Како да инсталирате Xubuntu 16.04 LTS Xenial Xerus

Ubuntu 16.04

Продолжувајќи со нашите упатства за инсталирање на вкусовите на Убунту, денес треба да го направиме оној што објаснува како да инсталирате Xubuntu 16.04 LTS Xenial Xerus. Xubuntu користи графичка околина Xfce, што значи дека е агилен оперативен систем во исто време кога е и прилагодлив. За кои компјутери би го препорачал Xubuntu? Па, за компјутери со ограничени ресурси, но не толку многу што не можете да инсталирате оперативен систем што дозволува да се направат промени.

Морам да признаам дека сликата на Xubuntu ми изгледа многу основна, на некој начин слично на Лубунту, но за разлика од верзијата LXDE, многу промени може да се направат лесно како што би направиле во Ubuntu MATE што толку многу ми се допаѓа. Како што направивме во други статии, ние исто така ќе препорачаме неколку работи за да го конфигурирате вашиот оперативен систем како што сакате најдобро.

Претходни чекори и барања

Како и секогаш, продолжуваме со детали за некои прелиминарни чекори што вреди да се преземат и што ќе биде потребно за да се инсталира Xubuntu или која било друга дистрибуција базирана на Ubuntu:

 • Иако обично нема проблем, се препорачува резервна копија од сите важни податоци што можат да се случат.
 • Pendе биде потребен Пендрив 8G USB (упорно), 2 GB (само во живо) или ДВД за да создадеме USB Bootable или Live DVD од каде што ќе го инсталираме системот.
 • Ако ја изберете препорачаната опција за креирање на бутабилен USB, во нашата статија Како да креирате бутабилен Ubuntu USB од Mac и Windows имате неколку опции што објаснуваат како да го креирате.
 • Ако претходно не сте го сториле тоа, ќе треба да го внесете BIOS-от и да го промените редоследот на единиците за стартување. Препорачливо е прво да го прочитате USB-то, потоа CD-то, а потоа и тврдиот диск (Floppy).
 • За да бидете безбедни, поврзете го компјутерот со кабел, а не со Wi-Fi. Јас секогаш го велам ова, но тоа е затоа што мојот компјутер не е добро поврзан на Wi-Fi сè додека не направам некои измени во него. Ако не го поврзам со кабелот, добивам грешка при преземањето на пакетите при инсталирање.

Како да инсталирате Xubuntu 16.04

За разлика од другите дистрибуции, при подигнување од ДВД / УСБ-бутабилен со Xubuntu 16.04, ќе видиме дека влегува директно сеприсутност (програмата за инсталација). Ако сакате да го тестирате системот, само затворете го прозорецот за инсталација, нешто што го направив за да можам да ги фотографирам сликите на екранот. Исто така запомнете го тоа може да се појави екран со барање да се поврземе на Интернет ако не сме. Процесот на инсталација е како што следува:

 1. Го избираме јазикот и кликнуваме на «Продолжи».

Инсталирајте-Xubuntu-16-04-0

 1. Во следниот прозорец, секогаш препорачувам да ги проверите обете полиња бидејќи, ако не, кога ќе го стартувате системот, ќе мора да ги ажурираме и може да има работи што не работат, како што е поддршка за нашиот јазик. Ние ги обележуваме двете полиња и кликнуваме на «Продолжи».

Инсталирајте-Xubuntu-16-04-1

 1. Во третиот прозорец е местото каде што ќе избереме каков тип на инсталација сакаме:
  • Ажурирање. Ако имавме постара верзија, можеме да ја надградиме.
  • Отстранете го Ubuntu и повторно инсталирајте. Ова може да биде опција ако имаме и друга партиција со Виндоус, така што инсталацијата ќе се изврши на врвот на нашата партиција за Линукс и нема да ги допира другите.
  • Избришете го дискот и инсталирајте го. Ако имаме повеќе партиции и сакаме да отстраниме сè за да имаме само Xubuntu 16.04, ова треба да биде наш избор.
  • Повеќе опции. Оваа опција нема да дозволи креирање, промена на големината и бришење на партиции, што може да ни се најде ако сакаме да создадеме неколку партиции (како што се / home или / boot) за нашиот Linux.

Инсталирајте-Xubuntu-16-04-2

 1. Откако избравме тип на инсталација, кликнуваме на "Инсталирај сега".
 2. Го прифаќаме известувањето со кликнување на „Продолжи“.

Инсталирајте-Xubuntu-16-04-4

 1. Ја избираме нашата временска зона и кликнуваме на «Продолжи».

Инсталирајте-Xubuntu-16-04-5

 1. Го избираме нашиот јазик и кликнуваме на «Продолжи». Ако не знаеме каков е нашиот распоред на тастатурата, можеме да кликнеме на „Откриј распоред на тастатура“ и да напишеме во полето за да провериме дали сè е правилно.

