Касетите сега ви дозволуваат да стартувате игри од работната површина. Вести оваа недела во GNOME

Оваа недела во GNOME

Во моментов сум многу среќен со моето EmulationStation Desktop Edition на мојот стар и оштетен лаптоп. Од ова интерфејс Можам да ги пуштам сите мои ромови, вклучително и DOOM и оние што не работат добро на RetroArch, и немам поплаки. Но за GNOME (пред сè) постои Cartridges, апликација која започна со здружување на игри од различни продавници (Steam, Lutris, Heroic...) и сега е компатибилна и со игрите RetroArch. Не сум имал ни време ни желба да научам како да функционира со овие ромови и затоа ми е трн во око.

И една од најзабележителните вести оваа недела во GNOME е тоа Касети тоа оди се повеќе и повеќе. Иако вистината е дека најновиот развој изгледа функционира само за GNOME, тој е толку интересен проект што набрзо влезе во неговиот круг. Но, од 6 до 13 октомври се случија уште многу работи, а еве ја листата со сите вестите Оваа недела.

Оваа недела во GNOME

 • gnome-software веќе ја има гранката за 46, а пристигнаа неколку подобрувања на интерфејсот кои се додадени во редот по 45.
 • Видео тример 0.8.2 пристигна како мало ажурирање со визуелни подобрувања базирани на GNOME 45.
 • Пристигна Cartridges 2.6 со можност за пребарување на нашата библиотека на игри од работната површина. За да го постигнете ова, треба да отидете во Settings/Search и да ги активирате Cartridges. Во моментов само во GNOME.
 • Meld мигрира на GTK4 и libadwaita:
  • MainWindow користи Adw.ApplicationWindow.
  • Страницата NewDiff и страниците FileDiff и DirDiff исто така се (најчесто) мигрирани.
  • Дијалогот Preferences користи Adw.PreferencesDialog.
  • Повеќето сигнали се мигрирани на ракувачи со настани.
  • Повеќето методи се мигрирани на нови потписи (на пр. do_snapshot, do_size_allocate, итн.)
  • Има уште работи што треба да се постигнат (помошта е добредојдена):
   • Извршувањето на дијалогот сега е асинхроно (зачувај датотека, итн.) и мора да се препише.
   • Gdk.WindowAttr го нема (потребно ли е повеќе?).
   • Gtk.RecentChooser исчезна, има ли замена?
   • MeldSourceMap do_snapshot_layer не се повикува, иако се користи новата синтакса.
   • Do_size_allocate на DiffGrid не се повикува, иако се користи новата синтакса (што во моментов го спречува исцртувањето на преклопот на бојата на HandleWindow).
 • Дозирањето е апликација за следење лекови и сега е достапна на Flathub. Меѓу неговите функции, следењето на залихите, историјата, известувањата и режимите на фреквенција. Од чиста љубопитност, отидов на нивната страница во GitHub за да видам дали е компатибилна со мобилни уреди и не кажува ништо за тоа. Иако десктоп апликациите се корисни, мислам дека една ваква треба да стигне до нашите џебови.

Дозирање

 • Wildcard 0.3.0 сега е достапен и пристигна на Flathub. Тоа е ажурирање што носи нов репер панел за брзо тестирање на вообичаените редовни обрасци.
 • Gir.Core, проект кој има за цел да обезбеди C# врзувања за различни библиотеки засновани на GObjects, издаден v0.5.0-preview.2 оваа недела. Тоа е издание за подготовка за 0.5.0 и вклучува некои расчистувања на API, поправени грешки и додаде повеќе асинхрони API.
 • Fretboard доби неколку подобрувања:
  • Поддршка за лева и десна гитари.
  • Независност од насоката на текстот за акордниот дијаграм, решавање на проблемот со пресликување што го имав со јазиците од десно кон лево.
  • Турски преводи, Español, норвешки, португалски и бразилски португалски, со што Fretboard е достапен на вкупно 9 јазици.

Фретаборда

 • Наставката Weather or Not е ажурирана за да се поправи стара грешка од корисниците на Gnome 42-44 каде што индикаторот ќе се појави двапати. Објавена е и нова верзија, која внесува промени во задниот дел од горе (продолжение Weather O'Clock) и го рефакторира кодот за да работи со Gnome Shell 45. За следната верзија, се работи заднина на опции што овозможува промена на локација на индикаторот за времето на панелот.

И ова беше цела оваа недела во GNOME.

Слики и содржина: ВРАЧКА.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.