Пристигнува Ubuntu Sway Remix 22.04 LTS

„Ubuntu Sway Remix 22.04 LTS“ сега е достапен за општа употреба и како што сугерира неговото име, обезбедува претходно конфигуриран десктоп...

Поп-оперативен систем 19.10

Новата верзија на Поп! _ОС 19.10

Објавување на новата верзија на Поп! _OS 19.10, верзија што доаѓа со разни промени на работната површина, како и нејзините ...

поп-оперативен систем

Новата верзија на Поп! _ОС 18.10

По официјалното лансирање на новата и пообновена верзија на Ubuntu која е верзија 18.10, дистрибуциите започнаа да се распоредуваат ...

Снимка на екранот од цимет на Linux 19

Сега е достапен Linux Mint 19 Tara

Верзијата базирана на Ubuntu 18.04, Linux Mint 19, сега е излезена. Новата верзија вклучува новини и промени, но се очекуваат идни промени ...

kde-единство-распоред

Како да се направи KDE плазмата да изгледа како единство?

Со цел да ја трансформираме Плазмата во Единство, ќе користиме алатка што ни ја нуди работната околина на KDE. Едноставно, треба да одиме во менито за апликации и да бараме Поглед и чувство, ќе се појави друга алатка наречена „изглед истражувач“, но тоа го прави не се сеќавам што е изглед и чувство.

Водич за инсталација на Војаџер Линукс 18.04 ЛТС

Како и достапноста на Војаџер 18.04 ЛТС заедно со сите негови карактеристики беше објавена во претходниот пост, во овој момент ја користам можноста да го споделам упатството за инсталација со вас. Важно е да напоменам дека Voyager Linux и покрај тоа што го зеде Xubuntu како база, неговиот развивач ...

Војаџер 18.04 ЛТС

Војаџер 18.04 ЛТС сега е достапен

Добро утро, добро пред неколку часа официјално беше промовирана новата стабилна верзија на оваа француска варијанта базирана на Xubuntu, Voyager Linux, дистрибуција во која веќе неколку пати споменав на овој блог. Војаџер Линукс не е друга дистрибуција, ако не ...

лобунту лого

Како да инсталирате Lubuntu 18.04 на нашиот компјутер

Водич за инсталација и поинсталација за Lubuntu 18.04, најновата верзија на официјалниот вкус на Ubuntu, која се карактеризира со тоа што е погодна за компјутери со малку ресурси или постари компјутери ...

Бионик Бивер, новата маскота на Убунту 18.04

Што има ново во Ubuntu 18.04?

Ги собираме главните вести и промените што корисниците ќе ги имаат со Ubuntu 18.04 или уште познати како Ubuntu Bionic Beaver, дистрибуција што ќе има Долга поддршка ...

FRICE OS

FriceOS аргентинска дистрибуција базирана на Убунту

FriceOS е моментално во својата верзија FriceOS G и се базира на Ubuntu како и повеќето дистрибуции, ќе има навремено ажурирање веднаш штом ќе се појави стабилната верзија на Ubuntu 18.04 LTS. Во рамките на плановите на развивачите на FriceOS во мај, тие ќе ја објават новата верзија.

Нитрукс

Запознајте ја Nitrux, прекрасна дистрибуција на Linux, базирана на Ubuntu

Nitrux е дистрибуција на Linux, базирана на Ubuntu, која доаѓа со својата работна околина Nomad која е изградена на KDE Plasma 5 и QT, Nomad го искористува најдоброто од ова опкружување за да претстави визуелно привлечна работна површина, што лично многу ме потсетува на Пантеон.

Водич за инсталација Voyager GS Gamer 16.04

Во оваа статија ќе ви покажам како да го инсталирате Voyager GS Gamer 16.04 кој го има следново: Steam - Stein login, Enoteca 2.11, Winetricks, Gnome Twitch, Enhydra и особено прилагодувањето на Voyager што го прави визуелно привлечен.

