Како да се забрза стартувањето на Убунту

забрзување на системот

Минатата недела инсталирав машина за Linux Mint 19, дистрибуција која е базирана на Ubuntu 18.04 и има многу слични елементи. По неколку рестартирања, открив дека новата инсталација беше малку бавна, барем првично, траеше повеќе од две минути.

Ова може да биде нормално во одредени инсталации, но не ми се чинеше нормално со оглед на тоа што порано имав Windows 8 и ми требаше помалку од една минута да се вчита. Затоа решив погледнете ги поставките за да го забрзате стартувањето на Linux Mint 19. Подолу објаснувам како да ги извршите овие чекори и да го забрзате стартувањето на Ubuntu.Дел од проблемите со бавно стартување доаѓаат од процесите што ги прави Systemd по вчитувањето на системот. Овие процеси не ни се прикажуваат на екранот, така што не гледаме кој процес трае најдолго или оној што го забавува стартувањето на системот. Покрај тоа, Systemd запира одредени процеси ако тие зависат од други и тие сè уште не се завршени, па затоа понекогаш, процес од 10 секунди може да трае 60 ″ ако ви требаат повеќе процеси за вчитување.

За да знаеме кои процеси треба да ги вчита систем и анализа на времето на стартување, треба да отвориме терминал и да го напишеме следново:

sudo systemd-analyze blame

Тогаш Usе ни ги покаже на екранот сите услуги и секундите што трае секој процес. Ако сакаме таквите информации да не бидат прикажани на екранот, туку со датотека, тогаш треба да ја напишеме следнава команда:

systemd-analyze plot > /tmp/plot.svg

Ова ќе ни ги покаже истите информации, но во графичка датотека. Во секој случај, со двата методи ќе ги знаеме процесите што прават толку долго да се започне нашиот оперативен систем.

Сега кога ги лоциравме процесите кои траат најдолго, мора да пребаруваме на Интернет за она што е поврзано со системот на Убунту. Оние што не се поврзани или се издаваат, мора да ги отстраниме, тогаш можеме да ги отстраниме со следнава команда:

systemctl disable NOMBRE_DE_SERVICIO

Ако сакаме да ги активираме, треба само да ја повториме претходната команда и промена на зборот "оневозможи" во зборот "овозможи". Во инсталацијата на Linux Mint 19 што претходно ја споменав, го направив сето ова и сега стартувањето на системот не достигнува 60 Корисно не?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Даниел dijo

  Одлична помош, јас многу го ценам тоа, мојот лаптоп трае долго време и оваа информација ќе ми помогне да го подобрам стартувањето на системот. Поздрав и благодарност

