Како да ги инсталирате најпознатите работни површини во Убунту

Популарни работни површини на Ubuntu

Една од најинтересните карактеристики на Ubuntu, како и практично секој друг оперативен систем базиран на Linux, е тоа што можеме да смениме кој било дел од неговиот интерфејс. Понекогаш можеме променете дел од интерфејсот инсталирање на некој софтвер како што е познатото пристаниште на Планк. Но, ако сакаме промената да биде поголема, најдобро што можеме да сториме е да инсталираме цела графичка околина во Убунту или во кој било нејзин официјален вкус од многуте клупи кои се достапни.

Во оваа статија ќе ви покажеме како да инсталирате неколку работни маси или најпознати средини кои се достапни за Ubuntu. Графичките средини што ќе бидат додадени на овој пост се веќе многу популарни во моментот, но тие сигурно ќе стануваат се повеќе како што одминува времето. Совршен пример за горенаведеното е графичкото опкружување на Баџи кое ќе добие популарност кога официјално ќе биде објавен Убунту Буџи, во кој момент повторно ќе го тестирам за да видам дали го чувам како зададено опкружување.

MATE

МАТЕ 1.16 на Убунту МАТЕ 16.10

Убеден сум дека многумина од вас нема да се согласат дека ја започнувам оваа листа со графичкото опкружување MATE. Но, што сакате да ви кажам, од моментот кога Мартин Вимпрес реши да се врати на корените за неговите роднини да продолжат да го користат она што го користеа неколку години, сè повеќе од нас се уште се за loveубени во Убунту МАТЕ

Што ни нуди графичката околина MATE? Ако го пробавте Убунту во неговите први верзии, сигурно сфативте дека не користи многу привлечен интерфејс, но беше брз и сигурен. Токму тоа ни го нуди ова графичко опкружување, нешто особено интересно ако користиме дискретен компјутер.

За да го инсталираме MATE на Ubuntu 16.04, ќе го отвориме терминалот и ќе напишеме една од следниве команди:

 • Да се ​​изврши минимална инсталација (само интерфејс): sudo apt-get install mate-core
 • Инсталирање на целата околина (вклучува апликации): sudo apt-get install mate-desktop-Environment

Плазма на KDE

KDE Плазма 5.4 Слика

Ако ме прашавте која графичка околина ми се допаѓа најмногу, искрено не би знаела што да одговорам, но KDE Plasma ќе беше меѓу нив. Ако сум сепак искрен, го немам инсталирано на мојот компјутер затоа што гледам повеќе пораки за грешки отколку што би сакал да видам (на мојот компјутер, имај предвид), но неговата слика е многу привлечна и ни овозможува практично да ги модифицираме сè За мене, тоа е поцелосна работна површина што постои

За да инсталираме KDE Plasma во Ubuntu, ќе треба да напишеме една од следниве команди:

 • Да се ​​изврши минимална инсталација: sudo apt инсталирај kde-plasma-desktop
 • За да ја инсталирате целата графичка околина: sudo apt инсталирај kde-full
 • И ако сакаме графичко опкружување на Кубунту: sudo apt инсталирај кубунту-работна површина

Пантеон

Пантеон_Елементарен ОС

Основен оперативен систем Таа е една од дистрибуциите на Linux која најмногу го привлече моето внимание откако ја познавам. Има многу многу уредна слика, пристаниште на долниот дел и горната лента што многу потсетува на macOS. Има свои апликации што додаваат уште поголема привлечност на овој оперативен систем базиран на Убунту, но според мене има некои недостатоци: неговото работење е многу различно од сè што корисниците на Убунту се навикнати да го користат, да не спомнувам дека за да добиете некои работи ќе мора да прошетаме. Се разбира, ако го направите тоа, можеби нема да користите повторно графичко опкружување.

За да инсталираме Пантеон во Убунту, ќе мора да отвориме терминал и да ги напишеме следниве команди:

sudo add-apt-repository ppa:elementary-os/stable
sudo apt-get update
sudo apt-get install elementary-desktop

Просветителството

Просветлување 20

Ако барате искуство со Линукс во текот на целиот живот, можеби она што го барате се вика Просветлување. Ова графичко опкружување е многу прилагодлив, еден од најпознатите прилагодливи што го знаеме и има слика што би можеле да ја класифицираме како „стара школа“. Во моментов преминува во Вејленд, што може да се претвори во ветувачка иднина за ова графичко опкружување. Најверојатно ќе добие голема популарност кога ќе мигрирам во Вејленд, поради што решив да го додадам во овој пост.

За да инсталираме Просветлување во Убунту, отвораме терминал и го напишуваме следново:

sudo add-apt-repository ppa:niko2040/e19
sudo apt-get update
sudo apt-get install enlightenment

Други бироа од интерес

Други многу познати работни маси што не можат да изостанат во ниту еден список од овој тип се:

 • ГНОМ: sudo apt инсталирај ubuntu-gnome-desktop
 • xfc: sudo apt-get инсталирајте xubuntu-desktop
 • LXDE (Лубунту): sudo apt-get инсталирај lubuntu-desktop

Која е вашата омилена работна површина за Ubuntu?