Презентација-Војаџер-18.04

Војаџер Линукс веќе има нов Бета 18.04 ЛТС

Ова е слој за модификација што Xubuntu го користи како основа, што отстранува некои стандардни програми што ги наоѓаме во Xubuntu и додава други и некои визуелни аспекти на него.

Пантеон_Елементарен ОС

Основно 5.0 „Juno“ ќе се базира на Ubuntu 18.04 LTS

Следната голема верзија на Elementary OS, Elementary 5.0 "Juno" ќе биде базирана на Ubuntu 18.04 LTS, LTS верзијата на Ubuntu што ќе ги поддржува вестите за верзијата повеќе слична на MacOS што ја имаме во Gnu / Linux ...

Инсталирајте го Ubuntu Mate на Raspberry Pi од вашиот систем

Иако постои дистрибуција на Raspbian, за момент претпочитам да ја оставам оваа опција настрана, па претпочитам да добијам Ubuntu на овој мал уред. За да уживаме во Убунту, ќе ја искористиме сликата што ни ја нудат со Убунту Мате, затоа мора да одиме ...

Ubuntu 17.10

Водач за инсталација на Xubuntu 17.10 чекор по чекор

Xubuntu е една од алтернативните верзии што ја има Ubuntu, каде што главната разлика е во работната околина, додека во Ubuntu 17.10 тој стандардно ја има работната околина Gnome Shell во Xubuntu имаме XFCE околина.

Zorin OS 12

Zorin OS 12 одлична алтернатива за оние кои мигрираат од Windows

Во мојата претходна статија, објавив за новата верзија на оперативниот систем Feren, дистрибуција што сака да добие поголема корист кај корисниците на Windows и оние кои мигрираат од него. Во оваа прилика, дозволете ми да зборувам за друга алтернатива што можеме да им ја понудиме на корисниците кои мигрираат од Виндоус ...

Ферен ОС

Британскиот дистрибутер Ферен ОС е ажуриран

Пред неколку недели разговарав малку за Feren OS, ако британска дистрибуција на Linux се заснова на Linux Mint со неколку одлични карактеристики што може да им се допаднат на луѓето кои се нови во светот на Linux и мигрираат од Windows.

Linux Kernel

Инсталирајте го јадрото 4.14.13 за борба против Meltdown

Со неодамнешните безбедносни проблеми генерирани во последните неколку недели во врска со нападите на Мелдаун и Спектер, големите софтверски компании вложија многу работа за да го најдат и решат ова.

Linux Mint 18

Linux Mint 19 ќе се вика Тара

Linux Mint 19 ќе го носи прекарот Тара и нема да се заснова на Ubuntu 16.04.3 туку ќе се заснова на Ubuntu 18.04 Bionic Beaver ...

Клонезила

Клонирајте го вашиот хард диск со Clonezilla

Овој пат ќе ја разгледаме Клонезила, ова е бесплатна програма за клонирање на дискови слична на Нортон Дух, која е платена, Клонезила има две верзии, што е жива слика и друга што е издание на серверот. 

Убунту МАТЕ конечно ќе има МИР

Програмерите на Ubuntu MATE ја потврдија иднината на MIR користејќи го за официјален вкус и не користејќи го Wayland како графички сервер ...

Убунту 17.10

Нетплан ќе работи на Ubuntu 17.10

Нетплан е проект на Убунту што ќе се имплементира и користи стандардно во Убунту 17.10 за управување со мрежите и апликациите на компјутерите ...

Лого на OverGrive

Користете Google Drive на вашиот Lubuntu

Мал водич за тоа како да инсталирате и користите OverGrive во нашиот Лубунту за да имате и да работите со Google Drive и неговите услуги ...

Убунту 17.04 Зести Запус

Ubuntu 2 Alpha 17.04 сега е достапен

Сега е достапно за тестирање на Alpha 2 на Ubuntu 17.04, верзија што ни ги покажува вестите што ќе ги имаат дистрибуциите врз основа на Ubuntu 17.04