Како да инсталирате Ubuntu на нашиот терминал за Android

икони за ubuntu-мрежа

Првите телефони со Ubuntu Phone денес конечно ќе биде реалност, но токму затоа што многумина од нас штотуку пристигнаа нема да имаме уред што работи со оперативниот систем стандардно како оние презентирани денес. Сепак, она што можеме да го сториме се додека имаме компатибилен терминал за Android е инсталирајте ROM на системот во нив.

Со овој водич што ќе ви го понудиме денес ќе можете инсталирајте го Ubuntu Phone на вашиот Андроид, но пред да го сториме тоа препорачуваме неколку работи: Консултирајте се со списокот на официјално поддржани уредина уреди поддржани од заедницата, следете ги чекорите што ќе ви ги укажеме добро, имате резервни копии од сè и бидете јасни за тоа што правите.

Прво на сите, треба да биде јасно дека водичот што ќе ви го дадеме е дизајниран специјално за инсталирање на ROM-от уреди кои имаат официјална поддршка. Ако немате еден од тие уреди, соодветниот водич за тоа треба да се појави во списокот на терминали што се поддржани од заедницата.

Друга работа што треба да ја знаете е дека инсталирањето на Ubuntu Phone ќе повлече загуба на податоци од вашиот терминал, но за тоа подоцна ќе ви ги дадеме алатките за правење резервни копии на сè што имате во терминалот користејќи команди АДБ.

Подгответе ја работната површина

Пред сè, треба да се осигураме дека го имаме активирано складиштето Универзум, бидејќи пакетот што ќе треба да го инсталираме е содржан во него. Откако ќе го сториме тоа, прво ќе мораме додадете ја Ubuntu SDK PPA. Отвораме терминал и го додаваме следново:

sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-sdk-team/ppa

Тогаш ние ја ажурираме листата на складишта:

sudo apt-get update

Следното што треба да направиме е инсталирајте го пакетот ubuntu-device-flash. За да го направите ова во терминал, ја извршуваме оваа команда:

sudo apt-get install ubuntu-device-flash

За да знаеме подобро што можеме да направиме со овој пакет, секогаш можеме одете на страницата за маж, со внесување на следново во терминалот:

man ubuntu-device-flash

Следното е инсталирајте го пакетот phablet-tools. За ова, повторно прибегнуваме кон терминалот:

sudo apt-get install phablet-tools

Можеме да добиеме вклучена листа на алатки во него со оваа команда:

dpkg -L phablet-tools | grep bin

Можеме да добиеме алатка помош од овој пакет со модификаторот -h, на пример:

phablet-config -h
usage: phablet-config [-h] [-s SERIAL] ...
Set up different configuration options on a device
[...]

Размислувања за АДБ и Fastboot

При инсталирање на пакетот ubuntu-device-flash се додаваат две алатки што ќе го користиме многу во овој водич: АДБ и Fastboot. АДБ е мост помеѓу терминалот и компјутерот што ни овозможува да дејствуваме преку него преку терминал кога е целосно стартуван, а Fastboot нуди USB-врска кога уредот се стартува од bootloader.

препорачуваме разгледајте ги страниците за помош од овие два елементи користејќи ги овие две команди за да дознаете што е можно повеќе:

adb help 2>&1 | less
fastboot help 2>&1 | less

Зачувуваме бекап на Андроид

АДБ

Ова може да се направи на два начина: Ако веќе го имате bootloader отклучен и а сопствено закрепнување инсталирано, секогаш можете да направите резервна копија преку обновување што подоцна можеше да го вратиш на ист начин. Ако немате инсталирано алатка за враќање, прво ќе мора да отидете во „Поставки за Android“ за да го активирате режимот за развој.

За ова и ако никогаш не сте го сториле тоа, ќе морате одете на дел За телефонот и притиснете го бројот на градење постојано додека порака слична на !! честитки !! Веќе сте развивач!. Тогаш ќе се појават опциите за развој и таму можете да го активирате режимот за дебагирање преку USB.