Инсталирајте-Xubuntu-16-04-6

 1. Во следниот прозорец, ќе ги ставиме нашето корисничко име, името на тимот и нашата лозинка. Потоа кликнуваме на «Продолжи».

Инсталирајте-Xubuntu-16-04-7

 1. Ние чекаме.

Инсталирајте-Xubuntu-16-04-8

Инсталација-Xubuntu

 1. И, конечно, го рестартираме компјутерот.

Инсталација-Xubuntu-2

Што да направите по инсталирањето на Xubuntu 16.04

Инсталирајте и деинсталирајте ги пакетите

За мене, ова е норма. Сите оперативни системи доаѓаат со софтвер што никогаш нема да го користиме. Зошто сакаме лесен систем ако го заситиме? Најдобро е да се ослободи баласт. За да го направите ова, го отвораме менито (горе лево) и бараме „софтвер“ за пристап до софтверскиот центар Xubuntu, каде што ќе ги видиме пакетите што ги инсталиравме и ќе провериме дали сакаме да деинсталираме. Што се однесува до пакетите што ќе ги инсталираме, подолу имате неколку лични препораки кои се скоро исти со оние што ги препорачав во својот ден за Ubuntu MATE:

Софтверски центар

 • Синаптик. Менаџер на пакети.
 • бленда. Напредна алатка за правење слики од екранот и нивно уредување подоцна.
 • GIMP. Мислам дека има многу презентации. Најкористениот „Фотошоп“ во Линукс.
 • qbittorrent. Клиент на мрежата BitTorrent.
 • Kodi. Медиа плеерот порано познат како XBMC.
 • Унетбоотин. Да креирате USB-живи во живо.
 • GParted. Алатката за форматирање, промена на големината и, накратко, управување со партиции што не разбирам како не е инсталирана овде или во други дистрибуции.
 • RedShift. Елиминирајте ги сините тонови за да ни помогнете да спиеме ноќе.
 • Клементина. Аудио плеер базиран на Amarok, но поедноставен.

Додадете сопствени фрлачи

Xubuntu софтверски центар

Тоа е исто така максима за мене. Стартните менија не би имале ништо лошо ако не мораше да прошетаме пред да кликнеме на апликацијата што сакаме да ја извршиме. Ако треба да добиеме пристап до одредена неколку пати на ден, таа прошетка станува долга, затоа вреди да се создадат врски. На пример, одиме во почетното мени и, наместо да кликнеме на апликацијата што сакаме да ја активираме, ние секундарно кликнуваме и избираме "Додај во панел". Ако не е во позицијата што ја сакаме, како што е случајот со претходната слика од екранот, ние секундарно кликнуваме на нив и ги влечеме. Ако не можеме бидејќи има други икони што ни го блокираат патот, десен клик на овие икони, одштиклирај го полето што вели „Блокирај на панел“ и, сега, можеме да го поместиме.

Менито што го гледате на претходната слика од екранот е она што се појавува кога секундарно кликнуваме на горниот панел. Ако сакаме да додадеме нови елементи, како што е кратенка за командата "xkill" (што ја користев додека ја пишував оваа објава) за да затвориме никакви лажни апликации, тоа ќе го сториме со десен клик и избор Панел / додајте нови елементи ...

Дали сте инсталирале Xubuntu 16.04? Што мислиш?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ангел dijo

  Користам Xubuntu повеќе од една година и го сакам, кога излезе верзијата 16.04, го инсталирав.

  Не можам да го натерам серверот САМБА да работи, дали некој знае како да го направи тоа или алтернатива?

  Ниту апликацијата за Bluetooth не работи многу добро за мене.

  Благодарам

 2.   JADE (Outra Jade кој сака и БТС) dijo

  Ви благодариме.

  Јас многу ценев. = Д

 3.   Хосуе Куадрос dijo

  некоја канцеларија што работи во оваа дистрибуција?

 4.   баетуло dijo

  Здраво
  Инсталирав xubuntu на стара машина aspire 3000. Сè работи добро за мене, освен конфигурацијата на екранот што прифаќа само минимална резолуција 800 × 480. Секаде барав решение и нема како да го променам. Нормално, сликите излегуваат од екранот.
  Секоја помош ве молам !!
  Ви благодарам многу.

 5.   Дејвид Г. dijo

  Не знам дали го забележале, но дистрибуцијата е ХХХ (Xubuntu Xenial Xerus)

 6.   Анхел Родригез Родригез dijo

  Ангел, ми се допаѓа Xubuntu 16.04, но имам нешто што не можам да го направам, е тоа што не можам да запалам ЦД или ДВД, затоа би бил многу благодарен ако некој знае како да ме натера да снимам и бришам што е снимен за да се користи DVDSW повторно препишлив многу ќе го цениме.
  Топло здраво за loversубителите на Линукс воопшто.
  АНГЕЛ РР