Објавена корективната верзија Inkscape 1.0.1

Помина во близина четири месеци од издавањето на верзијата Inkscape 1.0 во кои беа направени низа подобрувања, од кои се издвојуваат подобрувањата на корисничкиот интерфејс, новиот режим на прикажување, поддршката за HiDPI екраните, новите ефекти, редизајнот и преводот на Python 3, меѓу другото (ако сте заинтересирани да ги знаете подобрувањата што беа воведени во оваа верзија, можете да ја проверите публикацијата што ја правиме за тоа тука на блогот).

Па, сега е објавена првата корективна верзија на оваа верзија, при што Inkscape 1.0.1 е таа што ги поправа грешките и недостатоците идентификувани во верзијата 1.0.

Што има ново во верзијата Inkscape 1.0.1?

Во оваа нова корективна верзија на софтверот работата е завршена соодветно за да додадете дијалог прозорец наречен "Избирачи и CSS" во менито «Објекти /» Избирачи и CSS », кој нуди интерфејс за уредување на CSS стилови на документот и обезбедува можност за избор на сите објекти поврзани со наведениот CSS селектор.

Новиот дијалог ги заменува алатките "Сетови за избор", кои беа прекинати во Inkscape 1.0.

Друга функционална промена е експериментален приклучок за извоз на PDF со помош на Scribus, што обезбедува правилна репродукција на бојата, погодна за излез на боја заедно со:

 • Профил во боја што треба да се користи со боите во датотеката
 • Да може да ги мапирате сите бои во документот со управуваниот избирач на бои во дијалогот Пополнете и удар

И исто така имаше промени во дијалог прозорите, бидејќи fТие беа подобрени за да се промени нивото на скалирање, својствата и скалата на документот. Подобрена 3Д кутија, гума за бришење, градиенти, јазли, молив и алатки за додавање текст.

Поправките ја потенцираат решавањето на проблемот со дефинирање на фонтови во пакетот во формат Snap.

Од другите промени што се воведени во оваа нова корективна верзија:

 •  AppImage сега доаѓа со Python 3.8
 • Snap сега ја користи кешот на системскиот фонт и на тој начин ги наоѓа сите инсталирани фонтови
 • Факторот за корекција на зумирањето веќе не зависи од единицата за прикажување, па затоа корекцијата работи добро за документи што не се во mm
 • Зумирањето повеќе не предизвикува артефакти кога на цртежот има патека со лачен сегмент со радиус 0
 • Кратенките за тастатура за промена на аглите во алатката 3D кутија се прилагодени да работат како што е документирано, дури и со Y-оската наназад
 • Двојните кругови сега се правилно затворени
 • Полето за масовна вредност веќе не е сиво и може да се користи
 • Поедноставувањето на застанувањата на градиентот избрани со Ctrl + L сега работи
 • Кратенките на тастатурата со копчето Alt за ротирање на објектите исто така работат како што е документирано повторно со инверзија на оската Y
 • Редоследот на атрибутите повеќе не се менува при зачувување како SVG, па споредувањето на две SVG-датотеки сега е полесно
 • Кога ослободувате или одвртувате маска, предметите повеќе нема да станат неизбрани и ќе користат своја кутија за врзување

Ако сакате да дознаете повеќе за направените промени во оваа корективна верзија, можете да одите на следниот линк во кои се сите спроведени промени.

Како да инсталирате Inkscape 1.0.1 на Ubuntu и деривати?

Конечно, за оние кои се заинтересирани да можат да ја инсталираат оваа нова верзија во Убунту и другите системи добиени од Убунту, тие треба да отворат терминал во системот, ова може да се направи со комбинацијата на копчиња "Ctrl + Alt + T".

И во неа ќе ја напишеме следнава команда со кое ќе го додадеме складиштето на апликацијата:

sudo add-apt-repository ppa:inkscape.dev/stable

sudo apt-get update

Направете го ова за да инсталирате маска, ние само треба да ја напишеме командата:

sudo apt-get install inkscape

Друг метод на инсталација е со помош на пакети со flatpak и единствено барање е да се додаде поддршката во системот.

Во терминал треба само да ја напишеме следнава команда:

flatpak install flathub org.inkscape.Inkscape

 

Откако ќе заврши инсталацијата, можете да го најдете фрлачот на апликации во менито за апликација.

Конечно, друг од методите понудени директно од развивачите на Inkscape, е користејќи ја датотеката AppImage кои можете да ги преземете директно од веб-страницата на апликацијата.

Во случај на оваа верзија, можете да отворите терминал и во него да ја преземете сликата за оваа најнова верзија со внесување на следнава команда во неа:

wget https://inkscape.org/gallery/item/21590/Inkscape-3bc2e81-x86_64.AppImage

Преземањето го заврши, сега само треба да дадете дозволи на датотеката со следнава команда:

sudo chmod +x Inkscape-3bc2e81-x86_64.AppImage

Или на ист начин со секундарно кликнување на датотеката и во својствата тие кликнуваат на полето што вели дека работи како програма.

И тоа е тоа, можете да ја извршите сликата на апликацијата со апликацијата со двоен клик на неа или од терминалот со командата:

./Inkscape-3bc2e81-x86_64.AppImage

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Денис Габриел dijo

  Одлично !!! И, како можам да го сменам јазикот во формат AppImage ... нема да ми дозволи да се сменам на шпански

 2.   Aj dijo

  Оваа статија е од мајстори објаснување. Регистрирани за идните написи.