Како да го надградите Linux Mint 18 Sylvia во Linux Mint 19 Tara?

Надградете го Linux Mint

Пред неколку дена беше споделено специјалното издание на новата верзија на Linux Mint 19 Тара која носи со себе нови карактеристики и доста поправени грешки во секој нејзин различен вкус на оваа дистрибуција добиена од Убунту.

За повеќето корисници оваа дистрибуција е нормална преземете ја новата верзија и извршете нова чиста инсталацијано тоа не е единствениот метод за добивање на оваа нова верзија.

Затоа денес ние ќе споделиме со вас едноставен метод за надградба од Linux Mint 18 Sylvia до Linux Mint 19 Tara, Овој водич е особено насочен кон почетниците.

Важно е да се спомене дека оваа надградба важи само за корисници на Linux Mint со цимет, XFCE или Mate бидејќи во оваа нова верзија на Linux Mint 19 беше елиминирана поддршката за работната околина KDE.

Значи, ако сте корисник на овој вкус на дистрибуција, нема да можете да ја натерате верзијата да скокне од овој метод. Единственото нешто што можете да направите е да извршите чиста инсталација и да ја инсталирате работната околина KDE.

Ажурирајте го Linux Mint до неговата најнова стабилна верзија

Ажурирањето од Linux Mint 18 Sylvia до Linux Mint 19 Tara неодамна беше објавено Според зборовите на водачот на проектот, тој не препорачува на сите да направат скок на оваа верзија.

Ова се должи на прво место за оние кои сè уште користат Linux Mint 17 се поддржани до следната година, како и Корисници на Linux Mint 18 кои имаат директна поддршка до 2021 година.

Другата причина за препораката е што ова издание на ажурирањето се препорачува за сите оние корисници кои сакаат да ги знаат новите карактеристики.

„Можеби сакате да ја надградите на Linux Mint 19 затоа што некоја грешка е поправена или сакате да добиете некои од новите функции.

Во двата случаи, треба да знаете зошто ажурирате. Ние сме толку возбудени за Linux Mint 19, ажурирањето слепо со извршување на најновата верзија нема многу смисла “, рече Климент Лефевр.

Оваа нова верзија на дистрибуцијата Се базира на најновата верзија на Ubuntu LTS која е 18.04, со што ќе има 5 години поддршка, што ќе трае до 2023 година.

Со извршување на овој процес ќе ги добиеме новите карактеристики вклучени во оваа нова верзија на Linux Mint, меѓу кои можеме да истакнеме тотално „нова“ апликација за создавање резервни копии на системот наречен Timeshift.

Процес за надградба на Linux Mint 19

Linux-нане-работна површина

За да започнете со овој процес на ажурирање многу се препорачува да направите резервна копија од сите ваши важни документи, бидејќи ако имате какви било проблеми со процесот на ажурирање, можете да сметате на безбедноста на вашите документи.

Сега ние мора да отвориме терминал со Ctrl + Alt + T и ќе продолжиме со ажурирање на потребните пакети и зависности:

sudo apt-get update

sudo apt-get upgrade

Сега ние ќе продолжиме да заменуваме некои редови во нашата датотека / Etc / apt / sources.list, ние треба да ја извршиме само следнава команда:

sudo sed -i 's/sylvia/tara/g' /etc/apt/sources.list

sudo sed -i 's/sylvia/tara/g' /etc/apt/sources.list.d/official-package-repositories.list

Пред ова, можам да дадам препорака за отстранување на сите складишта што сте ги додале, ова е со цел да се избегнат можни проблеми со зависности и да се изврши ажурирање на најчист начин.

Можете да користите апликација за да направите резервна копија на вашите складишта и по ажурирањето, да ги побарате новата верзија на Ubuntu.

Ние повторно правиме ажурирање на пакет и зависност со:

sudo apt-get update

sudo apt-get upgrade

Направено ова сега ние ќе продолжиме да го ажурираме нашиот систем со:

sudo apt-get dist-upgrade

Овој процес може да потрае малку време, па можете да го искористите тоа време за друга задача, само проверете дали вашиот компјутер останува поврзан на мрежата и не е суспендиран или исклучен за време на овој процес.

На крајот од преземањето и инсталирањето на потребните ажурирања продолжуваме да го рестартираме нашиот компјутер со:

sudo reboot

При рестартирање на системот, ова може да трае неколку минути, ажурирањето може да го провериме со следнава команда:

lsb_release -a

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

10 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Atонатан Грин dijo

  Ви благодариме, ажурирајте неодамна и без проблеми.

