Kubuntu 20.04 LTS е веќе објавен, знајте што има ново

Следејќи го делот од изданијата на различните вкусови на новата верзија на Ubuntu 20.04 LTS Фокална фоса, во овој напис време е да зборуваме за Kubuntu 20.04 LTS што е еден од официјалните вкусови на Убунту и во кој се вклучени низа промени.

Како што многумина од вас ќе знаат Кубунту е еден од официјалните вкусови на Убунту што за разлика од главната верзија што ја користи околината на работната површина Gnome, Кубунту ја користи работната околина KDE.

Што има ново во фокусната јама во Кубунту 20.04 ЛТС?

Меѓу новитетите што се издвојуваат на оваа нова верзија на Kubuntu 20.04 LTS претежно одговараат на Ubuntu 20.04 LTS како што се:

 • Вклучување на верзијата 5.4 на Linux Kernel заедно со сите новости и карактеристики на оваа верзија.
 • Употребата на алгоритмот LZ4 за компресија на јадрото и почетната слика за подигање на почетната програма, намалување на времето на стартување поради побрза декомпресија на податоците.
 • Способност да се користи ZFS за инсталирање на root партицијата.
 • Дека дистрибуцијата ќе има 5 години поддршка, што значи дека е компатибилна до 2025 година, додека за компаниите, Ubuntu 20.04 LTS ќе биде компатибилен 10 години како „верзија на продолжено одржување“ (ESM).
 • Нема 32-битна верзија, се одржува само поддршка за пакети кои остануваат само во 32-битна форма или бараат 32-битни библиотеки, плус е обезбедена компилација и испорака на посебен сет од 32-битни пакети со библиотеки.
 • Меѓу другото.

Од карактеристиките што се разликуваат Ubuntu 20.04 LTS во преден план де работната околина, што во Кубунту можеме да ја најдеме новата верзија на KDE плазма 5.18 LTS што значи дека оваа верзија на работната околина ќе се ажурираa и чувајa од соработниците на KDE во следните две години.

Во врска со новостите за оваа верзија ја истакнува целосен редизајн на системот за известување, интеграција со прелистувачи, редизајн на системските поставки, подобрена поддршка за апликациите GTK (со користење на шеми на бои, поддршка на глобални менија, итн.), подобрено управување со повеќе конфигурации на монитори, поддршка за „Порталите“ на Flatpak за интеграција со работната површина и пристап до поставките, режимот за ноќно осветлување и алатките за управување со уредите со интерфејс на Thunderbolt.

Исто така се издвојува С.емоџи електор што се стартува со притискање на копчето Мета (Windows) и копчето период (.) и ќе се појави. На делот од парцелата можеме да го најдеме тоа Вклучени се апликациите на KDE 19.12.3 и Рамка 5.12.5.

Друга важна промена што се издвојува од оваа нова верзија на Кубунту 20.04 е таа сега П.Стандардно, се користи музичкиот плеер Елиса 19.12.3, кој ја замени Кантата.

Лате-пристаниште беше ажурирани до верзијата 0.9.10, вклучена е и новата верзија на KDEConnect 1.4.0, Krita е ажурирана во верзија 4.2.9, Kdevelop 5.5.0. Од друга страна, се споменува дека поддршката за апликациите KDE4 и Qt4 е прекината.

И што друго беше предложена експериментална сесија заснована на Вејленд (По инсталирањето на пакетот плазма-работен простор-вејленд, на екранот за најавување се појавува изборната ставка "Плазма (Вејленд)").

Конечно, ако сте заинтересирани да знаете повеќе за тоа Во врска со оваа нова верзија на Kubuntu 20.04 LTS, можете да ја преземете системската слика од нејзината официјална веб-страница и да ја инсталирате на вашиот компјутер или во виртуелна машина за да запознаете сè што оваа нова LTS верзија на системот нуди во длабочина.

Преземете и инсталирајте го Kubuntu 20.04 LTS

За оние кои се заинтересирани да можат да ја преземат оваа нова верзија на Kubuntu 20.04 LTS, тие ќе можат да го сторат тоа од складиштата на Убунту, врската е оваа. Бидејќи врските за преземање на новата верзија сè уште не се ажурирани на официјалната страница на Kubuntu, најдобро е да отворите терминал и да ја напишете командата «sudo do-release-upgrade». Ако новата верзија не се појави, таа може да се ажурира со инсталирање на „update-manager“ и со употреба на командата „update-manager -c -d“.

Важно е да се спомене дека ако имате мала брзина при преземањето на системската слика, можете да изберете да ја преземете преку торент, бидејќи е многу побрза.

За да ја зачувате сликата на системот, можете да го користите Etcher.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Сис dijo

  Ви благодариме!

 2.   епито dijo

  се обидов со кубунту 20 бидејќи наскоро 19.10 истече од поддршката. Јас сум долго време корисник на кубунту и тој е мојот стандарден оперативен систем и го користам практично 100%. Мое непријатно изненадување е што кога ќе ја инсталирам гледам дека не ја поврзува мрежната картичка. Истражувајќи, потврдувам дека проблемот е во јадрото 5.4 затоа што истото се случува на сите дистрибуции врз основа на тоа.
  Морав „да се вратам наназад“ и да инсталирам kubuntu 18.04.

  1.    Бафомет dijo

   Ви благодариме за споделувањето на вашето искуство. Како и да е, секогаш чекам верзијата .1 да се префрлам од LTS.