Инсталација на Војаџер ГЕ 19.10. 8

Водич за инсталација Voyager GE 19.10

Споделувам со заинтересираните да можат да го тестираат ова дистрибуција едноставен водич за инсталација, за што ја искористив можноста да го направам, бидејќи решив да инсталирам ...

Споделувајте игри со пареа

Како да споделувате игри со пареа

Дали сакате да ги играте игрите на вашите пријатели Steam бесплатно или тие да си го прават своето? Во овој водич ви покажуваме како да го направите тоа во Убунту

грешка на mbr windows

Како да го поправите Windows MBR од Ubuntu

Најпрактичен начин за решавање на најчестите проблеми од овој тип е тоа да го направите од Ubuntu, па доколку го имате инсталирано на вашите компјутери ...

Запознаен со Ubuntu MATE.

Како да инсталирате MATE на Ubuntu 18.04

Мало упатство за тоа како да инсталирате работна површина MATE на ubuntu 18.04, најновата верзија на Ubuntu што доаѓа со тешката работна површина Gnome 3 ...

за прелистувачот „Pale Moon“

Како да инсталирате Pale Moon на Ubuntu 18.04

Мало упатство за тоа како да го инсталирате веб-прелистувачот Pale Moon на нашиот Ubuntu 18.04. Едноставен водич што ќе ни помогне да имаме лесен веб прелистувач

Погледнете aвездички во терминалот за Linux

Како да видите sterвездички додека пишувате лозинка во терминал?

Кога користите терминал, можеби сте забележале дека кога нормален корисник ја извршува судо командата за да добие привилегии за суперкорисник, од нив се бара лозинка, но корисникот не добива визуелни повратни информации додека ја пишува лозинката.

Како да преземете аудио на YouTube

Како да преземете аудио од Youtube во Убунту

Мала компилација на програми или алтернативи што постојат за преземање аудио од Youtube во Убунту и не само што има видео, туку и датотеки за слушање додека одиме или додека возиме ...

отпакувајте Zip-датотеки

Како да ги отпакувате датотеките во Ubuntu

Мал туторијал за тоа како да ги компресирате и декомпресирате датотеките на лесен начин во Убунту. Водич за почетници што ќе ви помогне при основно управување со овие типови датотеки, иако можете да направите повеќе работи како ...

Лого на Firefox

Како да го забрзате Firefox на Ubuntu 18.04

Мал водич за забрзување на Firefox. Водич што ќе ни овозможи да направиме нашиот веб прелистувач да троши помалку ресурси и да оди побрзо, без да мора да менуваме компјутери или брзината на нашиот Интернет ...

Dell XPS 13 Ubuntu Developer Edition

Кој ултрабук да се купи за да се инсталира Ubuntu

Водич за тоа што да погледнеме во ултракниг ако сакаме да го купиме за да го инсталираме или имаме Ubuntu. Интересен водич на кој ултрабук да се купи без да ни остави плата од неколку месеци во ултрабук ...

промена на јазик во ubuntu

Како да го смените јазикот во Убунту 18.04

Мало упатство за тоа како да го смениме јазикот во Ubuntu 18.04, мало упатство што ќе ни овозможи да го трансформираме текстот на нашиот оперативен систем во кој било јазик што го сакаме ...

twitch_logo3

Како да се префрли на Twitch од терминалот во Убунту и деривати?

Twitch е платформа што нуди услуга за пренос на видео во живо во сопственост на Амазон, оваа платформа стана една од најпопуларните за споделување на преноси на видео игри, вклучително и пренос на еСпорт и други настани поврзани со видео игри.

Убунту 18.04 Гном

Што да направите по инсталирањето на Ubuntu 18.04 LTS?

Installingе споделиме со вас некои од работите што треба да ги направите по инсталирањето на Ubuntu 18.04 LTS, особено за оние кои избраа минимална инсталација, односно тие го инсталираа системот само со основните функции и веб прелистувачот Firefox.

лобунту лого

Како да инсталирате Lubuntu 18.04 на нашиот компјутер

Водич за инсталација и поинсталација за Lubuntu 18.04, најновата верзија на официјалниот вкус на Ubuntu, која се карактеризира со тоа што е погодна за компјутери со малку ресурси или постари компјутери ...

Linux терминал

Како да имате функција Gksu во Ubuntu 18.04

Алатката Gksu е елиминирана од складиштата на Debian и е отстранета од складиштата на Ubuntu 18.04, ние ви кажуваме каква алтернатива постои за да продолжите со резултатот на Gksu во Ubuntu 18.04 ...

Тачпад за лаптоп

Како да се оневозможи тачпадот кога го користиме глувчето во Ubuntu 17.10

Мал туторијал за тоа како да ја деактивираме тачпадот на нашиот лаптоп кога ќе го поврземе традиционалниот глушец и повторно ќе се поврземе кога глушецот е деактивиран, нешто практично за корисниците кои користат Ubuntu на лаптоп ...

Поправете го HDD во Ubuntu

Поправете и изолирајте ги лошите сектори на вашиот хард диск со овие алатки

Треба да напоменам дека следниве алатки само ќе ја откријат штетата во секторите, затоа, доколку има какво било физичко оштетување на дискот или проблеми со главите, овој вид на оштетување веќе не се санира лесно, затоа се препорачува да промените хард диск.

Убунту замрзнува

Решенијата за Ubuntu замрзнуваат неочекувано.

