voila ќе бидете во средина на gnome

 3.   Даглас Рос dijo

  Во мојот случај, јас ажурирав од 14.04 и при инсталирање на Gnome 3.20 иконата Unity не се појави веднаш до корисничкото име, па морав да го сторам следново:

  sudo apt-get инсталирај gdm

  Кога ќе се појави екранот за конфигурација, изберете lightdm и откако ќе го конфигурирате рестартирајте. Ова ќе ги покаже логото на Единството и Гном на екранот за најавување.

 4.   Леон С. dijo

  Оваа верзија на околината навистина не ја сметав за привлечна.

 5.   Француски Г. dijo

  Ги извршив командите и после тоа ме натера да изберам помеѓу светло и гдм, од кои ја избрав втората, потоа ја оставив позадината на работната површина и некои други визуелни работи на единство, како што се границите на копчето, бојата на која копчињата се менуваат кога се избрани итн. и при рестартирање останува на виолетовиот екран со логото на ubuntu и портокаловите точки подолу и тоа не се случува

 6.   Хозе Марија dijo

  Јас го инсталирав и кога влегов во ладдм (не ми даваше друга опција) ако се обидам да изберам друга опција што не беше стандардна, ќе се сруши и по некое време екранот ќе биде виолетова.
  Ако ја внесам стандардната опција, истото му се случи на Франциско Г. Позадината на работната површина исчезна, тој ги смени фонтовите и прозорците недостасуваа многу функции, покрај тоа што ги постави иконите на 150%, така што не бев убеден од од што и да било, се вратив во верзијата 3.18.5 што ја имав до тој момент

 7.   Jonонатан Фуентес dijo

  Добри пријатели, истото ми се случува како Франциско Г и добро, навистина не сакам единство и повеќе ја сакам околината за gnome, дали можете да ми помогнете да го решим тој проблем?

 8.   Армандо dijo

  Се обидов да инсталирам gnome, но кога ќе го рестартирам екранот, тој станува црно и тоа не се случува. целосно црно, без да бара лозинка или што било друго. тотално црно

 9.   saul dijo

  Истата работа ми се случи како и сите други ... пуф-пуф целата конфигурација на единство беше изгубена.

 10.   Луис dijo

  Како извршувам разни команди?

 11.   Маркс dijo

  Ако сакате GNOME - како што е мојот случај - користете Ubuntu GNOME. Тоа е официјалната верзија (или вкусот) на ubuntu што го носи GNOME како стандардна работна површина. Поздрав

 12.   Волтер dijo

  Мислам дека нешто не е во ред со овој водич, тој не се појавува и не можам да го најдам. Deisntale него да се погледне на друго место. Ви благодариме за да научиме

 13.   Fabian dijo

  многу лошо .. ова не функционира .. Јас погрешно ги конфигурирам сите џиновски икони, не ги покажува поделбите на опциите на менито или прдем за да научиме @Pablo Aparicio да се посветиш на нешто друго што не го правиш тоа како блогер.

 14.   Пјер Анри dijo

  Катастрофа!
  Јас го инсталирав и не можам да ја изберам околината за gnome. Кога кликнување се урна и мора повторно да се вклучам во единство.
  И сега како да го деинсталирате ова м

 15.   Самуел Лопез Лопез dijo

  За да ги вратите промените:

  sudo apt install ppa-purge && sudo ppa-purge ppa: gnome3-team / gnome3-сцена

  sudo apt-get update
  sudo apt-get надградба

  или по првата командна линија одете во управувачот со ажурирања и ажурирајте

 16.   Fran dijo

  Нанесете ги командните линии, рестартирајте ја машината неколку пати и не добивам знак за единство да се префрлам на GNOME.
  Она што се случи е дека иконите за работната површина и прелистувачот изгледаат поголеми.
  Како да ги направам помали?

 17.   Леонардо dijo

  не ми помогна ... но благодарам

 18.   Ксимо dijo

  Ова не работи.