Кога ќе го активирате, можете поврзете се преку USB кабел тоа ќе ни помогне да го изградиме мостот АДБ. Можете да проверите дали врската е успешна користејќи команда во терминалот што треба да врати вакво нешто:

adb devices
List of devices attached
025d138e2f521413 device

Откако ќе го сториме ова, тогаш можеме да продолжиме кон зачувајте резервна копија на нашата работна површина од сè што е вклучено во нашиот Андроид терминал, што потоа можеме да го искористиме за да го вратиме нашиот терминал во случај Ubuntu Phone да не убеди. Тука имате метод за враќање на Андроид обезбедени од Canonical, но сепак ќе се обидеме да му посветиме уште еден водич подоцна.

За да создадеме резервна копија, мораме извршете ја следнава команда Во терминалот:

adb backup -apk -shared -all

А. порака бидејќи резервната копија ќе се создаде на нашиот телефон и ќе не праша дали сакаме да го одобриме. Ние велиме да.

Отклучување на подигнувачот

bootloader

За да инсталирате кој било ROM, или овој од Ubuntu или обичен од Android како CyanogenMod, е оваа ставка треба да се отклучи. За да го направите ова од терминалот, прво треба да го рестартираме уредот во bootloader. За ова ја користиме следнава команда:

adb reboot bootloader

Willе знаеме дека сме во bootloader кога ќе видиме слика на а андроид легнат на грб со отворен предниот панел. По ова, повторно проверуваме дали уредот е добро поврзан и ако сè оди добро, треба да видиме ваков излез:

fastboot devices
025d138e2f521413 fastboot

Следното нешто е да се користи a команда за отклучување на bootloader само по себе:

sudo fastboot oem unlock

Seeе видиме екран на услови и услови што мора да прифатиме да ги продолжиме. Важно е да се знае дека ако го отклучиме bootloader ќе ја изгубиме гаранцијата за телефонот. По ова повторно ќе се рестартираме во Андроид, ќе ги изгубиме нашите податоци и ќе мора да ги внесеме минималните информации за да се заврши првото подигање, бидејќи кога ќе го инсталираме Убунту, сите тие податоци повторно ќе бидат изгубени.

Инсталирање на телефонот на Ubuntu

допир на убунту

За да го инсталираме телефонот на Ubuntu, прво ќе мораме исклучете го уредот. Откако ќе го сториме тоа, ќе треба да се рестартираме со притискање на точна комбинација на копчиња да го направи тоа во режим fastboot. Бидејќи го користиме методот за официјално поддржани уреди, можеме да се вратиме на водич објавен од Google да го сториме тоа на вистински начин.

Следното нешто е да го инсталирате ROM-от, за тоа што треба изберете канал. Под претпоставка дека, на пример, користиме Nexus 7 за инсталација, можеме да го користиме каналот развие. За ова ќе треба да ја внесеме командата во терминалот ubuntu-device-flash, а резултатот што ќе треба да го добиеме ќе биде нешто како ова:

ubuntu-device-flash --channel=devel --bootstrap
2014/04/16 10:19:26 Device is |flo|
2014/04/16 10:19:27 Flashing version 296 from devel channel and server https://system-image.ubuntu.com to device flo
2014/04/16 10:19:27 ubuntu-touch/trusty is a channel alias to devel

[...]

Што се однесува до тоа кој канал да се избере, Каноникал објави а водич за избор на канали според нашиот уред, бидејќи тоа е начинот на кој треба да ги идентификуваме сликите. Овој водич може да се консултира преку Веб-страница за развивачи на Ubuntu.

Кога ќе заврши инсталацијата, телефонот ќе се рестартира и пред да направите нешто, мора да почекате рестартирањето е завршено. Во повеќето случаи, не е потребна никаква интеракција со корисникот и забележуваме дека може да потрае неколку минути. Што се однесува до ажурирањата на системот, известувањата за нивната достапност треба да пристигнат автоматски.

И досега нашиот водич за инсталирање на Ubuntu Phone на телефон со Android. Ја користиме оваа можност да нагласиме дека со овој метод на инсталација ние ќе го отстраниме ROM-от на Android целосно; тоа не е двоен багажник. За да извршиме инсталација со двојно подигање, ќе развиеме друг водич што исто така ќе го објавиме во Убулог.

