Кој ултрабук да се купи за да се инсталира Ubuntu

Dell XPS 13 Ubuntu Developer Edition

Убунту стана една од најпопуларните опции меѓу корисниците кои сакаат да ги променат Windows или macOS за Gnu / Linux. Неговата леснотија на користење, како и најактуелниот софтвер, прават милиони корисници кои користат Ubuntu или официјални вкусови за своите компјутери.

Но, тоа не се едноставни компјутери што ќе ги анализираме, туку ретка, но популарна алтернатива во последните месеци, феномен сличен на оној што го произведе Убунту во рамките на светот Гну / Линукс, овие компјутери се нарекуваат Ултрабуки.

Ултра книгите се тетратки тешки помалку од 1 килограм но тие не ги намалуваат нивните придобивки, туку токму спротивното. Така, ултра книги Тие имаат моќни процесори, големи количини на внатрешно складирање, пасивно ладење и часови и часови автономија.

Следно, ќе разговараме со вас за барањата или хардверот што треба да бараме ако сакаме да купиме или да добиеме ултрабук за инсталирање на Ubuntu. Без оглед дали е инсталирано стандардно.

Процесорот и графичкиот процесор

Мораме да кажеме дека процесорот никогаш не бил голем проблем за инсталирање на Ubuntu на компјутер, напротив. Но, по најновите вести за 32-битната архитектура, ултра книгите кои имаат двојадрен или 32-битен процесор се барем последната опција што треба да ја избереме при купување ултрабук за Ubuntu. Не сакам да ги кажувам овие работи, но вистина е дека процесорите на Intel се подобри за лаптопите отколку AMD процесорите, така i5, i3 или i7 процесорите би биле добар избор за ултра-книга и компатибилни со Ubuntu.

Што се однесува до графичкиот процесор или графичката картичка (последната за повеќето ветерани), не сите се идеални за инсталирање и / или употреба на Ubuntu. Најновите проблеми со возачите на Nvidia ги прават ATI и Intel GPU на AMD најдобриот избор за Ubuntu. Возачите на овие брендови работат правилно и многу добро со Ubuntu, но вистина е дека графичките процесори на Nvidia се моќни.

RAM меморија

Модул за меморија RAM меморија

Овенот не треба да претставува проблем за инсталирање на Ubuntu на ултра-книгата. Ubuntu не троши многу RAM меморија и во случај да нема доволно за главната верзија, можеме да користиме лесни работни површини како Lxde, Xfce или Icwm. Во секој случај, ако сакаме нашиот ултрабук да ја има главната верзија на Ubuntu со години, треба да имаме најмалку 8 GB рам или повисок. Колку е поголема количината, толку повеќе години од животот со оптимални перформанси. Ние исто така мора да го забележиме тоа имаат бесплатни слотови за меморија на рам, ова ќе ги прошири можностите дека ултрабукот има долг век на траење, иако има малку модели кои ги нудат овие можности.

Екран

Лаптоп за развој на Dell XPS 13
Екранот е еден од најважните елементи на лаптопот, било да е тоа ултрабук, нетбук или нормален лаптоп. Просечната големина на екранот на ултрабук е 13 инчи. Интересна големина што го прави компјутерот поподнослив од кога било, но стандардната големина од 15 инчи е сепак добра опција. Во овој случај, изберете екран со LED технологија е многу препорачана опција, барем ако сакаме нашиот ултрабук да има голема автономија.

Минималната резолуција на екранот ќе биде 1366 × 768 пиксели или повеќе. Технологијата на допир е компатибилна со Ubuntu, односно можеме да имаме екран на допир со Ubuntu иако е точно дека оперативниот систем на Canonical ја нема оваа технологија многу развиена, ниту пак графичкиот софтвер како Wayland. Во секој случај, нормалниот режим работи совршено.

SSD диск

Хард диск на Samsung

Ако сакаме да имаме одличен ултрабук со Ubuntu мора да бараме тим со ssd диск. Перформансите на SSD хард дискот се неверојатни, барем кога се споредуваат со традиционалните дискови, а Ubuntu е целосно компатибилен со оваа технологија. Но, јас лично препорачувам да ја изберете опцијата чист ssd хард диск, бидејќи има ултра книги со мешано решение што ви овозможува да имате поголемо внатрешно складирање, но перформансите се полоши. Капацитетот што треба да го имаме во однос на тврдиот диск треба да биде околу 120 Gb, помалку простор е недоволен за складирање на вашите сопствени документи и датотеки на Ubuntu.

