wifi-6

Wi-Fi Alliance носи Wi-Fi од 6 до 6 GHz

Новиот стандард Wi-Fi Alliance 802.11ax беше претставен како подобрување во однос на претходниот стандард 802.11ac како Wi-Fi 6 ...

опенекспо европа 2018 година

OpenExpo Европа започнува во Мадрид

OpenExpo Europe започна во Мадрид, еден од најголемите настани поврзани со Слободниот софтвер што ќе собере стотици корисници и компании заинтересирани за Слободен софтвер ...

гксу

Gksu е отстранет од Ubuntu! Знајте некои алтернативи

Sudo е апликација која им овозможува на корисниците да извршуваат програми со безбедносни привилегии на друг корисник (што обично е root корисник) на безбеден начин, со што привремено станува супер корисник. Gksu е судо обвивка дизајнирана за работната околина на KDE.

Firefox 60

Firefox 60 е веќе објавен и пристигнува со спонзорирана содржина

Пред неколку дена, тимот за развој на прелистувачи Mozilla Firefox објави ново ажурирање за својот веб прелистувач Firefox, достигнувајќи ја својата нова верзија Firefox 60, која вклучува неколку нови функции за лични, деловни и мобилни корисници.

опенекспо европа 2018 година

Петтото издание на OpenExpo Europe се обложува на формативен тренинг

OpenExpo Европа стана еден од најважните Конгреси и професионални саеми за отворен извор и слободен софтвер и економија на отворен свет во Европа. Каде се среќаваат лидерите на водечките компании за отворени технологии.

Марк Шатлворт

Ubuntu 18.10 ќе биде космички

Иако водачот на проектот не зборувал, веќе знаеме дел од прекарот на Убунту 18.10, кој ќе биде космички, но се уште не го знаеме името на животното ...

Бионик Бивер, новата маскота на Убунту 18.04

Што има ново во Ubuntu 18.04?

Ги собираме главните вести и промените што корисниците ќе ги имаат со Ubuntu 18.04 или уште познати како Ubuntu Bionic Beaver, дистрибуција што ќе има Долга поддршка ...

Отворени награди 2018 година

Пријавувањето за III-то издание на Отворените награди ќе заврши на 11 април

Третото издание на Отворените награди веќе е отворено до 11 април. Натпреварот започнува неколку дена на подготовка за Отворено експо Европа, еден од најважните настани поврзани со слободниот софтвер ...

Биро за плазма

Ubuntu се подготвува да ги отстрани библиотеките Qt4 од своите складишта

Ubuntu се приклучува на списокот дистрибуции што ќе ги отстранат библиотеките Qt4 од нивните складишта. Библиотеки што користат програми како Плазма и кои застаруваат благодарение на нивните последователни ажурирања ...

Бионик Бивер, новата маскота на Убунту 18.04

Алгоритмот за разбирање на Фејсбук овозможува забрзување на инсталацијата на Ubuntu 10 за 18.04%

Следната верзија на Ubuntu LTS ќе го користи алгоритмот за компресија на Facebook, што ќе го направи процесот на инсталација побрз од нормалниот и во идните верзии програмите ќе се инсталираат побрзо ...

Бионик Бивер, новата маскота на Убунту 18.04

Ubuntu 18.04 ќе ја има минималната опција за инсталација

Ubuntu 18.04 ќе има нова опција што ќе вклучува минимална инсталација на Ubuntu од инсталерот за Ubiquity. Опција што ќе помогне повеќе од еден стручен корисник и ќе елиминира повеќе од 80 пакети кои обично се инсталираат во Убунту ...

Убунту 16.04

Ubuntu 16.04.4 е одложен од Meltdown и Spectre

Следното големо ажурирање на Ubuntu LTS, Ubuntu 16.04.4 ќе доцни бидејќи безбедносните ажурирања на Meltdown и Spectre не завршуваат како што треба ...

Бионик Бивер, новата маскота на Убунту 18.04

Ubuntu 18.04 ќе донесе стандардно X.Org

Стандардниот графички сервер во Ubuntu 18.04 нема да биде Wayland како во Ubuntu 17.10, но тој ќе биде X.org, стариот графички сервер на Ubuntu и стабилна и безбедна опција за многу ...

Звучни проблеми со Ubuntu

Ubuntu 17.10 повторно ќе биде достапен на 11 јануари

ISO-сликата за инсталација на Ubuntu 17.10 повторно ќе биде достапна за сите корисници. Againе биде повторно достапен на 11 јануари заедно со упатства и упатства за решавање на проблемите што се појавија ...

Linux Mint 18

Linux Mint 19 ќе се вика Тара

Linux Mint 19 ќе го носи прекарот Тара и нема да се заснова на Ubuntu 16.04.3 туку ќе се заснова на Ubuntu 18.04 Bionic Beaver ...

ubuntu погледна

Mir 1.0 ќе биде достапен за Ubuntu 17.10

Графичкиот сервер на Canonical, Mir, ќе биде на Ubuntu 17.10. Mir верзијата 1.0 ќе биде достапна и ќе биде компатибилна со другите графички сервери ...

Убунту и Гугл следната 2017 година

Canonical ќе биде на Google Next 2017

Canonical утре ќе учествува на настанот Google Next 2017, еден од најголемите настани поврзани со облак технологиите и сродните компании ...

Звучни проблеми со Ubuntu

Како да инсталирате Mesa 13 на Ubuntu 16.04.2

Ажурирањето на Ubuntu 16.04.02 LTS не ги вклучува најновите драјвери за графичка библиотека Mesa 3D 13.0. Ние ве учиме како да ги инсталирате на вашиот систем.

Snapcraft

Snapcraft ќе биде вграден во SDK на Ubuntu

Snapcraft, алатката за создавање предвремени пакети на нормални апликации сега ќе се најде во Ubuntu SDK, за да се олесни работата на развивачите ...

Лого на Linux

Linux Mint 18.1 ќе се вика Серена

Развојот на новата верзија на Linux Mint веќе започна. Значи, новиот Linux Mint 18.1 ќе се вика Серена, име на жената како претходните верзии.

лого на ubuntu

Среќен 12-ти роденден Ubuntu !!

На 20 октомври беше роденден на Убунту, ден кога Убунту наполни 12 години, одлична референца за сите софтверски и Гну / Линукс проекти ...

лого на ubuntu

Ubuntu 16.10 е сега достапен

Новата верзија на Ubuntu е веќе објавена. Верзијата позната како Ubuntu 16.10 или Yakkety Yak може да се преземе со новите функции на ОС ...

безбедност на Linux

Уривањето на Систем е само еден твит

Откриена грешка на Debian, Ubuntu и CentOS системите предизвикува пад на главниот системски процес и го оневозможува управувањето со другите на компјутер.

лого на lxc

LXC хостинг и контејнери

Важен европски портал за хостирање имплементира LXC на SSD дискови како архитектура, што овозможува да се дискутираат неговите придобивки во однос на Docker или VMWare.

плазма кде кубунту

Канонски за спонзорирање на KDE

Canonical станува официјален спонзор на KDE за понатамошно развивање на ова опкружување и подобрување на нејзината интеграција со идната технологија на слика.