Како да инсталирате Mesa видео драјвери на Ubuntu 18.04 LTS?

графички-драјвери-табела

Претходно веќе ги споделивме со вас методите за инсталирање Приватни возачи на Nvidia како и Сопственици на AMD во нашиот систем, добро давреме е време да ги инсталирате бесплатните драјвери.

За разлика од возачите на Nvidia или Amd gpu pro, Возачите на Mesa се двигатели со отворен извор кои работат на скоро секоја видео картичка. Mesa е графичка библиотека која обезбедува општа имплементација на OpenGL за рендерирање на XNUMXД графики на повеќе платформи.

На маса

Проектот на Меса започна како имплементација од отворен извор на спецификацијата OpenGL (систем за рендерирање на интерактивна 3Д графика). Низ годините, проектот растеше за да имплементира повеќе графички API, вклучувајќи ги OpenGL ES (верзии 1, 2, 3), OpenCL, OpenMAX, VDPAU, VA API, XvMC и Vulkan.

Разновидни двигатели на уреди овозможуваат да се користат библиотеките Mesa во многу различни средини, од емулација на софтвер до целосно забрзување на хардверот за модерните графички процесори.

Mesa спроведува слој за превод независен од продавачот помеѓу графички API како што е OpenGL и графичките драјвери во јадрото на оперативниот систем.

Покрај 3D апликациите, како што се игрите, графичките сервери користат повици OpenGL / EGL за да ја произведат сликата на екранот, затоа, целата графика (во оние имплементации што се поддржани од оваа библиотека) обично поминува низ Mesa.

Поддржаната верзија на различните графички API зависи од возачот, бидејќи секој има своја имплементација и затоа има своја поддржана верзија.

Ова се случува особено кога возачот не е развиен со Gallium3D (каде возачите споделуваат код што има тенденција да ја хомогенизира поддржаната верзија).

Исто така, фактот дека графичките драјвери на Mesa се со отворен код и имаат поопшта имплементација, не значи дека се лоши.

Напротив, многупати употребата на овие двигатели има тенденција да даде супериорна изведба на употребата на приватните двигатели на различните графички картички.

Ова главно се должи на фактот дека приватните двигатели се или застарени и не се поддржани или затоа што програмерите обично не ги ослободуваат или ги вклучуваат најновите технологии во нивните двигатели.

Како да инсталирате драјвери за графика Mesa на Ubuntu 18.04 LTS и деривати?

Мајчин Ubuntu 18.04 како и системите што произлегуваат од ова понудете инсталација на драјвери за слободен извор Mesa автоматски.

Ова се случува во случај да изберат инсталација, без да го изберат полето за избор за инсталација на софтвер од трети страни.

Иако ние исто така имаме можност да ги тестираме перформансите на овие во нашиот систем, како и инсталирање на најновата верзија на овие.

Возачите може да се најдат во официјалните складишта на Убунту, но како што знаете, не секогаш најактуелните верзии се ставаат веднаш во нив.

За оваа ние ќе користиме складиште на трети страни, само треба да отвориме терминал Ctrl + Alt + T и ќе го додадеме складиштето со:

sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-x-swat/updates

Сега ќе ја ажурираме нашата листа на пакети и складишта со:

sudo apt-get update

Y конечно, можеме да ги инсталираме драјверите со:

sudo apt-get dist-upgrade

По завршувањето на процесот на инсталација тие ќе мора да го рестартираат својот систем за да се осигурате дека промените се зачувани и ќе ја започнете вашата корисничка сесија со нив.

Откако ќе се вратите во системот, можете да ја проверите верзијата на MESA што ја користите со извршување на оваа команда во терминалот:

glxinfo | grep "OpenGL versión"

Со кои ќе добијат информации за тоа на екранот.

Од овој момент тие ќе ги имаат известувањата за новите верзии, како и пораките за да ги инсталираат во системот.

Како да ги деинсталирате драјверите за графички Mesa во Ubuntu 18.04 LTS и дериватите?

Ако сакате да ги отстраните овие двигатели од вашиот систем, само извршете ја следнава команда во терминалот:

sudo ppa-purge ppa:ubuntu-x-swat/updates --auto-remove

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   derschattenmann dijo

  SHYCD
  општество на хакери и крекери од сликари
  оддел за соријано во Уругвај
  инстаграм лидего

 2.   Алекс dijo

  Нема да ми дозволи да го деинсталирам, го добивам ова:
  sudo: ppa-purge: командата не е пронајдена