Обајцата технологиите работат правилно во Убунту, но првиот е поефикасен од вториот и дава поголема автономија.

Batería

Подобрете ја автономијата на батеријата во Ubuntu

Батеријата е важна точка за ултрабук и секој лаптоп. Толку многу што Ubuntu обезбедува одлично управување со енергијата, обезбедувајќи часови повеќе од сопственичките оперативни системи. А. 60 Whr батерија е повеќе од доволна за да обезбеди 12 часа автономија, иако сè ќе зависи од употребата што ќе му ја дадеме на тимот. Тука не е важно што користиме Ubuntu или Windows, ако користиме апликации што трошат ресурси, тој ќе користи повеќе батерија и по продолжение ќе имаме помала автономија.

Да се ​​одржат тие 12 часа автономија мора да се осигураме дека поврзаноста што не ја користиме (NFC, Bluetooth, безжичен, итн ...) е оневозможено. Полнењето на паметни телефони и таблети, исто така, мора да се деактивира на уредот или не мора, бидејќи тоа ќе ја намали автономијата на уредот.

Општо земено, ултра-книгите имаат ограничен број на USB порти и слотови, што е добро затоа што ја зголемува автономијата на опремата, па дури и можеме да ги деактивираме елементите преку Ubuntu за да бидат деактивирани кога не ги користиме и долгото траење на батеријата се одржува.

Conectividad

Ултра-книгите обично немаат повеќе мулти-технолошки порти или ДВД-РОМ-уред, што ги прави покомпактни, полесни и самостојни. Затоа мора внимателно да ги разгледаме различните видови на поврзаност што ги има. Потребни се најмалку две USB порти, како и безжична врска. Ако сакаме да имаме моќен ултрабук со Ubuntu Треба да имаме Bluetooth-врска, NFC, USB-портите мора да бидат од типот Ц и барем да имаат слот за микросд картички. Многу компјутери ги исполнуваат овие простории и се компатибилни со Ubuntu.

цена

Цената на ултра-книгите е доста висока, иако мора да признаеме дека нивната просечна цена значително опадна во последните месеци. Моментално можеме да најдеме добар ултрабук компатибилен со Ubuntu за 800 евра. Точно е дека постојат поскапи опции како што е познатиот Dell XPS 13 чија цена надминува 1000 евра, но наоѓаме и ултра книги како оние од UAV кои не достигнуваат 700 евра. И, за разлика од другите оперативни системи, има ултрабуки кои се продаваат со Ubuntu како стандарден оперативен систем без да се покачи цената на опремата. Во секој случај, ако се определиме за ултрабук со Виндоус, тогаш не мора да се грижиме Инсталација на Убунту тоа е многу едноставно во овој тип на уреди.

Избори на кои ултрабук да се купи

Има сè повеќе модели на ултрабук со Убунту. Во официјалната веб-страница на Убунту можеме да најдеме список на компании посветени на Canonical за развој на хардвер компатибилен со Ubuntu. Исто така, во Веб-страница на ФСС Е го најдеме Хардверот што поддржува или има бесплатни драјвери и затоа е компатибилен со Ubuntu. Ако ги оставиме овие две препораки, треба да ги земеме предвид првите ултра книги со Убунту. Првата компанија што се обложи на тоа беше Dell, кој започна да го развива Dell XPS 13, ултрабук со Убунту како стандарден оперативен систем. Сепак, цената на оваа опрема беше многу висока и не беше достапна за секого, уште повеќе кога ултра-книгите не беа толку популарни.

Подоцна, се родија проекти кои трансформираат macbook Air во ултрабук со Ubuntu, што не се препорачува од моја гледна точка заради останатите опции што постојат.

Исто така, се појавија ултра книги кои доаѓаа со Windows, но целосно компатибилни со Ubuntu како Asus Zenbook. Успехот на овие ултра-книги ги натера младите компании да се обложуваат и на Убунту како оперативен систем за нивниот хардвер Системот 76 и Слимбук создадоа ултра книги компатибилни со Гну / Линукс и Убунту. Во случај на System76, ние го имаме вашиот најризичен облог со создавање на целосно оптимизирана верзија на Ubuntu за вашите компјутери.

