OTA-20, сега е достапна најновата верзија заснована на Ubuntu 16.04

Ubuntu Touch OTA-20

Пред само една недела, UBports почна да бара од заедницата да го тестира Кандидатот за ослободување на Ubuntu Touch OTA-20. Иако немав многу верба, имав и најмала надеж дека ќе кажат дека ќе се базира на Ubuntu 20.04, но не. Ниту кандидатот за ослободување, ниту стабилната верзија објави денеска Тие се. Како во претходна испоракаUbuntu Touch сè уште се базира на Ubuntu 16.04, без поддршка од април оваа година, иако се чини дека ќе биде последен што ќе го направи тоа.

Сите уреди на кои е инсталиран Ubuntu Touch треба да го добијат овој OTA-20 од системските поставки, сите освен оние на PINE64. И не, не е дека уредите со ананас нема да ги добијат сите овие вести; тие едноставно користат различно нумерирање, но оние што го користат стабилниот канал исто така треба да ги добијат наскоро.

Определување на Ubuntu Touch OTA-20

 • Поддршка со известување за уреди базирани на Halium 9. Некои од поновите можеби нема да бидат поддржани.
 • Поддршка за кмерски и бенгалски фонтови.
 • Можност за конфигурирање на персонализиран звук за известување.
 • Нови уреди поддржани за инсталирање на оперативниот систем: Xiaomi Redmi 9 и 9 Prime (lancelot), Xiaomi Redmi Note 9 (merlin), Note 9 Pro (joyuese), Note 9 Pro Max (excalibur), Note 9S (curtana), Xiaomi Poco M2 Pro (грам) и Pixel 2 (walleye). Имајте предвид, Pixel 2 има некои проблеми со траењето на батеријата, така што можеби не е сосема подготвен да биде секојдневен уред.
 • Корегирана е регресија што го спречи да се појавуваат таканаречените совети за доверба кога апликацијата бара пристап до одреден хардвер за прв пат, како што се микрофонот, GPS-от или камерата.
 • Поправена грешка во неговиот слој CalDAV што ја спречи синхронизацијата со серверите што го користеа сертификатот Let's Encrypt.
 • Во она што беше чудна грешка, корисниците на Vollaphone не можеа да одбијат втор дојдовен повик без да го завршат тековниот.

ОТА-20 е Најновото ажурирање на Ubuntu Touch и постепено се појавува во поставките на различните компатибилни уреди. Корисниците на PineTab или PinePhone ќе ги добијат вестите наскоро, но запомнете дека нумерирањето ќе биде различно. Ако ништо не се случи, OTA-21 веќе ќе се базира на Ubuntu 20.04. И, патем, ова е причината што денешните вести се помалку од она на што сме навикнати.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.