Каналот Ubuntu Touch Release Candidate ќе добива ажурирања само кога ќе има доволно промени за да биде исплатлив

Ажурирања на каналот Ubuntu Touch RC

Пред една недела, UBports го лансираше ОТА-22 de Убунту допир, со различно нумерирање за уредите PINE64. Иако некои како сервер би сакале да пријават дека веќе е базиран на Focal Fossa, јас известувам веќе некое време дека, иако веќе работат на скокот, продолжуваат да го базираат системот на Xenial Xerus што беше лансиран во април 2021 година Поради оваа причина, мислам дека вестите што ви ги пренесувам денес можат, барем, малку да ги подобрат работите.

Ubuntu Touch моментално има три канали од кои може да се инсталираат ажурирања: стабилен канал, каде сè е тестирано и се претпоставува дека е без проблеми; Кандидатот за ослободување или верзијата кандидат што се издава повеќе или помалку еднаш неделно и е малку помалку зрела; и развојниот, каде ажурирањата се објавуваат секој ден. Стабилните и развојните канали ќе останат исти, но каналот Release Candidate ќе добива помалку ажурирања.

Ubuntu Touch стабилен и развојните канали ќе останат исти

Ова беше објавено оваа недела во форум за проекти, а имаат неколку причини кои ги натерале да ја донесат оваа одлука:

  • Имавме случаи кога критична бубачка беше префрлена на каналот за развој кратко време пред автоматското објавување во RC, но кога почнаа да се водат дискусии за тоа дали RC треба да се блокира, cronjob го објави RC и го влоши проблемот уште повеќе.

  • Сакаме на RC да му дадеме вистинско значење: корисниците треба да бидат посвесни кога е време да бараат грешки, но во периодот помеѓу објавувањата тие можат да се потпрат на стабилна стабилност.

  • Нашите IC и уреди прават непотребни пресметки, што резултира со потрошени циклуси на процесорот, префрлени бајти кои јадат квоти на податоци и општо абење на вашиот eMMC. И понекогаш само затоа што некој превел низа на Weblate. Значи, да заштедиме малку CO2!

Од друга страна, и иако не го спомнуваат тоа, помалку Кандидати за ослободување исто така значи дека ќе треба да посветат малку помалку внимание на нив, а тоа исто така значи дека ќе позајми малку повеќе за развој и стабилнакои според мене се најважни.

OTA-23 доаѓа во следните неколку недели, и (речиси) ништо не би сакал повеќе отколку да пријавам дека веќе е базиран на Focal Fossa и, зошто да не сонуваме, Libertine работи на PineTab.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.