26 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Евгенио Фернандез Караско dijo

  Дека не го именувате циметот (дури и во „Другите“) сметам дека загрижува

 2.   Лало Муњоз Мадригал dijo

  Оскар Солано

 3.   Оскар Солано dijo

  Ммммммм не

 4.   ኢᎅፎቹይ ጧእዳፐገᎅቺን dijo

  Бидете претпазливи кога играте за да инсталирате работна површина го прави системот нестабилен, понекогаш срамот останува!

 5.   Ернесто славо dijo

  таа верзија на партнер може да ја инсталирам во Ubuntu 12.04? Имам нетбук со 2 gb рам и 1.6 ghz процесор .... Дали има некоја друга работна површина полесна од xfce и lxle?

  1.    Пабло Апарисио dijo

   Здраво, Ернесто. Во врска со вашето прво прашање, би ви препорачал да направите резервна копија од сите ваши важни информации и да инсталирате 0 Ubuntu MATE. Има сè што има работната површина самостојно и вреди затоа што го користи интерфејсот на Убунту од пред Unity. Всушност, се вратив да користам Ubuntu MATE на мојот компјутер затоа што стандардниот Ubuntu ме забавува многу пати.

   Во однос на второто прашање, теоријата вели дека LXLE е полесен, но многу помалку прилагодлив од Xfce. Најмногу што „паднав“, зборувајќи за употреба на ресурси, е Xfce токму за тоа.

   Честитка.

   1.    Хосуе Линукс dijo

    не треба да истражувате

  2.    Хозе dijo

   Ако сакате полесна работна површина од Xfce или LXLE, препорачувам Троица. Само што има вкус XP што можете да го одземете прилагодувајќи го.

   1.    хивитер dijo

    Троица е создадена со идеја дека е слична на Виндоус XP и дека корисниците на Виндоус XP се чувствуваат познато, на пример, при инсталирање на Linux Q4OS имате стандардно Троица.

 6.   Ернесто славо dijo

  Почитуван Пабло Апарисио ...
  Ви благодарам на вашиот брз одговор…. Го имам тој нетбук што ти го спомнав со Ubuntu 12.04 и gnome classic како десктоп (не поддржува единство или компир) и веќе размислувам да го инсталирам во април (кога ќе заврши одржувањето на 12.04) и јас сум помеѓу Ubuntu Mate 14.04 и LXLE 14.04 (на pendrive работи многу добро, па дури и се поврзува на Интернет (има возачи за Wi-Fi, аудио и видео веќе во ISO и тие функционираат совршено)… .. Јас m од времето на Ubuntu 8.04 и Unity не падна Ница .... Јас ги искористив и двете, ubuntu mate 14.04 и lxle 14.04 од пендрив и двајцата одат многу добро ... Мислам дека колегата прави добра работа: тоа е класика на ubuntu и според тоа што го прочитав троши само 10% повеќе рам од xfce и lxle.

  1.    Пабло Апарисио dijo

   Здраво повторно, Ернесто. Користев Лубунту и не ми се допаѓа затоа што има многу малку опции. Го користев Xubuntu неодамна, но не ми се допадна. Сега сум со Ubuntu MATE, по неколку месеци со стандардната верзија на Ubuntu, бидејќи не забележувам дека е полошо од Xubuntu и искуството ми се чини „повеќе Ubuntu“. Јас би препорачал да користите Ubuntu MATE 16.04, што е исто така LTS. Ако сакате да користите постара верзија на Ubuntu MATE, мислам дека првата беше Ubuntu MATE 15.04, но сè уште не беше официјален вкус на Ubuntu.

   Исто така, треба да имате предвид дека од 17.04 часот Unity 8. ќе започне да работи добро. Ако земеме предвид дека станува збор за околина што треба да работи на таблети и мобилни телефони, не можеме да исклучиме дека работи релативно добро.

   Честитка.

 7.   Ернесто славо dijo

  Почитуван Пабло. ви благодариме за навремениот одговор повторно.
  Ја разгледав веб-страницата на Ubuntu Mate и има верзија 14.04.2 (и тоа е LTS), ќе ја инсталирам таа и ако видам дека е бавна (според веб-страниците што ги прочитав, во оваа мала нетбук со 1.6 ghz процесор и 2 gb ddr2 RAM би оделе добро и исто така 14.04 има поддршка до 2019) или ќе инсталирам LXLE 14.04 што е модифициран Ubuntu со десктоп LXLE но, за разлика од Lubuntu кој има само 3 години поддршка, има LTS за 5 години.
  Баџи е лесна работна површина за која може да се зборува за неколку години. Тие штотуку го започнаа своето патување во светот на Убунту. Јас го имам пробано во Солус (во пендрив појаснувам) и во првото Буџи Убунту и работи многу добро. Боди и Линукс Лајт исто така. Но, претпочитам стабилна поддршка: затоа мислам дека ќе направам Ubuntu Mate или LXLE.

