Како да инсталирате MAME емулатор на Ubuntu

МАМЕ емулатор во Убунту

Ако, како мене, сте играле класични аркадни машини од 80-тите-90-тите, сигурно го познавате емулаторот MAME. Тоа се акронимите на Емулатор за повеќе аркадни машини и емулаторот ни овозможува да ги играме оние наслови што толку многу ни се допаднаа практично на кој било уред. Како би можело да биде поинаку, тој е достапен и за Ubuntu и неговата инсталација е лесна како да пишувате некои команди и да извршувате некои проверки. Се разбира, препорачувам трпеливост затоа што секогаш можеме да оставиме нешто да сториме и можеме да се најдеме со непријатното изненадување што не ја гледаме сликата што ја предводи оваа статија. Подолу ги објаснуваме чекорите што треба да се следат за да се играјте МАМЕ игри на вашиот компјутер со Ubuntu.

Како да инсталирате MAME на Ubuntu

Најважниот дел од процесот е да имате некои игри или РОМС дека знаеме дека тие работат. Да се ​​има таков што работи е доволно, но секогаш може да има некомпатибилност со BIOS-от и ако веруваме во игра и се покаже дека не работи, ќе полудиме обидувајќи се да го решиме проблемот. Затоа, најдобро е да ставите неколку игри на маршрутата што ќе ги видите подоцна. Еве ги чекорите што треба да ги следите за да инсталирате и извршите MAME на Ubuntu:

 1. Како и секогаш во овие случаи, особено ако сакаме да добиваме идни ажурирања на пакетот, ќе го инсталираме складиштето SDLMAME (повеќе информации) со отворање терминал и внесување:
sudo add-apt-repository ppa:c.falco/mame
 1. Следно, ги ажурираме складиштата со командата:
sudo apt-get update
 1. Сега го инсталираме емулаторот:
sudo apt-get install mame

Може да го инсталирате и пакетот mame-tools, но јас го немам инсталирано и немам проблем.

 1. Сега треба да го стартуваме емулаторот (ќе даде грешка) и да провериме дали папката «mame» е креирана во нашата лична папка. Ако не е така, ние го создаваме со командата:
mkdir -p ~/mame/roms
 1. Внатре во таа папка треба да ги ставиме игрите, па ги додаваме РОМ-овите.
 2. Конечно, го отвораме MAME и проверуваме дали работи.

Некои игри можеби не работат, затоа секогаш препорачувам да пребарувате на Интернет за „сите маме биоа“, што ќе ни овозможи да најдеме пакет кој има многу БИОС-от потребни за повеќето игри да работат. Преземениот пакет треба да се декомпресира и внатре ќе има многу компресирани датотеки што ќе мора да ги ставиме, без декомпресирање, во истата папка «роми» каде што ги ставаме игрите.

Дали сте го пробале? Не двоумете се да оставите во коментарите ако сте го сториле тоа и како поминало. Секако, бидете внимателни со компјутерските копчиња


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

15 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Дејвид портела dijo

  Драга, има грешка во чекор 2, каде што пишува

  Ажурирање на инсталацијата $ sudo apt-get

  треба да се каже

  $ sudo apt-добие ажурирање

  1.    Пабло Апарисио dijo

   Нели, благодарам за поентата. Поправено.

   Честитка.

 2.   Pepito dijo

  Здраво, што е со Ubuntu 15.10 и иднината 16.04? Бидејќи складиштето нема Mame компајлирано за тие верзии. Благодарам

  1.    Пабло Апарисио dijo

   Јас го тестирав на Ubuntu 15.10 (тој скриншот е мој) и работи.

   Честитка.

   1.    хбења dijo

    Здраво, имам Ubuntu 15.10 и не ги инсталира доделените складишта кога се дава ажурирање apt-get…, јас сепак го инсталирав, но не работи.
    Грешката што се појавува при вчитувањето на ромот е следнава: «на избраната игра недостасува една или повеќе потребни ром или chd слики», можете ли да ми помогнете? Благодарам многу

 3.   Belial dijo

  Јас го инсталирав, но ништо не излегува. Ја коригирав грешката што ја истакна колегата, но не гледам никаде што може да се изврши MAME…. какви било идеи ??? затоа што во прелистувачот не излегува ... како можам да го извршам? каде е ?? дали е инсталиран ??

  1.    Пабло Апарисио dijo

   Здраво, белија. Во Убунту, се појавува како и секоја друга апликација. Никогаш не ми се случило да инсталирам нешто и да не се појави ако не ја рестартирам сесијата или компјутерот. Обидете се да видите. Дали сте сигурни дека е инсталиран?

   Честитка.

 4.   Хозе Мигел Гил Перез dijo

  Сега доаѓа со стандарден ui што е окстија. Иако препорачувам да го составиме и прилагодувам на твојот процесор, разликата е брутална. Па, и неколку измени во mame.ini го прават тоа подобро отколку во Виндоус.

 5.   Белијал Шпанија dijo

  Јас веќе успеав да го инсталирам, но сега мојот проблем е што не можам да ја најдам папката за инсталација за да ги ставам ромите. Во теорија ми кажува дека е на патот USR / ИГРИ / МАМЕ. но кога ќе ја отворам папката Игри внатре во Usr нема папка Маме. Се обидов да ја визуализирам папката Игри со скриените датотеки, но таа не е таму, има само маме извршна any .. имате некои предлози?

  Ви благодарам

 6.   Белијал Шпанија dijo

  Добро, веќе најдов XDD uff, сè уште не разјаснувам со директориумите во Убунту ... жал за непријатностите.

  1.    Пабло Апарисио dijo

   Кога ќе ја отворите прв пат, треба да ја создаде папката „маме“ во вашата лична папка (дома). Ако не, вие го создавате рачно. Внатре мора да биде папката «roms» и таму мора да ги ставите игрите. Вреди да се стави неколку, бидејќи некои може да не работат. Всушност, имав двајца за тестирање и само еден работеше.

   Честитка.

 7.   Вилијам dijo

  Здраво, твојот пост не работи и јас направив сè и ништо не се случува, ме прашува за chd и ги ставам ромите и ништо не се случува

 8.   noobsaibot73 dijo

  Здраво на сите,

  Не мора да ја креира папката «ROMS» во вашата лична папка, стандардно, ја создава во usr> local> share> games> mame> roms, можете да ја проверите.
  Извршното е инсталирано во usr> игри> маме
  Можете да креирате запис во фрлачот, дури и со прилагодена икона, тоа е многу лесно.

 9.   Гиilleермо Карлос dijo

  Многу кратко и добро, навистина ми се допаѓа објаснувањето за оваа инсталација. Благодарам многу. и дали можете да објасните како да инсталирате retropie и како да ја конфигурирате .-
  Благодарам однапред.

 10.   alexb3d dijo

  Инсталирајте QMC2, тој е дефинитивен фронт и е природен за Linux, развојот е малку запрен, но работи прекрасно.