Во случај на Слимбук, тие ги создадоа Катана и Екскалибур, ултра книги целосно компатибилни со Убунту и кои доаѓаат со КДЕ Неон како стандарден оперативен систем. Тука е и компанијата VANT, со шпанско потекло како Слимбук, кои нудат ултра книги со Убунту за разумни цени. За разлика од Слимбук, ВАНТ има неколку ултрабук модели со хардвер што може да се конфигурира.

И каков ултрабук би избрале?

Во овој момент, сигурно ќе се запрашате кој ултрабук би го избрал. Сите опции се добри, дојдете со Ubuntu или Windows. Општо, секоја опција е добра ако ги земеме предвид советите на секоја точка. Лично Јас не би ја направил промената на macbook Air бидејќи ако ја купиме оваа опрема, тогаш треба да имаме macOSЗатоа, подобро е да се одлучите за друг ултрабук отколку да ги потрошите парите на компјутер како Macbook Air и потоа да го елиминирате неговиот софтвер.

Многу веб-страници што ја прегледуваат опремата зборуваат многу за опремата на Слимбук и авион, неговиот хардвер е многу добар, иако не сум го тестирал лично и се компании посветени на слободниот софтвер, што го прави нивниот хардвер да има голема поддршка. Но, ако парите се голем недостаток во тоа што имате ултрабук со Убунту, опцијата за ултрабук со Виндоус, а потоа инсталирањето на Убунту на нив е повеќе од препорачано.

Како што можете да видите, ултра книгите и Убунту се согласуваат доста добро, иако некои корисници на Виндоус не сакаат да го прифатат тоа. Но Кој ултрабук би го избрале? Дали имате ултрабук со Убунту? Кое е твоето искуство?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

19 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Јоскат dijo

  Јас би додал дека при изборот на работната околина, PLASMA 5, моментално 5.12.5 е високо оптимизиран и скоро на исто ниво со потрошувачката на меморија отколку со гореспоменатите работни површини, започнувајќи го системот со околу 450 MB RAM меморија.

  Нема никаква врска со големата потрошувачка на меморија на нејзината верзија 4.

 2.   Anоан Франческ dijo

  Па, имам Слимбук: https://slimbook.es/ и јас сум многу среќен.

 3.   Луис Едуардо Ерера dijo

  ASUS Zenbook е целосно компатибилен со Ubuntu. Во мојот конкретен случај, со мал SSD за оперативниот систем и поголем HD за документи, итн. Што се монтира при стартување. Багажникот е многу брз и нема проблеми со возачите или некомпатибилност.

 4.   Рафа dijo

  Имам Slimbook Katana II и исто така сум многу среќен

  1.    карло dijo

   Здраво

   Имам asus ux501 и не може да инсталира ubuntu 18.04. Единствената верзија на Ubuntu што ви овозможува да ја инсталирате е 15.10, од ​​таму започнувате со ажурирање се додека не стигнете до верзијата 18.04 (во мојот случај го ажурирам оставајќи го единството како работна површина).
   За оние кои сакаат да го инсталираат, можат да го инсталираат на друг лаптоп или лаптоп, а потоа да го копираат или да го сменат дискот во Asus Zenbook.

 5.   Шише со Пепе dijo

  Според моето искуство, ако сакате да го испратите лаптопот до техничката служба повторно и повторно да купите slimbook, без никакво сомневање ...

 6.   Хуан Алка dijo

  Ви благодариме!

 7.   Андино dijo

  Па, на страницата на Dell е XPS 13, со претходно инсталиран Ubuntu. Слушнав добри препораки на овој уред, многу лесен и моќен.

 8.   eU dijo

  Написот не е лош, но заборавивте да ги споменете UAV и Slimbook… во насловот. Ниту реклама за „спонзорирана објава“ не би повредила.