  1.    Пабло Апарисио dijo

   Тоа е друга опција и сметам дека е многу интересна. Да ти кажам право, не сакам да допирам многу работи што не се по дифолт во поставките на системот, го пробав Баџи Ремикс и не ми се допадна затоа што имаше неколку работи што не можеа да се променат ( по дифолт), но признавам дека повторно ќе го пробам во април кога ќе биде лансиран брендот „Зести Запус“.

   Секако, веројатно првото нешто што се обидувам е стандардната верзија на Ubuntu и неговото Unity 8. Вчера го пробав Daily Build и се чини дека се движи доста добро, иако се чини дека има уште работа да се направи и можеби ќе имаме да почека до октомври.

   честитки

   1.    Ернесто славо dijo

    Почитуван Пабло Апарисио ...
    Во моментов мојата опција ќе биде да инсталирам Ubunt Mate 14.04.2 или LXLE 14.04.2 на оваа нетбук ... Ако оваа верзија на Ubuntu Mate е бавна за мене, јас ќе го инсталирам тој LXLE (што е Ubuntu без единство со LXLE и е LTS со 5 години поддршка).
    Баџи ветува, но сепак е зелен. Исто Боди, Просветителството и Lxqt. Поентата е дека јас ги користам, како и повеќето, верзиите LTS ... средните и не ги тестирам дури и надвор од pendrive.

 8.   Григориј ди мауро dijo

  Здраво поздрав, јас сум нов во ова, се прашувам дали можам да инсталирам колку работна површина или само еден може да инсталира?

  1.    Пабло Апарисио dijo

   Здраво, Григориј. Неколку може да се инсталираат, но бидете внимателни и проверете дали имате проблеми поради инсталирање на многу компоненти.

   честитки

 9.   Даниел dijo

  здраво не можам да инсталирам основно. Не ми дозволува. што се случи по инсталирањето и деинсталирањето на xfce. Со други зборови, кога не можев со Пантеон, пробав xfce ... го извадив, а потоа повторно се обидов со Пантеон. ништо .... Добивам грешка во терминалот. сега тестирам со плазма .. се симнува на терминалот. Seeе видиме, но јас сакам основно. Сега го имам ubuntu mate 14.04. Одлично. Поздрав

 10.   Хуан Пабло dijo

  Влечев проблем што не знам како да го решам. Тоа беше откако го ажурирав Ubuntu на 16.04 и моите работни површини исчезнаа, немам мени или статусни ленти, имам само некои папки и датотеки со текст на главната работна површина. Јас пристапувам до повеќето програми преку терминалот, исто како што ја користам командата "сега исклучување" за да го исклучам системот. Инсталирав неколку работни површини и штотуку го преземав MATE, но нема случај, тој само измени некои папки и изгледот на прелистувачот на датотеки.
  Се надевам дека некој ќе смисли идеја, затоа што ќе морам да форматирам и повторно инсталирам дистрибуција што претставува сè како што треба. Благодарам однапред

 11.   Јовикс dijo

  Здраво, го инсталирав Просветлувањето, очигледно инсталацијата беше точна, не се појави порака за грешка, но кога го рестартирав системот не видов можност да го изберам. Не знам како да пристапите до оваа средина. Би ценел некој совет. Благодарам

  1.    хивитер dijo

   Всушност, треба да се одјавите од вашата сесија, да ја изберете новата средина во менаџерот на сесии и да се најавите повторно и ќе ги видите промените.

 12.   мануел маријани т dijo

  здраво Не можам да инсталирам основно, ми ја дава следнава грешка
  Складиштето „http://ppa.launchpad.net/elementary-os/stable/ubuntu artful Release“ нема датотека за објавување.

 13.   едомат dijo

  Поздрав: Не можам да пристапам до мојот шифриран диск на ubuntu mate. Може ли некој да ми помогне?

 14.   кдефрен dijo

  Јас го сторив тоа, на пример, имам ферен и ќе инсталирам скрипта kde и deepin, но она што не ми се допаѓа е дека програмите на пример, Кејт де Кејт се мешаат со програми за длабоин и обратно

 15.   Jorge dijo

  но, што е складиште или команда за ставање (пр. sudo apt-add repository ppp (нешто) ppp и не знам дека влегува во (нешто) што ме води до ... што е складиштето?

 16.   Хесус Переира dijo

  Че знаете како да го елиминирате Пантеонот за коски од елементите, кажете ми благодарам многу

 17.   Едуардо Де Ломас dijo

  Инсталирајте го Мате во Лубунту и понекогаш, многу ретко ми дава грешки, имате идеи? Можеби не ја деинсталира добро работната површина што доаѓа во Lubuntu.