Објавен е новиот стабилен огранок на возачите Nvidia 440.31

NVIDIA-Linux

Неодамна Новата стабилна гранка на нивните возачи Nvidia 440.31 беше објавена за пошироката јавност. Верзија што пристигнува со некои новости и пред се со поголема поддршка за различни уреди. Од кои главни промени што се издвојуваат е поддршката за Linux Kernel 5.4 и повеќе.

Контролорот Сега е достапен за различните оперативни системи и платформи: Linux (ARM, x86_64), FreeBSD (x86_64) и Соларис (x86_64). Оваа нова верзија Возачи на Nvidia ќе се развива како дел од новата верзија на долг циклус на поддршка (ЛТС) до ноември 2020 година.

Што има ново во возачот на NVIDIA 440.31?

Со објавувањето на оваа нова стабилна гранка на двигателот Nvidia 440.31, меѓу главните новини што пристигнуваат за Linux можеме да откриеме дека е организирана компилација на модули со Linux Kernel 5.4 Развивање.

За X11, воведена е нова опција «SidebandSocketPath«, Кој покажува кон директориумот каде што двигателот X ќе создаде приклучок UNIX да комуницирате со компонентите OpenGL, Vulkan и VDPAU Возач на Nvidia.

Стандардно, опција «ХардДПМС» е овозможено во конфигурацијата X11, што ви овозможува да ги ставате дисплеите во режим на мирување кога користите режими на приказ кои не се предвидени во VESA DPMS (опцијатаn го решава проблемот да не можете да ставите режим на мирување во некои монитори кога DPMS е активен).

Исто така, исто така е додадено предупредување за присуство на незачувани промени во поставките до дијалогот за потврда за да излезете од алатката поставки за nvidia.

до HDMI 2.1, додадена е поддршка за брзина на освежување променлив екран (VRR G-SYNC), како и исто така додаде поддршка за екстензии OpenGL GLX_NV_multigpu_context и GL_NV_gpu_multicast.

Имплементирана е можноста за враќање на некои операции на контролорот во употреба на системската меморија, во ситуации на полнење на целата видео меморија. Промената ви овозможува да се ослободите од некои грешки Xid 13 и Xid 31 во апликациите Vulkan во отсуство на бесплатна видео меморија.

Од другите промени кои се истакнуваат во огласот:

 • Додадена е EGL поддршка за PRIME технологијата, која обезбедува пренесување на операциите за рендерирање на други графички процесори (PRIME Render Offload).
 • Возачот VDPAU додаде поддршка за декодирање на видео формат VP9.
 • Стратегијата за контрола на тајмерот на графичкиот процесор е променета: фреквенцијата на генерирање на прекинувачи на тајмерот сега се намалува со намалување на оптоварувањето на графичкиот процесор.
 • Додадена е поддршка за SUPER GeForce GTX 1660 GPU.

Како да инсталирате драјвери за NVIDIA 440.31 на Ubuntu и деривати?

За да го инсталираме овој двигател, ќе одиме на следниот линк каде ќе го преземеме.

Забелешка: пред да извршите каква било постапка, важно е да ја проверите компатибилноста на овој нов двигател со конфигурацијата на вашиот компјутер (систем, јадро, Linux-заглавија, верзија Xorg). Ако не е така, може да завршите со црн екран и во Ние не сме одговорни за тоа во кое било време, бидејќи е ваша одлука да го сторите тоа или не.

Симни сега ајде да продолжиме да создаваме црна листа за да избегнеме конфликт со новите возачи:

sudo nano /etc/modprobe.d/blacklist-nouveau.conf

И во него ќе го додадеме следново.

blacklist nouveau

blacklist lbm-nouveau

options nouveau modeset=0

alias nouveau off

alias lbm-nouveau off

Направено ова сега, ние ќе го рестартираме нашиот систем, така што црната листа ќе стапи на сила.

Откако системот ќе се рестартира, сега ќе го запреме графичкиот сервер (графички интерфејс) со:

sudo init 3

Во случај да имате црн екран при стартување или ако сте го запреле графичкиот сервер, сега ќе пристапиме до TTY со внесување на следната клучна конфигурација „Ctrl + Alt + F1“.

Ако веќе имате претходна верзија, Препорачливо е да извршите деинсталација за да избегнете можни конфликти:

Треба само да ја извршиме следнава команда:

sudo apt-get purge nvidia *

И сега е време да се изврши инсталацијата, за ова ќе дадеме дозволи за извршување со:

sudo chmod +x NVIDIA-Linux*.run

И ние извршуваме со:

sh NVIDIA-Linux-*.run

На крајот од инсталацијата, ќе треба само да го рестартирате компјутерот, така што сите промени ќе се вчитаат при стартување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Anon0027 dijo

  Здраво, благодарам за информацијата.

  Би сакал да прашам дали има некој начин да се подобри квалитетот на видеото во Ubuntu 18.04, бидејќи кога играм видео (на која било платформа) при обработка на многу брзи движења, почнувам да гледам мали исечоци на сликата, забележав дека тоа се случи во Убунту, но не и на Манџаро со возачот на Бумбари.

  Затоа, би сакал да знам дали има каков било начин да се реши оваа ситуација без целосно користење на графичката картичка бидејќи троши повеќе батерија.

  Би бил многу благодарен ако можете да ме водите, затоа што почнувам да го познавам овој свет.