 9.   Фелипе dijo

  Тука со Xiaomi air 12,5 воодушевен од Ubuntu 18.04

 10.   Мкас dijo

  Вант 1 и не повеќе. Тие имаат само 1 ултрабук и батеријата трае 3 часа или помалку.
  Обично претпочитам да купувам од шпански компании за поддршка, но во овој случај тие не преземаат задолжен бидејќи велат дека е нормално дека батеријата на нивниот единствен ултрабук трае само 3 часа

 11.   Алберто dijo

  Одличен референтен пријател, во врска со овенот, и прочитајте други статии за тоа како да изберете лаптоп или ултрабук и тие не се толку специфични за да кажат 8 или повеќе ако сакате тимот да трае подолго време без проблеми да работи на новите верзии на Ubuntu ,

 12.   линуксеро dijo

  Колку трае и траење на батеријата на тетратките дизајнирани за Linux?

  Овој коментар го ставам одделно, затоа што сакам да знам како е проблемот со програмирана застареност во оние брендови ориентирани кон слободен софтвер.

  Еден од главните проблеми со тетратките е тоа што батеријата има чип што известува дека батеријата има помалку полнење, интересно првата батерија трае околу 2 години, но оние што можат да се добијат подоцна не траат ниту 6 месеци.
  Ако имате лоша потреба да биде пренослив, мора да купите друг.

  Не знам дали истото се случува и со „лесните“ тетратки кои ја имаат батеријата внатре, но ако имаат чип, многу е веројатно дека пријавуваат помало полнење само врз основа на бројач, како што се касети за печатачи, така што тие не можат да се полнат, итн.

  Друг извор на неуспех за планираната застареност е лемење со чипови.
  Изговорот е дека оловото е многу загадувачко, ги полуде Римјаните, замислете!
  Поради оваа причина, тоа беше забрането, а сега чиповите се залемени со слабо квалитетни легури кои траат помалку време, што го прави животниот век на опремата пократок и затоа создава повеќе отпад. Тоа, да, малку помалку загадувачки и помалку може да се користи повеќекратно. Како е ова прашање во правилата што се постапуваат во тимовите на ЕУ?

 13.   линуксеро dijo

  Последен коментар.
  Мразам огромни подлошки за глувче или тачпад. Тие се многу непријатни, кога случајно не ги допирате со пишување, курсорот ги менува местата дури и го обележува и брише она што го напишал. Со кое се губи време за да се откажат промените и да се провери дали ништо не недостасува (или има нешто што преостанува што е избришано намерно)

  Како се чувствувате за ергономскиот дизајн на вашите тетратки за Linux?

 14.   Хорхе Ортиз dijo

  Имам малина пи 3 Б + и сум супер среќна, течно работам на тоа. NOOBs трошат многу малку ресурси.

  1.    Стори dijo

   Во опциите за глувче и тачпад можете да активирате функција што при пишување на тастатурата, панелот за допир се деактивира онолку долго колку што сметате за да избегнете случајни кликови.

   Јас користам Xiaomi Mi Notebook Air 13.3 (2017) под Linux Mint 19.1 со Цимет, со англиска тастатура и голем панел за допир и 0 нула проблеми кога работам околу 8 часа на ден

   Најдоброто од сите. Оди како истрел: О

 15.   Кристијан dijo

  Јас го користам Dell со години, било да е тоа работна површина или лаптоп и одлична компатибилност. Користев 2 лаптопи на Acer сега: Еден со AMD и Radeon, би требало да е гејмер. И друг со Intel i7 8550u, Nvida (не се сеќавам на моделот).
  Интел, ми дозволува само да инсталирам * бунту. Со fedora и openuse, инсталацијата не завршува и ако ја рестартирам обидувајќи се да влезам во новиот систем, таа почнува да го троши целиот процесор и лаптопот се замрзнува. Но, многу среќен со Кубунту од 18.04, сега 18.10. Како и да е, ако некој знае како да ја инсталира Fedora, јас би го ценел тоа.
  Со AMD го користам со Windows и Ubuntu.

 16.   Јован dijo

  Имам слајмук и многу сум среќен. во него имам Arch linux

 17.   Алфонсо dijo

  Здраво, имам Asus ZenBook UX410 со i5 веќе 3 години, прво со Ubuntu 16, а сега со Ubuntu 18 и оди одлично. Ми се допаѓа толку многу што штотуку и купив на ќерка ми поактуелна верзија на истиот UX410UA, но со i7 и работи одлично. Ги имам и двете вклучени со класични работни површини Gnome и тие одат многу добро во сите погледи, вклучително и траењето на батеријата.