Како да се надгради на Linux Mint 19.3: некои пакети треба да се инсталираат рачно

Надградете на Linux Mint 19.3

Пред неколку моменти, Климент Лефвр и неговиот тим тие започнаа Linux Mint 19.3, новата верзија што пристигнува со кодно име Трисија. Првично, не доаѓа со премногу забележителни новости, но, како Ubuntu 19.10 со најновата верзија на GNOME, воведува внатрешни подобрувања што ќе направат сè да работи и да изгледа подобро. Корисниците на неофицијалниот вкус на нане на Ubuntu сега имаат две опции: надградба или инсталирање од нула.

Во оваа статија ќе ви покажеме како да надградите од Тина (19.2) во Триција (19.3). Во теорија, овој систем е валиден за поставување од кое било v19 (19.0, 19.1 или 19.2), или така ни ветуваат од официјалниот водич. За корисниците на постара верзија, јас би препорачал да направат чиста инсталација или да создадете USB со Linux Mint 19.3 и, во типот на инсталација, изберете ја опцијата „Ажурирај“. Овде објаснуваме како да го сториме тоа од специјално дизајнираната опција од поддржаната верзија.

Надградете се на Linux Mint 19.3 од кој било друг v19

 1. Ние создаваме резервни копии. Може да се користи менување на времето.
 2. Ние го деактивираме чуварот на екранот.
 3. Ја стартуваме алатката за ажурирање и ги применуваме сите ажурирања што чекаат.
 4. Го отвораме менаџерот за ажурирање.
 5. Во „Уреди“, избираме „Ажурирај до„ Linux Mint 19.3 Tricia “»
 6. Ние ги следиме упатствата што се појавуваат на екранот.
 7. Ако нè прашате дали да ги чуваме или заменуваме конфигурациските датотеки, ќе избереме да ги замениш.
 8. За инсталацијата да биде како што доаѓа во Tricia, треба да направите опционален чекор: инсталирајте Celluloid, Gnote, Drawing и neofetch, нешто што можеме да го направиме со следнава команда:
sudo apt install celluloid gnote drawing neofetch
 1. Конечно, го рестартираме оперативниот систем.

Како што споменавме во написот за изданието Linux Mint 19.3 Tricia, новата верзија пристигнува со некои нови пакети и некои отстранети, како ГИМП што заминува за да може да дојде Цртежот (не гледам дека имаат многу врска со тоа, но Лефевр го спомнува така). Тоа е причината зошто, ако сакаме да ажурираме и да имаме сè што носи Tricia, мора да ги инсталираме овие нови пакети.

Дали веќе ажуриравте? Како работи Linux Mint 19.3 Tricia?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

10 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Марио Анаја dijo

  Sorryал ми е што не се согласувам.
  Побарајте ги имињата на програмите што ги именуваат во статијата и се инсталирани стандардно.
  Користам Linux Mint Tricia 19.3

  Само побарајте го во менито Linux Mint.

  1.    Паблинукс dijo

   Здраво, Марио: се појавува ажурирање? Ако ми потврдите, го модифицирам текстот велејќи дека тоа е веројатно потребно, не уверувајќи го. Информациите што ги добив од официјалното упатство.

   Честитка.

   1.    Logan dijo

    Треба да се инсталираат рачно само ако се деинсталирани програмите што ги заменуваат.

    _ Поздрав

 2.   Даниел dijo

  Досега работи многу добро, ми се допадна целулоидниот плеер, покрај иконата за стартување и исклучување на системот, многу повеќе полиран. Дава многу убаво и флуидно чувство. Поздрав и благодарност за советите.

 3.   Марио Анаја dijo

  Се извинувам, завршувам со препрочитување на статијата и ти зборуваш за ажурирање на системот од Linux Mint систем во Mint 19.3, без да направам чиста инсталација и таму разбирам дека ова упатство е релевантно

  Во мојот случај, јас направив чиста инсталација од нула (мојот лаптоп) го заслужуваше тоа и ОС многу повеќе и се појавуваат 4-те наведени пакети

  Се извинувам, читајќи разбрав нешто поразлично. И, ако тонот ми звучеше врвно, уште повеќе извинувања.

  Како и да е, користев LM Mate 19.2 и отидов во LM Cinamon и ја чувствувам оваа последна верзија поудобна за мене, зошто не знам.

  Продолжете со вашата одлична работа, јас учам нешто ново секој ден во овој нов оперативен систем за мене нешто повеќе од 1 година.

  1.    Паблинукс dijo

   Тивко и благодарам

   Честитка.

 4.   Хуан Мануел Магана dijo

  Само што го оставив Виндоус на мојата тетратка што ја имам подолго време, инсталирав ЛМ цимет и забележав голема разлика, особено во флуидноста, сигурно ќе го користам уште долго.

 5.   Хорхе Луис Круз dijo

  Во канцеларијата секогаш користам прозорци, навистина ми се допаѓа Windows 7, не ми се допаѓа многу Виндоус 10, но мора да го ажурирам, сето ова во мојот работен центар, но креирав партиција за да инсталирам Linux Mint и да ги работам и двата системи.

  Како и да е, имам 0.00% искуство во светот на linux, но морам да кажам, гледајќи, читајќи, ја направив инсталацијата и навистина ми се допадна Linux нане, како и сè ново, треба да започнете да откривате како работи, тоа е шарм, Значи, во канцеларија ќе користам прозорци, но во мојот стар скут ќе користам линекс нане, иако сакам да ги користам Зорин, Депен (мислам дека така е напишано) и други што се алтернативи на прозорците.

  Поздрав.

 6.   Мигел Фернандез dijo

  Здраво на сите, јас само ажурирав од Mint 19.2 на 19.3 и сè е совршено освен што етернет-врската престана да работи, пишува „кабелот е исклучен“ дали некој знае нешто?

 7.   Мартин dijo

  здраво сите не го отвораат менаџерот за ажурирање на нане Теса 19.01