Овозможете инсталација на Gnome екстензии на Ubuntu 18.04 LTS

Екстензии на гном

Иако момците од Каноник донесоа одлука да оставете го Unity за префрлување во Gnome Shell од претходната верзија Ubuntu 17.10 Artful Aardvark и времето помина тие сè уште не ги завршиле работите добро Па, важна точка е заборавена и навистина ме изненадува за тоа.

Фактот за извршување на миграција од една во друга околина и објавување на истата во јавноста повлекува низа тестови и бета-пораки за да се знаат сите оние проблеми што се создаваат во заедничка употреба пред да започне стабилна верзија.

Но дека заборавате да ја извршите интеграцијата на суштинските функции навистина остава многу да се посака.

Само неколку дена по официјалното пуштање во употреба на Ubuntu 18.04, во овој период ги завршивте инсталациите и конфигурациите за да го прилагодите вашиот систем, можеби сте забележале ако треба да се обидеш инсталирање на некои додатоци на gnome едноставно не може да се направи лесно.

И ова се случува затоа што системот не испорачува со посебна функција „за поврзување“ помеѓу екстензиите и работната околина.

Тоа е причината зошто Ние мора да ги ставиме рацете за да можеме да ги инсталираме додатоците на Gnome во нашиот систем.

Како да инсталирате екстензии на Gnome Shell на Ubuntu 18.04 LTS?

Ако сакате да уживате во придобивките од користењето на Gnome Shell екстензии на вашиот систем, мора да инсталираме дополнителен пакет што ќе функционира како мост помеѓу веб-страницата за проширувања на Gnome и нашиот систем.

инсталирање на екстензии

За оваа Ние мора да отвориме терминал и да ја извршиме следнава команда:

sudo apt-get install chrome-gnome-shell

Завршете ја инсталацијата Овој додаток ќе работи и во Google Chrome, Firefox или Opera, како и прелистувачи засновани на овие претходни или што го поддржуваат нивниот систем на додатоци од нив.

Сега следниот чекор е да отидете на официјалната веб-страница за проширувања на Gnome и Можеме да видиме дел каде што ни кажува дека ни треба комплемент за да можеме да ги инсталираме наставките директно од нашиот прелистувач.

Или ако претпочитате:

 • За Google Chrome, Chromium и Vivaldi, инсталирајте го приклучокот преку Веб-продавница на Chrome.
 • Во Firefox, инсталирајте го додатокот од страницата Mozilla Addons.
 • За Opera, инсталирајте го од страницата Opera Addons.

Со кликнување на копчето за да го инсталирате додатокот, тој ќе биде додаден во нашиот прелистувач, можеби ќе биде побарано да го рестартирате прелистувачот, само затворете го и повторно отворете го.

Gnome

Откако ова ќе биде готово, се враќаме на официјалната страница на додатоците на Gnome, ќе можеме да забележиме дека пораката исчезна и се појави прекинувач со кој можеме да ги инсталираме или отстраниме Gnome Shell наставките од прелистувачот.

Како да управувате со проширувањата на Gnome Shell во Ubuntu 18.04?

Да имаме контрола врз овие од нашиот систем имаме алатка што повеќе од еден веќе знае, за тоа зборувам Gnome Tweak Tool која има страница за управување со инсталираните Gnome Shell екстензии.

За да го инсталирате треба да го бараат само како „Измени на Гном“'во софтверската апликација Убунту и инсталирајте ја.

Тогаш тие треба да ја извршуваат само алатката tinkering и управување со инсталираните Gnome Shell екстензии во табулаторот "Екстензии".

Инсталирање на пакетот за проширувања Gnome од складиштата на Ubuntu

Ubuntu, како и неколку други дистрибуции на Linux кои имаат верзија или го користат Gnome Shell како околина за работна површина тие обично обезбедуваат пакет со минимален сет на додатоци на Gnome, без оглед на верзијата на опкружувањето што го користат, овој пакет е целосно компатибилен со него.

Во основа, во системот ќе бидат инсталирани од 8 до 10 екстензии, за ова Треба само да отвориме терминал и да ја извршиме следнава команда:

sudo apt install gnome-shell-extensions

Откако ова ќе биде готово, можеме да одиме на официјалната веб-страница на наставките или од Gnome Tweak Tool и можеме да ги видиме инсталираните нови екстензии подготвени за активирање на вашиот систем.


3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хорхе Ариел Утело dijo

  Ал прди школка не е мајчин, не ги зема?

 2.   Џонатан dijo

  Откако ќе ги напишете командите во терминалот, правилно да ја преземете целата содржина, таа сè уште не работи ...

  Дали имате други опции што можам да се обидам да ги интегрирам овие екстензии на мојот компјутер?

  1.    Давид Нарањо dijo

   Ако ја инсталиравте интеграцијата, доволно е да имате додаток за вашиот прелистувач и тоа е единствениот метод, не мора да пропадне.
   Со кој прелистувач го правите ова?