 2.   Маноло dijo

  И, кој е проблемот кога процесите се повторуваат многу пати.
  8.175s NetworkManager-почекајте-онлајн.услуга
  2.493s dev-mapper-xubuntu \ x2d \ x2dvg \ x2droot.device
  1.642-ина. Услуга
  934ms dev-loop10.уред
  918ms dev-loop11.уред
  897ms systemd-journal-flush.сервис
  896ms dev-loop1.уред
  892ms dev-loop13.уред
  884ms dev-loop2.уред
  871ms dev-loop0.уред
  869ms dev-loop5.уред
  865ms dev-loop8.уред
  842ms dev-loop14.уред
  837ms dev-loop4.уред
  803ms dev-loop3.уред
  800ms dev-loop7.уред
  769ms dev-loop9.уред
  754ms dev-loop6.уред
  720ms dev-loop12.уред
  517мм мрежен-диспечер.сервис
  425ms udisks2.услуга
  363ms upower.услуга
  342ms NetworkManager.сервис
  линии 1-23… прескокнување
  8.175s NetworkManager-почекајте-онлајн.услуга
  2.493s dev-mapper-xubuntu \ x2d \ x2dvg \ x2droot.device
  1.642-ина. Услуга
  934ms dev-loop10.уред
  918ms dev-loop11.уред
  897ms systemd-journal-flush.сервис
  896ms dev-loop1.уред
  892ms dev-loop13.уред
  884ms dev-loop2.уред
  871ms dev-loop0.уред
  869ms dev-loop5.уред
  865ms dev-loop8.уред
  842ms dev-loop14.уред
  837ms dev-loop4.уред
  803ms dev-loop3.уред
  800ms dev-loop7.уред
  769ms dev-loop9.уред
  754ms dev-loop6.уред
  720ms dev-loop12.уред
  517мм мрежен-диспечер.сервис
  425ms udisks2.услуга
  363ms upower.услуга
  342ms NetworkManager.сервис
  325ms snap-organisate \ x2dmy \ x2dfiles-9.mount
  линии 1-24… прескокнување
  8.175s NetworkManager-почекајте-онлајн.услуга
  2.493s dev-mapper-xubuntu \ x2d \ x2dvg \ x2droot.device
  1.642-ина. Услуга
  934ms dev-loop10.уред
  918ms dev-loop11.уред
  897ms systemd-journal-flush.сервис
  896ms dev-loop1.уред
  892ms dev-loop13.уред
  884ms dev-loop2.уред
  871ms dev-loop0.уред
  869ms dev-loop5.уред
  865ms dev-loop8.уред
  842ms dev-loop14.уред
  837ms dev-loop4.уред
  803ms dev-loop3.уред
  800ms dev-loop7.уред
  769ms dev-loop9.уред
  754ms dev-loop6.уред
  720ms dev-loop12.уред
  517мм мрежен-диспечер.сервис
  425ms udisks2.услуга
  363ms upower.услуга
  342ms NetworkManager.сервис
  325ms snap-organisate \ x2dmy \ x2dfiles-9.mount
  322ms systemd-login.service
  линии 1-25… прескокнување
  8.175s NetworkManager-почекајте-онлајн.услуга
  2.493s dev-mapper-xubuntu \ x2d \ x2dvg \ x2droot.device
  1.642-ина. Услуга
  934ms dev-loop10.уред
  918ms dev-loop11.уред
  897ms systemd-journal-flush.сервис
  896ms dev-loop1.уред
  892ms dev-loop13.уред
  884ms dev-loop2.уред
  871ms dev-loop0.уред
  869ms dev-loop5.уред
  865ms dev-loop8.уред
  842ms dev-loop14.уред
  837ms dev-loop4.уред
  803ms dev-loop3.уред
  800ms dev-loop7.уред
  769ms dev-loop9.уред
  754ms dev-loop6.уред
  720ms dev-loop12.уред
  517мм мрежен-диспечер.сервис
  425ms udisks2.услуга
  363ms upower.услуга
  342ms NetworkManager.сервис
  325ms snap-organisate \ x2dmy \ x2dfiles-9.mount
  322ms systemd-login.service
  307ms snap-gnome \ x2dmahjongg-64.mount
  линии 1-26… прескокнување
  8.175s NetworkManager-почекајте-онлајн.услуга
  2.493s dev-mapper-xubuntu \ x2d \ x2dvg \ x2droot.device
  1.642-ина. Услуга
  934ms dev-loop10.уред
  918ms dev-loop11.уред
  897ms systemd-journal-flush.сервис
  896ms dev-loop1.уред
  892ms dev-loop13.уред
  884ms dev-loop2.уред
  871ms dev-loop0.уред
  869ms dev-loop5.уред
  865ms dev-loop8.уред
  842ms dev-loop14.уред
  837ms dev-loop4.уред
  803ms dev-loop3.уред
  800ms dev-loop7.уред
  769ms dev-loop9.уред
  754ms dev-loop6.уред
  720ms dev-loop12.уред
  517мм мрежен-диспечер.сервис
  425ms udisks2.услуга
  363ms upower.услуга
  342ms NetworkManager.сервис
  325ms snap-organisate \ x2dmy \ x2dfiles-9.mount
  322ms systemd-login.service
  307ms snap-gnome \ x2dmahjongg-64.mount
  304мс плимут-откажете-почекајте.услуга
  И продолжува ……… ..

 3.   Abаб dijo

  Инсталирајте POP Os 20.04 lts, ​​имам проблем што трае долго време да се стартува или подигнува, понекогаш го притискам копчето за напојување за да го исклучам компјутерот и повторно да се рестартирам, не знам зошто, можете да ме поддржите .