Најдобрите алтернативи на Фотошоп за Убунту

линукс-пингвин

Adobe е несомнено еден од најдобрите софтверски пакети таму, ќе има и такви кои коментираат поинаку, но не можат да негираат дека секоја алатка што ни ја нуди тимот на Adobe ни овозможува да создаваме одлични работи, овојпат ќе го земеме Фотошоп како основа. 

Фотошоп е уредник за графики растеризиран главно се користи за ретуширање на фотографии и графики, апликацијата е доста популарна и барана. Во нашиот случај, не можеме да ја инсталираме оваа апликација на нашиот систем бидејќи не е дизајнирана за Linux. 

Алтернативни програми до Фотошоп

И покрај тоа што можам да ти го кажам тоа постојат алтернативи за тоа во Linux и доста добро, не очајувајте ако ја бараат најдобрата опција, единственото нешто што мора да го земат предвид каква е потребата што навистина ја имаат и од таму да знаат како да изберат која опција е најдобра, од оваа точка заборавете на наоѓање нешто еднакво на Фотошоп затоа што не постои, иако како што споменав ова се алтернативи за него. 

Krita 

за Крита

Кирта се базира на библиотеките на платформата KDE и вклучени во Калигра пакет, без сомнение е еден од најдобрите уредници на слики со отворен изворПокрај тоа што за луѓето кои мигрираат од Фотошоп, тој има прилично познат интерфејс со Фотошоп.  

За да ја инсталираме оваа апликација во нашиот систем, тоа го правиме со: 

sudo apt-get update

sudo apt-get install krita

InkScape 

Екран на проектот Inkscape

Оваа апликација ни овозможува да манипулираме со вектори, ова е апликација отворен извор, можете да креирате и уредувате сложени дијаграми, линии, графикони, логоа и илустрации, тоа секако е одлична алтернатива на ФотошопИако нејзината сила е ракување со векторски слики, сепак е одлична опција. 

За да го инсталираме Inkscape на системот, го правиме тоа со: 

sudo add-apt-repository ppa:inkscape.dev/stable-daily

sudo apt update

sudo apt install inkscape

 

Gimp 

gimp-2-9-6-

gimp-2-9-6-минување низ

Тоа е апликација за дигитална манипулација со слика во битмап форма, и цртежи и фотографии. Тоа е бесплатна и бесплатна програма, од моја гледна точка е една од главните алтернативи на Фотошоп на отворен извор што постои, освен тоа не е ограничен на опсегот на Linux, но исто така имаме поддршка и за Windows. 

За да го инсталираме, го правиме со: 

sudo add-apt-repository ppa:otto-kesselgulasch/gimp

sudo apt update

sudo apt nstall gimp

 

 

Vectr 

Vectr

Es потполно бесплатен и меѓу-платформски уредник на векторска слика, оваа апликација е родена пред проблемот да може да има манипулатор со векторски слики, како и нивно уредување, на компјутер со низок ресурс. Ова се чинеше доста комплицирано, Вектор е роден пред него. 

За негово инсталирање, потребно е да имате поддршка за приврзување во системот: 

sudo apt-get update

sudo snap install vectr

Моја боја 

моја боја

Тоа е една од наједноставните алатки што ги наведов овде, но сепак е опција бидејќи е алтернатива, оваа програма ги има основните опции за уредување на слики,  

За да го инсталираме во системот, го правиме тоа со: 

sudo add-apt-repository ppa:achadwick/mypaint-testing

sudo apt-get update

sudo apt-get install mypaint

 

 

Pixlr 

pixlr

Ова не е природна апликација направена за некој систем, но тоа е онлајн алатка со која можеме да манипулираме со слики од прелистувачотВо овој дел тоа е одлична опција што избегнува да мораме да инсталираме апликација на нашиот систем, иако единствениот недостаток е што е потребно да имате Интернет-врска за да можете да ја користите. 

Можете да го користите со пристап на оваа адреса. 

Иако има некои други алатки, факт е дека Фотошоп еволуираше со текот на годините и додаде нови карактеристики, една од нив е ракување со анимации преку секвенци (Рамки), што во некои од овие апликации на списокот не се брои со тоа. 

Затоа избегнав да додавам програми што се фокусираат на специфични функции на оваа листа.  

Ако мислите дека ми недостасува друга алтернатива што можеме да ја додадеме, не двоумете се да ја споделите со нас. 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

12 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Басофт неславен dijo

  Многу добра

 2.   Хозе Енрике Монтерозо Бареро dijo

  Јас сè уште се „мешам“ со критиката ...

 3.   Дејвид Рејес Торес dijo

  Генијален

 4.   Карлос Ј Бургос dijo

  Почнав да го користам Гимп. На крајот отидов на Крита, одлична програма.

 5.   Гастон зепеда dijo

  Тешко е да се замени фотошоп. Би било убаво ако виното во своите идни верзии дозволи целосна компатибилност со ПС

 6.   Фернандо Роберто Фернандез dijo

  Ако има некој што успеал да користи некоја од овие програми на професионално ниво како замена за Фотошоп, би било многу добро да им кажете за да може широко распространет отворен извор.

  1.    Слика на механизам за задржување на Хуан Мата Гонзалес dijo

   има примери на youtube кои можат да се користат професионално https://www.youtube.com/watch?time_continue=25&v=xHuE2_WPVgc

  2.    Слика на механизам за задржување на Хуан Мата Гонзалес dijo

   има повеќе видеа со карактери создадени со GIMP https://www.youtube.com/watch?v=ANHfwkCYCXc

 7.   Даниел dijo

  Всушност, тоа е тешкиот дел, односно да се користат овие програми на професионален и успешен начин, како што посочува Фернандо. Поздрав

 8.   Евгенио Фернандез Караско dijo

  ГИМП е многу добар

 9.   Давидскл dijo

  Јас сум нов мој прв коментар и се префрлив на linux за да го сменам истиот и ми се чини одлично само што фотошоп обновува 3Д додатоци и повеќе, но затоа што сум платен, се чувствувам лошо пиратски, затоа отидов во linux мислам дека заедницата за Linux е Тие се про, наместо и двајцата, треба да направат нешто подобро отколку што фотошоп ќе им помогне на другите области, како што се игри и повеќе со канцеларијата. Не знам дека не се справувам со ова прашање, но знам за случаи што се жалат, но можеби е различно, е единствениот проблем Повеќето луѓе кои сакаат идеја за нешто што е бесплатно за да не се чувствуваат лошо во хакирање и откриваат дека оперативниот систем Линукс е одличен, можете да прилагодите толку многу и одеднаш има нема такво нешто како што е фтошопот да не веруваме

 10.   Joseозе Мануел dijo

  по време ќе излезе алтернатива на фотошоп наречена „Photopea“ со истата суштина на фотошоп, единствениот полунедостаток е што е веб апликација, не е мајчин и мора да бидете делумно онлајн додека не содржи доволно кеш за да работи, инаку имам видено само комплицирани апликации кои бараат искуство слично на фотошоп, деталот е дека пазарот првично беше заситен со пакетот Adobe, а многумина се прилагодени на неговата механика во ракувањето со неговиот интерфејс, најслична можна алтернатива е photopea и крита, најстрашниот од сите е GIMP кој знае како да се справи е тоа што неговата крива на учење беше само во gimp, а за практични цели за справување со домашни или професионални апликации за дизајн беше со Adobe suite, резултатот е дека огромниот Мнозинството користело само фотошоп, првиот што се наоѓа во светот на Linux е Gimp и кога се обидувате да го користите gimp на крајот го мразите поради неговата груба и непостоечка динамика на интерфејсот на Photoshop.