Поправи некои ранливости на LibreOffice во Ubuntu 16.04 LTS

Релативно неодамна Ubuntu 16.04 LTS Објавен е и како што добро знаеме, неизбежно е дека во почетокот на животот на новите верзии, ќе се појават некои проблеми или ранливости што ќе бидат откриени и решени.

Па, вчера, Каноникал објави изјава во која објави дека складиштата на LibreOffice тие беа целосно ажурирани. И, тоа е дека е откриена ранливост што ја загрозува безбедноста на системот, предизвикувајќи напаѓач да започне малициозен софтвер на почетокот на сесијата. Ако сакате да знаете на што се базира ова ажурирање, препорачуваме да го прочитате целиот напис

Според официјално соопштение, ова ажурирање влијае на следните верзии на Ubuntu и неговите деривати:

  • Убунту LTS 16.04
  • Убунту 15.10
  • Убунту LTS 12.04

Покрај тоа, проблемот што е веќе надминат, влијаеше и на некои верзии на Arch Linux и Debian.

Проблемот доаѓа затоа што беше откриено дека LibreOffice неправилно постапувале со документите на РТФ. И тоа е дека во случај на измама на корисникот да отвори злонамерно изманипулиран RTF документ, тоа може да предизвика пад на LibreOffice, покрај тоа што може да изврши произволен код.

Само да ја поправите оваа ранливост во Ubuntu, ArchLinux или Debian со ажурирање на LibreOffice до најновата стабилна верзија. Се чини дека најстабилната верзија денес е LibreOffice 5.1.4. Оваа верзија може да се преземе од Официјална страница на Ubuntu, Launchpad, правејќи дојдете до став Превземања и преземање на соодветниот пакет на нашиот систем. Ако користите некоја од погодените верзии на Ubuntu, можете да преземете LibreOffice 5.1.4 од овде.

Исто така, за повеќето curубопитни, ако сакате точно да го видите изворниот код (во C ++) кој е коригиран, можете да погледнете во се разликува кои се прикачени и во Launchpad (во делот Достапни разлики).

Се надеваме дека написот е корисен и што ажурирате што е можно поскоро до најновата стабилна верзија на LibreOffice, ако користите некоја од погодените верзии на Ubuntu, Arch Linux или Debian. Во спротивно, напаѓачот може да ве присили да користите специјално изработена RTF-датотека и да предизвика пад на системот, дури и без да сфатите.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.