Нови и ажурирани апликации оваа недела во GNOME

Оваа недела во GNOME

Последната недела во GNOME, кој работеше од 20 до 27 октомври, ни донесе, пред сè, ажурирања на апликациите. Но и некои нови функции и промени кои не се самиот софтвер, како што е новата страница на XDG Desktop Portal до која може да се пристапи од овој линк. Во новата апликација која беше добредојдена оваа недела може да уживате особено во Германија.

Пред се или исклучиво, бидејќи е апликација за гледање германски телевизиски канали. Точно е дека ако не се примени територијално ограничување може да се користи од секаде, но ќе мора да го знаеш тевтонскиот јазик или ќе го видиш, но ништо нема да разбереш. Она што го имате подолу е листа на новости кои пристигнаа во последните седум дена.

Оваа недела во GNOME

 • Портата Vala Reference Manual неодамна беше споена и сега е достапна онлајн овде. Плус, многу е поубав.

Прирачник на Вала

 • По повеќе од 10 години, GLib сега ги генерира податоците за интроспекција за својот API наместо да го прави одговорен за интроспекција на објективот. Ова е баран чекор за промена на генератор на документација за референци на GLib API од gtk-doc во gi-docgen. Во тек е работа за преместување на libgirepository во GLib, како дел од општата цел за поедноставување на конструкцијата на интроспекција.
 • Во обид да ги организираат страниците на GNOME малку подобро, тие создадоа тим на веб-страница. Тимот за веб-страници моментално е неформална асоцијација на луѓе кои одржуваат веб-страници во рамките на проектот GNOME. Во овој контекст, многу складишта на веб-страници веќе се преместени во новиот тим на GitLab.
 • алатки сега поддржува Python.
 • Поглавјето „Главната јамка на настани“ од книгата gtk-rs е проширено за да вклучи повеќе информации за тоа како да се ракува со асинхрониот код. Покажува како да се вградуваат блокирачки повици во асинхрон контекст,
  извршувајте асинхрони функции од надворешни кутии и интегрирајте се со Токио.
 • Televido е новата апликација која ви овозможува да проследувате, пребарувате и репродуцирате од јавните телевизиски сервиси на германски јазик. Се заснова на MediathekView API и содржината доаѓа директно од различните телевизиски услуги, така што некои можеби не се достапни надвор од земјата.

Телевизија

 • Celeste, програма за синхронизација за различни облак услуги, доби неколку нови функции, вклучувајќи поддршка за Proton Drive и нови икони.
 • Tagger v2023.10.0 сега има верзија на Windows изградена на WindowsAppSDK и WinUI. Меѓу останатите вести:
  • Додадена е опција за користење на релативни патеки при креирање плејлиста. Ова значи дека Tagger сега исто така ви овозможува да отворате плејлисти со релативни патеки.
  • Додадени се полињата Број на диск, Вкупно диск и датум на издавање на дополнителни својства.
  • Додаден е информативен дијалог за албумот.
  • Додадена е опција во Преференци за ограничување на знаците во имињата на датотеките на оние што се само поддржани од Windows.
  • Tagger сега ќе следи библиотека со музички папки за промени на дискот и ќе го поттикне корисникот повторно да ја вчита доколку е потребно.
  • Тагер сега ќе прикаже уметност на албум во самиот ред на музичката датотека ако е достапна.
  • Tagger сега ќе ги запомни низите на форматот што претходно се користеле за конверзија од име на датотека во ознака и од ознака во име на датотека.
  • Поправен е проблем каде што преземените текстови на песни понекогаш содржеле знаци шифрирани со HTML.
  • Поправен е проблем кога имињата на датотеките што го содржат знакот < нема да го прикажуваат редот на музичките датотеки.
  • Поправен е проблем каде што времетраењето прикажано за неколку избрани датотеки е неточно.
  • Подобрен интерфејс на дијалогот за создавање плејлисти.
  • Ажурирани преводи.

Ознака v2023.10.0

 • GDM Settings 4 пристигна оваа недела:
  • Се одликува со нов стил на интерфејс, поддршка за GNOME 45 и многу повеќе.
  • Верзијата 4 исто така ја носи промената на името од „Поставки за менаџер за најавување“ во „Поставки за GDM“. Внатрешно, GDM Settings отсекогаш биле познати како gdm-settings. Затоа, промената на името треба да ги направи работите појасни и поконзистентни.
  • Поставките на GDM сега поддржуваат и спонзори на GitHub

Поставки за GDM 4

И ова беше цела оваа недела во GNOME

Слики и содржина: ВРАЧКА.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.