до добиете проширени информации Во врска со инсталацијата на системот, можете да одите на водич објавен од Canonical.


22 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   фандроид dijo

  Последната инструкција мислам дека не е точна: субунту-уред-блиц-канал = развивам-чиста лента

  1.    Серхио Агудо dijo

   Сега го коригирав, благодарам за внесувањето.

   Честитки!

 2.   Мигел Ангел dijo

  Може ли да се инсталира на галаксија нота 2? Благодарам

 3.   marco antonio dijo

  колку е стабилен телефонот ubuntu сега? ги имате основните апликации како whatsaap? лице?

 4.   Фернандо dijo

  терминалот не го открива уредот што го правам во тој случај)

 5.   Луис Армандо dijo

  што би се случило ако го инсталирам на lg l5x оптимус бидејќи не се појавува во списокот со телефони

 6.   Исус Гонзалес dijo

  здраво што ќе се случи ако го инсталирам на htc wish 510 што го нема на списокот

 7.   КИКЕ МТЗ dijo

  Е, дали некој знае дали може да го инсталира на мојот iPhone 4S ?? ВО ТЕОРИЈА ТРЕБА ДА РАБОТИ ПОРАДИ ДВА ОСТАНУВАЈТЕ ЈА УНИКС-ОСНОСТА, АЛИ СМЕТАМ ПОП, НЕШТО НЕ СЕ ВО СПИСОКОТ:

  БЛАГОДАРНОСТ

 8.   Жозе dijo

  Дали би работело на bq aquaris e4?

 9.   едгарт dijo

  Здраво, дали може да ми кажете дали можам да го инсталирам на hdc evo 4g cdma

 10.   Ангел.оро dijo

  Дали некој знае дали поддржува gapps?

 11.   јакокста dijo

  можете во еден поп коктел со еден допир (4.5
  )

 12.   родриго спада dijo

  Здраво, моето прашање е кој од Samsung Galaxy работи.
  Имам Samsung galaxy s3 mini I8190L, има 1GB рам и 5 внатрешна меморија.
  Овој оперативен систем ќе дојде со обновување како андроидите.
  Сакам да го тестирам на овој мобилен телефон и кој тврди дека е првиот С3 мини во светот со нивниот систем.
  Побарајте ги општите карактеристики за да ме направите Ром, ве молам.
  Сакам да ги персонализирам мобилните телефони.
  Ви благодарам многу однапред и го чекам вашиот одговор со целосниот водич за инсталација.
  Чао, со среќа !!!!

 13.   esteban dijo

  командата не ме составува

 14.   esteban dijo

  командата sudo apt-get install ubuntu-device-flash

 15.   Стивен Галарца dijo

  Добро попладне Може да се инсталира на мото g 2013 година

 16.   Диего dijo

  Може да се инсталира на Sony Xperiast21a

 17.   емилио валенсија dijo

  Може ли телефонот на Ubuntu да се инсталира на S3 Mini?

 18.   Алејн Куерво Равело dijo

  Може да инсталирам Ubuntu на мојот мобилен Huawei Ascend Y221

 19.   Мануел Рамирез dijo

  Може да инсталирам Ubuntu на мојот SAMSUNG SMARTPHONE GALAXY GRAND PRIME PLUS, дали тоа ќе биде поддржано од заедницата или канонско

 20.   јеро dijo

  добро попладне, дали некој знае кога е добро што треба да го сменам таблетот (леново јога плус 3) во ubuntu? секој пат кога ќе се обидам да дојдам до root, ќе престане да реагира со давање на рестартирач на буквитеми за ADB ако ми помогнат како родител, многу е подобро затоа што го филтрира целото размножување од страна на децата, и тие учат повеќе работи, ја изговараат непријатноста и благодарам многу однапред

 21.   Валтер Лакуадра dijo

  Добра вечер може да се тестира на Caterpillar S60 осум-јадрен Snapdragon 617, 3 GB рам