Кога Ubuntu замрзнува, првиот чекор кон кој обично се прибегнуваме е веднаш да го рестартираме компјутерот, иако тоа би можело да биде најдоброто решение, проблемот лежи кога системот замрзнува често има тенденција да се појавува, што ве води кон идејата за повторно инсталирање на системот или одлучувајќи се да го смените.

Интернет-интерфејс

Решение: Ubuntu без жична или wifi интернет-врска

Ако, при изведување на нова инсталација на Ubuntu или ажурирање во нова верзија, се соочите со проблем што немате интернет-врска, можеби ќе можете да го решите вашиот проблем со едно од решенијата што ги споделувам со вас во Оваа статија.

google drive и google docs

Како да пристапите до Google Drive во Убунту 17.10

Мало упатство за пристап од работната површина на Ubuntu 17.10 до системот за складирање на облаци на Google, Google Drive. Услуга која секогаш давала отпор за корисниците на Linux и особено за корисниците на Ubuntu ...

wifi

Подобрете го сигналот на вашата безжична мрежа со следниве совети

Неколку проблеми може да се припишат на овие видови компликации, меѓу најчестите се растојанието помеѓу вашата опрема и рутерот, како и не земајќи ги предвид wallsидовите, друго е што не сите ја земаат предвид моќта на нивниот Wi-Fi картичка бидејќи не се сите исти.

Dell XPS 13 Ubuntu Developer Edition

Како да го натераме Ubuntu да суспендира кога ќе го затвориме капакот на лаптопот

Мал туторијал за тоа како да го натерате Ubuntu да оди во режим на мирување кога ќе го затвориме капакот на лаптопот и екранот едноставно не се исклучува. Нешто што ќе ни овозможи да заштедиме енергија и батерија, важно за преносна опрема ...

Терминал со активни бои

Станете професионалец во pdf од терминалот Убунту

Мал водич за работа со pdf датотеки од терминалот. Едноставен, брз и корисен водич благодарение на алатката pdfgrep, алатка што ќе ни помогне да работиме од терминалот со овие широко користени и популарни датотеки ...

Mozilla Firefox

Како да инсталирате Mozilla Firefox 58 на Ubuntu 17.10

Мал туторијал за тоа како да ја инсталирате новата верзија на Mozilla Firefox, Mozilla Firefox 58 во Убунту 17.10 додека официјално не стигне до официјалните складишта на Убунту ...

MConnect за KDE Connect на Gnome

Како да инсталирате KDE Connect на Gnome

Мал туторијал за тоа како правилно да ја инсталирате и извршите апликацијата KDE Connect во Ubuntu 17.10 и во Ubuntu со Gnome како работна површина ...

Како да инсталирате tar.gz на Ubuntu 16.04 LTS

Дали треба да инсталирате tar.gz и не знаете како да го направите тоа? Внесете ги и следете ги чекорите на ова едноставно упатство во кое објаснуваме чекор по чекор како да го направите тоа.

Брз Ubuntu

Забрзајте го убунту

Вашиот компјутер на Ubuntu не работи толку брзо како што сакате? Забрзувањето на Ubuntu со овие трикови е лесно и ја враќа агилноста и флуидноста на вашиот компјутер.

Mozilla Firefox

Како да имате Firefox 57 на Ubuntu 17.04

Мал туторијал за тоа како да ја имате и тестирате новата верзија на Mozilla Firefox, Firefox 57, во Убунту 17.04, најновата стабилна верзија на Убунту ...

Официјално лого на САСС

Како да инсталирате SASS на Ubuntu 17.04

Зборуваме за мало упатство за да може да се инсталира SASS во нашиот Ubuntu 17.04. Едноставен начин да го имате овој пред-процесор на CSS во нашиот Ubuntu ...

Лого на OverGrive

Користете Google Drive на вашиот Lubuntu

Мал водич за тоа како да инсталирате и користите OverGrive во нашиот Лубунту за да имате и да работите со Google Drive и неговите услуги ...

за anyани

Geany, мал IDE за Ubuntu

Упатство во кое ќе најдете два начина да го инсталирате уредникот на кодови Geany за Ubuntu и со кој лесно можете да ги развивате вашите кодови.

проект за путер „Пуканки време“

Како да инсталирате време на пуканки 0.3.10

Упатство за инсталирање на Popcorn Time 2017 во својата верзија 0.3.10 во Ubuntu 2017. Со него ќе можете да гледате филмови во нивната оригинална верзија и со висок квалитет на видео.

Учење Линукс

Создадете свои скрипти користејќи баш

Научете како да креирате свои скрипти за баш за автоматизирање на задачите, поедноставување на синтаксата на командата и елиминирање на повторувачките дејства со поминување на параметрите.

Логоа на LibreOffice

5-те основни трикови за LibreOffice

LibreOffice е еден од најкомплетните канцелариски пакети што директно се спротивставува на популарниот Microsoft Office Microsoft на Microsoft.

Десктоп за плазма

Како да направите плазма подигање 25% побрзо

Дали вашиот компјутер користи плазма графичка околина и дали е потребно многу време за да се стартува? Во оваа статија ви даваме совети како вашиот компјутер да започне 25% побрзо.

Како да овозможите Ubuntu Bash во Windows 10

Ние ви покажуваме како да го овозможите Ubuntu Bash во Виндоус 10 во неколку чекори и на тој начин да уживате во овој потсистем во околината на Виндоус.

импресионира лого

Создадете ваш албум со Impress

Ние ви покажуваме како да го направите вашиот албум со Impress во три лесни чекори, благодарение на функционалноста што ја вклучува оваа програма LibreOffice.