 2.   Рафа dijo

  Здраво, не можам да се најавам, ја добив грешката од 10 секунди, како можам да ја поправам?

 3.   Алекс Ксименез dijo

  Јас би сакал да знам дали е можно да се инсталира десктоп linux mint 19 mate на модел на катаима нетбук: EF10MI2 има 1.8 GB DDR3 рам, Intel celeron CPU N2805 64-битен процесор со 1.46 Ghz / 1MB, графички Intel Bay Trail, 10,5 Индиски LCD екран, резолуција од 1366 × 768, матична плоча: Соученик со компјутер напојуван со Intel, верзија на BIOS MPBYT10A.17A.0030.2014.0906.1259 од 09 година. Според командата lspci, ова е хардвер инсталиран на мојот компјутер: 06: 2014 Мост на домаќинот: Intel Corporation ValleyView SSA-CUnit (rev 00a)
  00: 02.0 VGA компатибилен контролер: Intel Corporation ValleyView Gen7 (rev 0a)
  00: 13.0 SATA контролер: Intel Corporation ValleyView 6-порта SATA AHCI контролер (rev 0a)
  00: 14.0 USB контролер: Intel Corporation ValleyView USB xHCI контролер на домаќинот (rev 0a)
  00: 1a.0 Контролор за криптирање: Intel Corporation ValleyView SEC (rev 0a)
  00: 1b.0 Аудио уред: Intel Corporation ValleyView аудио контролер со висока дефиниција (rev 0a)
  00: 1c.0 PCI мост: Intel Corporation ValleyView PCI Express Root Port (rev 0a)
  00: 1c.1 PCI мост: Intel Corporation ValleyView PCI Express Root Port (rev 0a)
  00: 1f.0 ISA мост: Единица за контрола на моќноста на Intel Corporation ValleyView (rev 0a)
  00: 1f.3 SMBus: Контролер на Intel Corporation ValleyView SMBus (rev 0a)
  01: 00.0 Мрежен контролер: Realtek Semiconductor Co., Ltd. Уред b723
  02: 00.0 Етернет контролер: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111 / 8168B PCI Express Gigabit Ethernet контролер (rev 06)
  … Или треба да се одлучам за Linux Linux mint xfce desktop Што мислите?

  1.    Марков dijo

   Само се обидувам да го сторам истото, но да инсталирам Mint20.
   Се прашувам дали си нашол решение, Алекс.

 4.   Ерис35 dijo

  Кога инсталирам, linux mint 19, во моментот на стартување на компјутерот е суспендиран и мора да го активирам за да го продолжам стартот

 5.   Слика на местоположбата на Марта Алварез dijo

  Hi

  Имам инсталирано linux mint 17.3 Rosa и оди добро .. но гледам дека важи до 2019 година и би сакал да поставам прашање, дали постои ризик од ажурирање до 18… преку терминалот? Или друг, ако чекам да се појави известување за ажурирање во менаџерот за ажурирање? Пред извесно време ажурирав нане за Linux преку менаџерот за ажурирање и не мина многу добро, не знам дали беше заради работата на Linux, но не заврши со работа и морав да го инсталирам чист. Ви благодарам.

  1.    Давид Нарањо dijo

   За овој тип скокови на верзии, најпрепорачана и здрава работа е чиста надградба.

 6.   Фелипе dijo

  Здраво,
  Се обидов да го ажурирам Linux Mint од 18.3 на 19 и по рестартирање за да ја завршам инсталацијата, ја добив следнава грешка:
  «Initctl: Не можам да се поврзам со Upstar: Не успеав да се поврзам на socket / com / ubuntu / upstart: Врската е одбиена
  синдаеммон: процесот не е пронајден
  мдм [2045]: Глиб-КРИТИЧНО: g_key_file_free: тврдење 'key_file! = NULL' не успеа "
  Може ли некој да ми помогне?

 7.   Иван Номбела Лопез dijo

  Здраво. И покрај предупредувањата, јас го надградив нане 18.3 KDE (почнувајќи од чиста инсталација) во нане 19 и се чини дека работи правилно. Како можам да кажам дали е целосно ажурирано или само очигледно? Кои функционалности ми недостигаат или кои специфични пакети не се ажурирани или можат да предизвикаат проблеми?

 8.   Noe dijo

  Одлично, вашата статија многу ми помогна, јас веќе ажурирав со методот опишан овде.