Како да креирате виртуелни машини во работната станица VMWare 11

работна станица vmware ubuntu

Неодамна ги видовме чекорите потребни за инсталирање Работна станица VMWare 11 на Ubuntu 14.10, и откако овој процес ќе заврши, следува дека е во можност да започнете да го користите. Нешто што не е премногу комплицирано, иако всушност бара да се знаат неколку чекори за да се осигура дека крајниот резултат ќе биде како што се очекуваше, односно можеме да имаме виртуелни сликиразлични оперативни системи што работат на нашите компјутери.

Во овој пост ќе покажеме како да креирате виртуелна машина во работната станица VMware 11, нешто што би било логично продолжение на претходниот пост во кој завршивме со инсталацијата. Сега, кога го имаме во нашиот тим, тогаш, едноставно, треба да го започнеме од цртичката на Убунту, за што само пишуваме „вмвер“ во полето за текст на пребарувачот што ни го нуди алатката за пребарување Канонско.

Еднаш VMware Workstation започна, одиме на јазичето „Дома“ и кликнуваме на копчето „Креирај нова виртуелна машина“, по што ќе имаме можност да го користиме волшебникот (кој ќе ги препорача наједноставните чекори за нашата намена) со избирање на „препорачаните“ опции. Во случај да знаеме многу добро што правиме, секогаш имаме можност да ја користиме опцијата означена како „напредна“, иако ова би требало да биде упатство за оние на кои им е потребна помош, па затоа ќе продолжиме со препорачаното.

Избираме „Типично“ да кажам VMware дека ни треба виртуелна машина без премногу напредни спецификации, туку нешто основно и да ја спроведеме што е можно побрзо. Ние кликнуваме на „Следно“ и следното што ќе ни треба е наведете патека до ISO-сликата што ќе го користиме како основа за нашата задача, затоа посочуваме која е датотеката (што генерално одговара на ЦД во живо од нашето омилено дистрибуција или кое сакаме да го тестираме.

Повторно кликнуваме на „Следно“ и сега ќе го избереме гостинскиот оперативен систем, што е во нашиот случај Linux, бидејќи јас одлучив користете Linux Mint ISO. Уште еден клик на „Следно“, сега да се однесе на екранот каде што ја утврдуваме локацијата на датотеката што ја содржи нашата виртуелна машина, и името што ќе го има. Кој може да биде оној што ни паѓа на памет, а во мојот случај го ставив „Linux-Mint-17“.

Ние кликнуваме на „Следно“ и тука доаѓа важен чекор оттогаш ние го специфицираме хардверот што ќе го има нашата виртуелна машина, нешто за што ќе треба да кликнеме „Прилагодете го хардверот“. Usе го имаме пред нас прозорецот на „Поставки за виртуелна машина“ во кои можеме да посочиме колку процесори ќе имаме на располагање, колку RAM меморија, видот на мрежниот адаптер, графичката картичка и звучната картичка, типот на екранот и други.

Ние кликнуваме на „Затвори“ и -после проверка на полето за избор веднаш до „Автоматско вклучување на оваа виртуелна машина по создавањето“- mk „Заврши“, и ние веќе ќе ја создадеме нашата виртуелна машина во работната станица VMware. Сега можеме да започнеме да го тестираме, искористувајќи го фактот што со само посочените чекори утврдивме дека сликата започнува автоматски откако ќе се создаде.

Како што можеме да видиме, чекорите се малку и многу едноставни, и како во сите случаи ќе има и такви кои ја претпочитаат оваа алатка виртуелизација или оние кои се одлучуваат за други како што се VirtualBox, Parallels (се плаќа) или QUEMU меѓу другите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Карлос dijo

  Не можам да го отворам / dev / vmmon: Датотеката или директориумот не постојат.
  Ве молиме, проверете дали е вчитан модулот за јадра, vmmon.

  Како можам да го решам ова? Поздрав и благодарност